Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
...........................12196183_437230066460719_6110570761719023740_n.jpg
сварих и аз преди 2 седмици джибрите...кое ми направи впечатление на казана? - спиртомера на казанджията се оказа, че отчита грешно - завишава с няколко градуса, което е много, и съответно лъже накрая при отсичане на патоките....добре, че наливах ракията в 11 литрови туби от минерална вода, и не успях да я смеся с гадните патоки....при 43-44 градуса по неговия спиртомер, почна да тече мътна, което ме накара веднага да я събирам в друга туба, и така спасих 44 литра качествена гроздова ракия...и се ядосах, и си купих професионален френски спиртомер ALLA за 21,60лв, и ми разпечатаха таблица за поправките в спиртни градуси спрямо температурата на ракията в температурния диапазон 17-25 градуса....оказва се, че ако ракията е с Т 25 градуса, то поправката е минус 2 спиртни градуса, а ако 17гр. поправката е плюс 1 градус....като тече от казана според мен е топла ракията, т.е. трябва от показанията на спиртомера да се вадят поне 2 градуса, за да получим точния градус, и то при верен спиртомер!
Здравейте,
Не че съм "голям" специалист, но може би с напредването на годините ракийката взе да ми се услажда. Относно потапянето на "шапката": ЛОШО!!!!!!!!!!!!!
В зависимост от дневните температури джибрите са готови за около 20-25 дни, т.е. лятото. За гроздето, на 24.09. купих грозде за вино. Тъй като се полакомих и взех повече на сутринта беше тръгнало да ме "търси" (около 4-5л. бяха изтекли по пода в мазата). Извадих две баки от латекс и ги сложих в 80л. бидон. Добавих захарен сироп 1:3, (6кг. захар). Сварих ракията около 27-28.10. Количеството бе малко под 11л.
Относно казана: МНОГО ВАЖЕН ИНСТРУМЕНТ. Навремето си поръчах казан в кооперация "Бенковски". Не питайте колко ми струваше казан 120л. (3 000лв.)
Та тогава "специалиста" с който говорих ме пита от какво ще варя. Писа нещо, смята иииииии заключи: За този казан при варене на гроздови джибри трябва да отделям по спомен около 480мл. първак, от плодове двойно.
Поздрави, и наздраве! Г. Георгиев
Пропуснах за спиртомера, сина ми, ми подари спиртомер със термометър.
Този пост е редактиран от Bobi-M9598; 09.11.2015 в 21:24. Причина: добавка
Жоро помоли сина ти да ти подари и един захаромер с термометър и когато правиш материал за ракия трябва да гониш захарност на материала между 18-20 %. При 3 към 1 вода захар почти една трета от захарта я губиш.
Здравейте,
Имам захаромер заради виното, по точно сахаромер. Не знаех, че има и захаромери с термометър. Още утре ще "подам" заявката!
Поздрави, Г. Георгиев
Ти, сам си се "светнал", че проблема идва от температурната разлика, и съответно трябва да се преизчислява алкохолният градус спрямо температурата, същото нещо го има и при рефрактометрите с които се мери и водното съдържание в меда, т.е.т. не ти е виновен спиртометъра на казанджията...
Колкото до мътната ракия, тя много лесно се "лекува", на Диониса продават една филтърна хартия, прекарва се през нея и става идеално бистра, аз съм имал мътна над 45-46 градуса, и от магазина ми обясниха, че това се дължало на семките от гроздето, и попадането им в казана(по възможност трябва да не се сипват в казана), от тях се отделяли някакви етерични масла на които се дължи тази матилка. Аз и затова използвам бутилки от 2,5 литра да наливам ракията, и ги номерирам с книжно тиксо(лесно се пише върху него).
Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени
Спиртомера който отговаря на изискванията на митниците е тариран от мерки и теглилки, има сертификат,измерва десети от градуса и целия му обхват е от 40 до 50 градуса и струва 160 лв. никой казанджия няма да го даде на клиентите да си мерят ракията. Моя стои в специална кутия и не се пипа по никакъв повод.
В едно домашно вино алкохола трудно надхвърля 10 %. прието е че домашното вино е максимум 11%. В много редки случай може да достигне 12%. В практиката 56% от захарта се превръща в алкохол та сметката е проста при 20% захарност 56% от нея ще станат на алкохол което прави 11.2 алкохолни процента, демек за да се превърне всичката захар на ракия тя не трябва да надхвърля 20% и не е добре да пада под 18% при започване на ферментацията
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))