Адаш,"вертикалните безрамкови технологии" позволяват ли естествено роене(раждане) или ....."цезарово".
Адаш,"вертикалните безрамкови технологии" позволяват ли естествено роене(раждане) или ....."цезарово".
Нали казаха че, вдигат заплатите на учителите. Явно ще се отказва от пчелите.![]()
ЦИТАТ:
"Горещи (топлещи) пчели или как пчелите контролират температурата в гнездото
Попаднах на видео, в което с инфрачервена камера се извършва наблюдение на пчелно семейство. Темата е температурата на пчелното гнездо. Как пчелите успяват да поддържат постоянна температура, как използват топлината и какви качества изгражда топлината в младите пчели.
Видеото е и описанието са на немски, но кадрите са достатъчно нагледни. Преразказала съм по-голямата част от чутото и текста под видеото.
Пчелите живеят в перфектно организирани колонии, състоящи се от десетки хиляди животни. Те общуват помежду си и полагат грижи за поколението си. Пчелите успяват да поддържат постоянна температура от точно 36 градуса по Целзий в гнездото си. Проф. Юрген Тауц от университета във Вюрцбург споделя, че пчелите поддържат температурата с изключителна точност. Той предполага, че пчелите регулират температурата съвсем целенасочено. С използването на ултравиолетова камера учените са открили т. н. горещи пчели. Те са в състояние да загряват тялото си до 43 градуса и по този начин целенасочено управляват температурата на пилото в гнездото. Според изследователите те постигат това като трептят много силно с мускулатурата на крилата, но без да движат крилата си.
С помощта на инфрачервената камара учените са установили и защо майката не снася яйца във всяка клетка, а оставя празни места. Оказва се, че тези празни клетки се използват от горещите пчелите за да затоплят пилото в съседните клетки.Те се вмъкват в тях и отдавайки топлината от тялото си оказват топлинно въздействие върху пилото в околните клетки. В резултат на това целенасочено загряване на една част от пилото, те един вид "изпичат" в поколението си качествата, които ще им бъдат необходими след излюпване и определят още в зародиш дейностите, които те ще изпълняват в гнездото. Чрез наблюдение на новоизлюпените пчели (с помощта на микро предаватели) учените от университета на Вюрцбург са установили, че отгледаните в по-студени условия пчели са по жизнеспособни и работят по-често в гнездото, а по "топло" отгледаните са по-комуникативни и по-интелигентни.
А оригиналът може да се види, чуе и прочете тук:
http://www.wdr.de/.../sendun.../2011/0920/003_unsichtbar.jsp
Затоплянето на гнездото става и чрез притискане на гърдите на силно загрятите пчели към капачетата на покритото пило. При това загряване е измерена разлика от около 3,2 градуса между темепратурата на пряко затопляното пило и това, което не е в непосредствена близост. Пчелата, която отдава топлината отпуска антените си спокойно въху капачетата на пилото или ги движи бавно наляво-надясно, като по този начин най-вероятно събира информация за състоянието на пилото.
Снимките и описаните по-горе изводи са на зооложката г-жа Brigitte Bujok, която е част от екипа на проф. Таутц. (Heiße Bienen sorgen im Stock für Nestwärme)
Първата снимка показва пчела, която е долепила гърдите си към участък със запечатано пило, а антените и са отпуснати върху капачетата, а на втората се вижда същия участък, заснет с инфрачервена камера - топлият отпечатък от гърдите на пчелата е ясно видим, а отчетената температурна разлика със съседното пило е 2,6 градуса по Целзий.
Темата за горещите пчели се третира и тук:
Bee Vision and Heater Bees from B Bee on Vimeo.
Основният извод е, че чрез топлината пчелите не само успяват да отгледат пилото си, но и изграждат у младите пчели качествата, които след това са определящи за ролята им в семейството. Чрез контрола на топлината и целенасоченото й прилагане, пчелите регулират потомството си и се подготвят за различните сезонни изисквания."
Край на цитата!!!
Информацията е от Колега Валери Цеков закоето му благодаря!!
Този пост е редактиран от vasilevsa; 01.02.2016 в 21:40.
В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))