Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 206 от 683 ПърваПърва ... 106156196204205206207208216256306 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,051 до 2,060 от общо 6828
  1. #2051
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,664
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от thegame999 Виж публикацията
    Какво да правия ?
    Натискаи на свинско и винско и пролетта ще видиш какво е станало.

  2. #2052
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43
    Здравейте,на отводките ми запасите от мед са по-намаля ли мога ли вече да слагам твърда храна?

  3. #2053
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Дори и да имат 100кг. медови запаси пак можеш да слагаш питки или суха захар...

  4. #2054
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    2. Какво прави акара през зимата? Ясно е че не се размножава, но прехвърля ли се от пчела на пчела или стои върху едни и същи пчели?

    Би било неизгодно за оцеляването му през зимата да направи пробивни рани на голямо количество пчели. Всяка паразитирана пчела/какавида има САМО ЕДНА пробивна рана, от която се хранят всичките на брой нейни акари. А наличието на акар върху някоя пчела, не означава непременно, че се храни от нея или пък, че тя има пробивна рана ( все пак не става въвпрос за кърлежи по говедата). Всъщност по време на форетичния стадий (неразмножителния) на акара, той не се нуждае от много храна, тъй като няма репродуктивни функции и ако не се лъжа, може да оцелее с месеци без да се храни.

    Колкото до мобилността му през зимата, да има такава, въпреки че се изразява в нищо повече от прехвърлянето му от умиращ гостоприемник, върху нов. Въпреки че често през зимата могат да бъдат забелязани акари върху пчели от зимния подмор. Често акарите остават върху умрелия труп на пчелата до няколко часа след нейната смърт (предполагам става въпрос за камуфлажен инстинкт, който позволява прикачването върху пчелите, които се опитат да изхвълят подмора)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #2055
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    - това, че през лятото старите пчели умират по полето и по този начин акарите върху тях не се завръщат в кошера.
    Това определено не е вярно. През лятото акар по летящите пчели може да има само по изключение. Акара тогава е в пилото.

  6. #2056
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от thegame999 Виж публикацията
    Какво да правия ?
    Когато дадено семейство не взима сиропа бързо, това означа, че или е слабо или си предозирал йода. Забелязал съм, че в такива случаи има удавени пчели в преградката. Когато забележа такова нещо, слагам 4.5 стиропорени топчета и тогава пчелите успяват да излязат от хранилката. Тази година третирах семействата с Нозевит плюс и за 3-4 кошера не ми достигна от лекарството и използвах останало лекарство ЦЕРАНОН. Направих разтвора и видях, че в шишето са останали 10 тина млл и тъй като е на билкова основа, реших, че няма да е опасно за пчелите и ги сипах и тях в сиропа. На следващия ден забелязах, че на тези 4 кошера в хранилките сиропа не беше взет и имаше много удавени пчели. Предозирал съм лекарството. Изхвърлих удавените пчели и досипах само сироп в хранилките и на следващия ден хранилките бяха сухи.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #2057
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Това определено не е вярно. През лятото акар по летящите пчели може да има само по изключение. Акара тогава е в пилото.
    Нито ти, нито аз имаме конкретни доказателства по въпроса. Според мене борбата с акара се води на различни нива и по различни начини съобразно разбиранията, познанията и вярванията в различни информации или в различни пчеларски митове. Именно поради тази причина ефекта от третиранията (борбата) е много различен при различните пчелари. Камбанарийките им са различни, резултатите - също. Има пчелари, които доказано имат нула броя акари в кошерите си, а има и такива, на които семействата им измират от акар и после те пищят по медиите, обвинявайки всички други, но не и себе си.

    Нищо повече не може да се направи по въпроса. Всеки сам да си взема решенията и след това сам да си носи последствията. Аз обаче съм привърженик на по-голямата предпазливост и в предпремането на действия, които да ми дават по-голяма увереност, че акара наистина е изчистен. Залог на непочистения акар е цялото семейство, струващо поне 200 лева, а не икономията на 1-2 лева с която да заменя некачественото третиране с още по-некачествено, и после дори да не направя проверка каква съм я свършил.

    Както вече казах - различни пчелари - различни камбанарийки - различни резултати ...... различни последствия .....

  8. #2058
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Благодаря

    това значи че травя да третирам още веднъж може би с друг препарат, до колко трабва да ги огранича 3 , 5 %

  9. #2059
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За нормално се считат 5% акари когато едно семейство не е третирано. Тоест във всеки един момент от активния сезон. След третиране 5% акари е много зле, а 10% си е направо катастрофа. Това означава, че акарите вече са резистивни към препарата, с който третирате, в резултат на което третирането не е дало ефект. Трябва да смените препарата, да третирате отново, и да направите проба за опаразитяване отново.

    Специално за влизане в зимата е най-добре, когато успеете да смъкнете опаразитяването под 1%. Това е така защото през зимата липсва едно от самопочистващите мероприятия - това, че през лятото старите пчели умират по полето и по този начин акарите върху тях не се завръщат в кошера. Също така през зимата акарите много лесно се прехвърлят между отделните пчели в кошера, и така отварят рани по гърбовете на много пчели. Тези рани се явяват като входна врата на различните инфекции, в резултат на което живота на пчелите силно се скъсява. През лятото скъсения живот не е проблем, защото непрекъснато се раздат нови пчели, но през зимата това може да е катастрофа за цялото семейство.

    Едно силно опаразитено зимно семейство или умира през зимата, или през пролетта и началото на лятото все още си стои като отводка, която няма да донесе никакви добиви през целия сезон. Пчеларя само ще навърта разходи по това семейство, а няма да получи никакви приходи. Поради тази причина може да се приеме, че есенното третиране е КЛЮЧОВО за добивите през следващия сезон. С некачествено есенно третиране може да се провали целия следващ сезон или силно да се намалят приходите от него.
    Благодаря за отговора не го видях по-рано.
    По това време с какъв препарат мога да третирам освен с ОК явно третирането до момента не работи добре .

  10. #2060
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Благодаря за отговора не го видях по-рано. По това време с какъв препарат мога да третирам освен с ОК явно третирането до момента не работи добре .
    С перицин.

 

 
Страница 206 от 683 ПърваПърва ... 106156196204205206207208216256306 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •