Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
....
Г-н Илиев, по времето, когато е написан Календарния справочник, повечето от болестите и патогените, от които трябва да се пазим днес, тогава още не са били открити. В миналото пчеларството е било много по-елементарно ( от гледна точка на санитарния конрол). Естествено, който иска пак може да си пчеларства по същия начин, само дето риска е по-голям. Сигурен съм че всички хипита, които на времето са проповядвали "свободен секс", днес ползват кондоми. Както при всеки друг рисков елемент, относителният риск е въпрос на мащаби. Ако храниш със един и същ необеззаразен прашец 10 и 100 кошера, рискът някой от тези 100 кошера да се разболее е много по-голям ( което пък от своя страна довежда до друга лавинообразна поредица от събития)

По другия въпрос - дали човек може да пренесе зараза от Ам. гнилец посредством ръцете и рамкоповдигача си? - Отговорът е НЕ, стига семействата преди това да са били клинично здрави, или ако някое от семействата е било болно - точещата маса (умрелите ларви) да не са имали пряк контакт със рамкоповдигача или ръцете на пчеларя. Същото обаче не се отнася за обмяната на пити между клинично здави семейства - едно здраво семейство, всъщност може да зарази друго здраво семейство.

Или както казва д-р Хаус, "не е въпрос на ДАЛИ, а КОЛКО".


Лично аз не бих препоръчал подаването на прашец или какъвто и да било друг пчелен продукт, обратно на пчелите, ако преди това не е бил дезинфекциран посредством радиолъчение (като най-надежден метод). Tsc беше намерил няколко действащи такива установки в БГ.