Специално за материала, от който са направени стените на кошера, има още един фактор - топлопроводимоста и специфичната топлоемкост на материала. Ако те са много високи (например камък, метал, керамика), то тогава на локално ниво ще има много бързо отнемане на енергия. По-лесно ми е да ви го обясня с пода в някоя къща. Ако е от дърво, спокойно можете да ходите по него боси. Ако обаче е покрит с плочки или е например мозайка, то тогава той интензивно отнема енергия от стъпалата ви, и или трябва да си обуете чехли, или да постелете на пода килим.
Та за да избегнем този ефект в кошера, достатъчно е от вътрешната страна на стените му да има тънък слой фурнир или например разпенено PVC. Тоест важна е само топлопроводимоста на първия 1 mm от стената на кошера. Останалата стена няма значение от какво е направена. Може дори да е от ламарина или от керамика (имаше едно време такива кошери).
Още един път най-важните изводи:
1. Кошера може да бъде направен от всякакви материали, стига да бъде осигурена достатъчна конструктивна здравина
2. Вътрешната стена трябва да е покрита с тънък слой от някакъв топлоизолационен материал
3. Дебелината на стената и материала на стената НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.
Ааааа .... забравих - кошера трябва да е непрозрачен, защото преминаващите през прозрачния материал инфрачервени лъчи от слънцето могат много лесно да прегреят затворения обем.