Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 4956

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Здравейте,

    Реших да се включа и аз с мнение по темата с цените - все пак ние също сме съществена част от веригата. Следя форума относително често, макар да не съм писал от доста време (моля за въпроси по изкупуването свързвайте се по телефона, по-удобно и бързо е). Някои от Вас ще приемат това мнение най-вероятно като манипулативно, други - не, нека всеки сам да преценя.
    Цената на меда не се определя нито от пчеларите в България, нито от износителите, а от международния пазар - това в нашия случай са големите пакетиращи компании в Европа, които преработват по 15-20 хил. тона мед на година. Има няколко такива в Европа и те купуват мед от целия свят - Южна Америка, Източна Европа, Азия. Сегашното развитие на цените не е случайно точно в този момент. През изминалата седмица се проведе най-голямото изложение в света на хранителната индустрия - Anuga Кьолн. Там, разбира се, присъстват и всички участници в бизнеса с мед - доставчици, преработватели, дистрибутори, продавачи на дребно. За някои изненадващо, за други не - всички големи купувачи обявиха, че цената на меда пада и те прекратяват купуването на настоящите цени. Повечето от Вас са интелигентни хора и сами знаете, че цената на всеки продукт се определя от търсенето и предлагането. Тази година реколтата в САЩ е много добра, в Аржентина бе много добра, в цяла Източна Европа вкл. България, Унгария, Сърбия, Румъния и не на последно място Украйна също е добра или много добра. На пазара в момента има голямо предлагане на мед от всички тези страни - в Аржентина например има голямо нереализирано количество от предходната реколта, а новата чука на вратата и очакванията също са положителни. Аржентинските износители имат нужда да освободят ресурса, вложен в мед от реколта 2014, и агресивно предлагат на пазара договори за по 2000 - 3000 тона с незабавно започване на доставките. Украинските колеги също разполагат с големи количества мед и настойчиво търсят сделки. Тяхната цена допреди месеци беше близка до тази на българския мед - уверявам ви, че украинската полифлора по нищо не отстъпва на нашата - предимно слънчогледов мед с напълно нормални характеристики. Чернобил и доводи от този род нямат общо с реалностите - просто в Украйна се добиват огромни количества мед и изкупната цена от пчеларите е съществено по-ниска от тази в Източна Европа - техните износители просто реализират в пъти по-големи маржове, отколкото ние тук. Украйна изнасяше и доста мед за САЩ, където вноса на мед от Китай е реално забранен с изключително високо мито. В следствие на две поредни добри реколти там, американските пакетировачи нямат нужда да внасят от Южна Америка и Украйна големи количества и просто този мед сега залива пазара в Европа. В момента никой не знае до къде цените ще падат и кога търговията ще започне отново и на какви нива. Ние в България нямаме какво друго да направим, освен да се съобразим и да изчакаме пазарните сили да си свършат работата. Уверявам ви, че няма никакви картели, уговорки и тем подобни конспирации. Та ако имаше такива, дали един щеше досега да купува на 5 лв, друг на 5.20, трети на 5.50? Всеки си има определен пазар, собствена себестойност и си прави сметката на каква цена да изкупува.
    С две думи, цената пада и ще продължи да пада. Медът е стока като всяка друга и трябва да ни е ясно на всички, че както нагоре, цената може да върви и надолу. Просто постоянното повишение през последните няколко години изгради у доста пчелари погрешната представа, че за меда посоката е само нагоре с всеки изминал месец и година, но уви това не е така. Ние нямаме против цената да е висока, защото това означава по-големи обороти и няколкото процента марж, с който работим, са по-голяма цифра в абсолютна стойност. Вярно, необходими са повече оборотни средства, но сега парите са евтини и лесни за осигуряване. Междувпрочем, освен парите, евтини са и поевтиняват всички основни суровини в света, а медът в края на крайщата е стока като всяка друга.
    Конкретно нашата позиция в момента - ние засега не спираме с изкупуването и продължаваме да работим на старата цена от 5.20 лв, тъй като имаме сключени договори и си ги изпълняваме по план. Като дойде време за договаряне на нови количества - тогава най-вероятно също ще я променим.

    Поздрави и лека вечер на всички.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Какво става ,да не онемяхте?Горе главите.Оттатъка изтриха темата.Къде е Дамянов да трие ,че някой да не получи инфаркт.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така или иначе в България са едни от най-ниските изкупни цени. Въобще не вярвам, че изкупвачите като купуват на 5,50 лева има вероятност да не им излезе сметката. Много интересно как им излиза сметката на изкупвачите от Сърбия която не е в европейския съюз и това допълнително оскъпява продукта им, а и изкупуват на по висока цена? Фактите споделени от Апитрейд може и да са истина, НО мисля че това просто се използва в момента за да се манипулира цената и да се извади меда на пазара. Може и да се постигне този ефект. Днес разговарях с хора които чакат 6,00 и са притеснени, но нямат никакво намерение да продават на 5,20 а за 4,80 въобще не може да става и дума.
    НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ. АКО ИЗДЪРЖИМ 10 ДЕНА, ЦЕНАТА НЯМА ДА МРЪДНЕ. НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ НА ТАЗИ ПСИХО АТАКА.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Да, и не забравяйте голямото предимство на нашата стока - трайността.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,664
    Пчеларски район
    Монтана
    Да да, как ли пък не повярвах че в Украйна и Аржентина ще подадат истински мед на 2.5 евро. Може да има някакви количества некачествен мед и търсят някой да го купи.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Питам аз след като има толкова евтин мед в Украйна, защо американците го отказват, а в същото време в цената на техния пазар е най-висока от 10 години? Там ако пазарната икономика не бачка и тея "хиени" за да не внесът по евтиния продукт за да реализират печалби значи аз съм...... Приказки за малките деца.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ами то,на кое му пада цената че и на меда да падне?Естествено има временни ситуации,но трайно ще расте.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    .... Въобще не вярвам, че изкупвачите като купуват на 5,50 лева има вероятност да не им излезе сметката. Много интересно как им излиза сметката на изкупвачите от Сърбия която не е в европейския съюз и това допълнително оскъпява продукта им, а и изкупуват на по висока цена? .....
    Аз пък се чудя как китайския мед може да пристигне на цена по-ниска от тази на захарта и китайците пак да са на сметка?!
    Колко ли пъти български мед е бил хващан да не отговаря на стандартите (антибиотици, изосуит....) за да се стигне до сегашното положение никой вече да не иска да го ползва за подобрител.....

    Пчелите в Сърбия, както и тези в България, може и да произвеждат мед, НО стоката не е една и съща. По същия начин румънската Дачия, италинския Фиат и американския Форд Мустанг, за потенциалния купувач имат различна привлекателност.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз пък се чудя как китайския мед може да пристигне на цена по-ниска от тази на захарта и китайците пак да са на сметка?!
    Колко ли пъти български мед е бил хващан да не отговаря на стандартите (антибиотици, изосуит....) за да се стигне до сегашното положение никой вече да не иска да го ползва за подобрител.....

    Пчелите в Сърбия, както и тези в България, може и да произвеждат мед, НО стоката не е една и съща. По същия начин румънската Дачия, италинския Фиат и американския Форд Мустанг, за потенциалния купувач имат различна привлекателност.
    Четох ти пост №9 от темата.Нашите износители като го объркат ,явно го докарват на нивото на Аржентинския.Е какво се чудим тогава.Ние незнаем дали ни изнасят меда или нещо подобно на него.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    ... Някои от Вас ще приемат това мнение най-вероятно като манипулативно....

    ... С две думи, цената пада и ще продължи да пада...
    Аз съм от тези, които приемат мнението за манипулативно. Освен ако не подкрепите това твърдение с конкретни факти - достоверна статистическа информация.
    Защото и най-беглата справка опровергава това по отношение на проучване в един от големите световни играчи - САЩ: http://www.ahpanet.com/?page=HoneyMarketReport

    От там е видно, че цената на меда се увеличава непрекъснато през периода 2005 - 2013.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •