Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 235

Разгънат преглед

  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Напълно ви разбирам и сигурно сте прави, но е факт, че при мене нямаше нападения, още по-малко пък болести. При това говорим за широкомащабен експеримент на 22 пчелина.

    Всичко зависи от теорията на вероятностите или с други думи - колко често се случва събитието НАПАДЕНИЕ и събитието ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА БОЛЕСТ. Вие си мислите, че е много често, а аз си мисля, че е много рядко. Та ето така се раждат пчеларските митове.

    Само за пример:
    Аз всяка вечер си лягам много късно и преди да заспа се заглеждам в телевизора. Гледам Discovery и доста често попадам на филми за разследвания на самолетни катастрофи. Сигурно до момента съм изгледал поне 100 серии. Значи ли това, че не трябва да се качвам на самолет, след като съм видял ужаса на стотици катастрофи?

    Ха сега да използваме малко математика. В България всяка една година от автомобилни катастрофи умират средно по 1000 човека. За 50 години са умрели 50 000 човека. За същия този период от време в България има не повече от 4-5 самолетни катастрофи с не повече от 1000 жертви.

    Извод:

    Полетът със самолет е 50 ПЪТИ ПО-БЕЗОПАСЕН отколкото возенето в лека кола. Ха-ха - всеки се вози в кола без да се замисля, но повечето хора ги е страх да летят със самолет.

    Та същото е и с болестите по пчелите или с нападенията. Повечето пчелари робуват на пчеларски митове, но истината е, че никой не може да си извади ВЕРНИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ, докато не проучи РЕАЛНАТА СТАТИСТИКА !!! Аз не повярвах на тези митове и направих статистически експеримент - 2200 кошера * 40 дена = 88 000 външни хранения, като имам само 4 случая на кражби и 0 случая на болести. Изводите нека всеки да си ги направи сам за себе си.

    И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.

    Примерите, който ви ги дадох, всъщност са НАЧИН НА МИСЛЕНЕ, който много пъти ми е помагал през живота да вземам ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ. Това, че хората по принцип имат склонност да живеят в САМОЗАБЛУДИ, сигурно съм ви го казвал и друг път. Самозаблудите не са една или две - те масово се ширят сред всички хора, и на базата на тези самозаблуди хората масово вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. Аз също живея в много самозаблуди, но поне го осъзнавам този факт, и непрекъснато полагам усилия да се оттърся поне от част от тях. Познаването на теорията на вероятностите ми помага, и именно поради тази причина аз много често виждам неща, които за останалите хора остават скрити.
    Теория на вероятностите,самозаблуда, та не са ли точно случките и преживяванията, които ни вадят от самозаблудите и ни връщат в реалността.Преди нас, хора,които са преживели разни неща са ги казали устно или писмено,и много от нас се учат от техния опит .Да,може и да робуваме на предразсъдаци,но според мен е грешно с тази теорията на вероятностите да се подценяват личните случки и преживявания на отделните хора,защото точно тези преживявания правят разликата между теорията и действителността.Има неща в ,които хората вярват безусловно и неща,които ги подлагат на съмнения,но не може да отричаме неща ,които са се случили. Далече съм от мисълта,че всичко,което е казано или написано преди години е абсолютна истина,защото науката опроверга много неща.Но не можеш да убедиш някой,който е преживял дадено нещо в обратното.Дано някой ден тези теории да не ти изиграят лоша шега,защото теорията си остава теория до като не се превърне в действителност,до тогава си остава просто теория. А за опитите,които правиш с твоите 22 пчелина.Kогато ги разположиш из цялата страна и кажеш,че те са успешни,тогава лично ще искам да ти стисна ръката.Защото се знае,че България макар и малка страна,климатичните особености и растителността в различните райони са различни.Това,че дадено нещо се е случило или не се случило в твоите пчелини,не означава,че и с пчелините в цялата страна е така.
    Този пост е редактиран от IVO_3; 12.09.2015 в 13:49.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •