Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 1063

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ако третираш толкова късно, ще избиеш акарите и всички бъдещи новородени пчели през зимата ще бъдат добре, но всички сегашни засегнати от акар пчели ще измрат някъде през декември-януари. Това е така, защото в тялото им вече има отворена рана, през която навлизат всякакви инфекции.

    Според мене късното есенно третиране за акар е ОГРОМНА ГРЕШКА. То може да бъде ДОПЪЛНИТЕЛНО ТРЕТИРАНЕ, но основното третиране трябва да е в края на Август или най-късно в началото на Септември. Целта е зимните пчели да се родят и да живеят без повреда на хитиновата им обвивка.

    За който не вярва, нека да си забие един нож в гърба и да види дали ще доживее до дълбока старост. При това няма никакво значение дали ножа си стои в раната (не се третира) или е изваден (третира се за акар). Самият факт на забиване на ножа вече обрича човека (пчелата) на по-кратък живот.

    Та късното есенно третиране може да е добре от гледна точка на това, че вече няма пило, но е зле от гледна точка на това, че голяма част от зимните пчели ВЕЧЕ СА УВРЕДЕНИ и имат АКТИВНА РАНА на гърба си, през която навлизат много и всякакви инфекции. За който не знае, при пчелите РАНИТЕ НЕ ЗАРАСТВАТ. При пчелите НЯМА РЕГЕНЕРИРАНЕ НА ТЪКАНИТЕ. Всяка една физическа повреда на тялото им си остава такава до края на живота им, който за съжаление е много по-кратък от нормалното.
    Темата е оксалова киселина имах предвид третиране с ок ,естествено че на 1 август съм третирал но с друго сега чистя това което е оцеляло от третиранията през лятото и пролета ,късното есенно третиране замества до голяма степен пролетното сега то е с наи голям ефект акара е по пчелите и пада наи добре пролетта пчелите влизат с минимум акар и стартират с една обиколка напред

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    .... късното есенно третиране замества до голяма степен пролетното. Сега то е с най-голям ефект - акара е по пчелите и пада най-добре. Пролетта пчелите влизат с минимум акар и стартират с една обиколка напред
    Да, стига щетите от третирането да са по-малки от ползите. Безплатен обяд няма и многократно е било доказвано, че третирането може значително да отслаби и в някои случаи дори да убие пчелните семейства (пък в последно време и хора).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Да, стига щетите от третирането да са по-малки от ползите. Безплатен обяд няма и многократно е било доказвано, че третирането може значително да отслаби и в някои случаи дори да убие пчелните семейства (пък в последно време и хора).
    В корабоводенето има закон по добре грешна маневра от колкото никаква ,МОЖЕ и да помогне аз вярвам на очите си и виждам какво пада.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    В корабоводенето има закон по добре грешна маневра от колкото никаква ,МОЖЕ и да помогне аз вярвам на очите си и виждам какво пада.
    А това което не виждаш, а то е съществено за загуба на цялото семейство, както се опитва да подскаже и scutellator-чето. В един момент вместо да си в полза ще си в загуба - важното, че ще си избил акара.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    В корабоводенето има закон по добре грешна маневра от колкото никаква ,МОЖЕ и да помогне аз вярвам на очите си и виждам какво пада.
    Не казвам да не третираш, а просто да внимаваш. През зимата не се раждат нови пчели, тъй че всяка нанесена щета има дълотраен ефект.
    Единствено може да се успокояваме, че акарите биха причнили повече вреда в пролетното развитие, отколкото третирането през зимата. Тук е важно каква е опаразитеността преди третирането - ако е висока, третирането обикновенно помага, ако акари почти няма - все едно си тръгнал на лов за врабчета с гаубица - да, ще убиеш някое и друго, но сградите в квартала ще пострадат повече.

    И за протокола, аз не третирам през зимния период.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •