За да са добри хофмановите уширители, трябва да са подострени от едната си страна. Лошото е, че в България няма стандарт от коя страна да се подострят уширителите, и когато човек си купи такива рамки от различни производители, в кошерите му настава един малък хаос. При различните видове рамки започват да се срещат ръб с ръб или плоска част с плоска част, като и в двата случая има проблеми. При това положение е хубаво вътре в даден корпус да не се смесват рамки от два различни производителя. Още по-хубаво е даден пчелар да има само един модел рамки от един единствен производител, и да не ги смесва с рамки от друг.
Иначе според мене хофмановите уширители са много по-добър избор от това да се ползват гребени, още повече ако гребените са от ламарина. Има си гребени, които са много добре измислени и направени, и това са пластмасовите гребени на Paradise Honey. При тях няма проблеми с разлепянето на рамките и със страничното приплъзване. Самият гребен е оформен като малки триъгълничета с наклон на катета 45 градуса. При това положение страничното приплъзване предизвиква и леко повдигане, което е идеално за отлепяне на рамката от стената на корпуса. Понеже гребените са от пластмаса, по тях няма остри ръбове, на които може да се нарани пчеларя или някоя пчела. Самите гребени са конструирани като сменящи се приставки, които лягат на специално направени на тях канали. Лесно може да се сменя гребен за 10 рамки с гребен за 9 или дори за 8 рамки. При такава една концепция съм съгласен, че би имало някаква полза от гребените, но дори и тогава пак е задължително рамките да са с хофманови уширители.
На хофмановите уширители трябва да се гледа не като на детайл, който правилно раздалечава рамките вътре в корпуса (което не е вярно), а като на ПРЕДПАЗИТЕЛ против случайното убиване на пчели или майки. При това положение използването на хофнамови уширители си е едва ли не ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и няма какво да го обсъждаме. Неизползването им под предтекст че "аз съм добър пчелар" е несериозно, защото колкото и да се внимава, винаги стават гафове с убити майки. Струват ли си периодичните жертви в името на една криворазбрана икономия?
На гребените трябва да се гледа като на детайл, който ПРАВИЛНО РАЗПРЕДЕЛЯ ПИТИТЕ вътре в корпуса. Това важи с пълна сила за медовите корпуси, в които много пчелари практикуват слагането само на 9 пити, а съм чувал и за такива, които слагат по 8. При това положение двата вида детайли (уширители и гребени) не са взаимозаменяеми и използването на едните не изключва възможноста за използване и на другите. Просто изпълняват различни функции, и най-добре ще е ако се използват и двата вида детайли, но трябва да са КАЧЕСТВЕНО НАПРАВЕНИ. Ха-ха ...... думичката КАЧЕСТВЕНО изключва от списъка ламаринените гребени (заради острите им ръбове от щанцата) и заради правите ъгли на зъбите (трябва да се използва форма на триъгълник или трапец).
НАКРАТКО:
1. Хофмановите уширители са ПРЕДПАЗИТЕЛИ
2. Гребените РАЗПРЕДЕЛЯТ РАМКИТЕ ПРАВИЛНО
3. Най-добри резултати има когато се използват и двете, стига да са КАЧЕСТВЕНО НАПРАВЕНИ