Добре, ще ви кажа какъв експеримент направих преди около 2 месеца по един друг повод, но на базата на него можем да си вадим изводи за дебелината на стените.
Експеримента се състоеше в следното - взех един рутов полистиренен корпус, сложих го върху 5 сантиметров фибран (за изолация отдолу) и още един път 5 сантиметров фибран, за изолация отгоре. Идеята беше да се опитам да измеря топлинните загуби през стените на стиропорения корпус. Става въпрос за финландски корпус с дебелина на стените 4 сантиметра, но в областа на дръжките дебелината е само 2 сантиметра.
За да измеря колко енергия се губи сложих вътре в корпуса нагревателна плоча от алуминий, на която имаше като нагреватели мощни транзистори и обратна връзка с терморегулиране, настроено на температура 30 градуса. Температурата на стаята беше 20 градуса, така че тези 10 градуса температурна разлика предизвикваха загуба на енергия, която я мерех посредством един DC ватметър, който се използва в моделизма и който може да натрупва измерените показания, давайки ни много точна представа за преминалата през него енергия.
В основата на опита стоеше факта, че колкото енергия се загуби през стените на кошера, точно толкова енергия ще дръпне от захранващия източник терморегулираната плоча. Та направихме няколко опита при различни външни и вътрешни температури, и стигнахме до извода, че загубите, които преминават през стените на един 4-сантиметров финландски корпус са от порядъка на 1 W на градус Целзий температурна разлика. Грешката беше може би 10 или дори 20%, но това не е чак толкова важно. Получихме един сравнително точен ориентир, на базата на който можем да правим нашите си изводи.
И така - ако един кошер е с 2 корпуса и ако те са напълно херметични (което не е така), загубата на енергия при -10 градуса външна температура и +20 градуса температура на кълбото е 30*2=60 W, а пчелното кълбо е в състояние да генерира само 30W. От тука аз си правя всички последващи изводи, а именно:
Дори и финландските стиропорени кошери с 4 сантиметра дебелина на стената НЕ СА В СЪСТОЯНИЕ ДА ОСИГУРЯТ НЯКАКВА СЕРИОЗНА ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ, а какво остава за дървените корпуси, които като материал са с 10 пъти по-лоши топлинни параметри. Няма какво да говорим повече по този въпрос ....... Спора за 25 или 35 mm дървени стени е направо смешен от енергийна гледна точка. Ако започнем да говорим за 50 сантиметра стени или за 1 метър, тогава може би ....... но с тези смешни 25 или 35 милиметра по-добре да не се излагаме.