Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 1859

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    За дивите пчели и акара моето мнение е следното. В БГ има хиляди пчелари любители (неделни и месечни) Всяка пролет от тези пчелари излизат огромен брой роеве които стават диви пчели. Според мен над 50% от дивите пчели са тазгодишни роеве. Затова нямат акари- защото са голи роеве. След това тези роеве живеят по две, най-много три лета и умират. А като умрат с тях измират и нароилите се кърлежи. Молеца изяжда питите (в природата молеца е в симбиоза с пчелите, а не проблем) и след един два месеца дупката е свободна за нов гол рой без кърлежи (с малко кърлежи по гърбовете). Така ако гледаме една дупка два три пъти годишно можем да си помислим, че тя е постоянно обитавана от пчели, но всъщност е имало смяна на семейството с ново (умират зимата, март април молеца чисти дупката, април-май при новия сезон на роене се заселва отново.

    А тези семейства умират бързо по следните причини.
    Защото хралупите са прекалено малки и семействата дори и да имат хубава година не могат да станат силни. Ако може сега императорите (Слави и Василевса) да не ми коментират публикацията, защото всички вече знаем бръщолевиците, които повтаряте за 100-тен път и няма нужда да го казвате отново и отново, защото вече сме го чули.

    През годините хората са установили обемите, при които пчелите правят силни семейства и това са обемите на разборните кошери. Днешните гори се изсичат планово, в населените места пък гнилите и кухи дървета се режат, защото са опасни. Така че това което остава като хралупи е в млади дървета с много малък обем. Нека всеки от Вас се замисли като изключи труднодостъпните планини в които не се сече, но са високо и пчели трудно виреят (Рила и Пирин) колко места знае с огромни вековни дървета с кухини с размерите на разборен кошер.
    Така тези семейства като стигнат ограничението на хралупата евентуално се роят и пак се получава гол рой без акари (малко акари), а старото семейство умира зимата поради смесица от фактори (малко пчели, малко запаси, акар, липса на подхранване при нужда като при гледаните пчели, гризачи).
    Преди години съм вадил пчели от хралупи ,в Странджа повечето хралупи в които има заселели се пчели са на дървета бабеци ,стари криви ,дебели наи често церове с много големи хралупи много често до пчелите има и стършели в същото дърво тези дървета не се секат от дърво секачите не се секат и от мераклиите за мед и пчели ,те са резервати от които всяка година хвърлят 4-5 роя.Правил ли си десекция на някое дърво в което има пчели ,цялата вътрешност е глижосана с прополис по пчелите няма акар ,няма дребни пчели търтиевото пило е малко и внего няма акар ,единични броики меда е 10 килограма .При почистване на хралупата когато умре семеиствато деино участие вземат и мравките и стършелите,засели ли се ново семеиство почва на ново и на чисто .

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    ...,те са резервати от които всяка година хвърлят 4-5 роя... ...засели ли се ново семеиство почва на ново и на чисто .
    Тезата ми се потвърждава отново.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •