Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени
През 2012 г.имах неблагоразумието да преглеждам кошерите в условията на доста оскьдна паша и суша.Вадех по една пита от вьн за да освободят място,та по лесно да преглеждам другие пити.От извадените пити беше потекло мед по земята.След около час вече беше страшно:.Борба на прелките,около кошерите все едно излитат рояци,пчелите станаха агресивни.Тогава стесних входовете и започнах да прьскам с прьскачка с вода по кошери,зад кошери до вечерта, когато най-на края се укротиха.На другата сутрин отидох рано да няма пак проблем,но за щастие всичко беше нормално.Пьлен кошмар.Тааа.."Питай патило,а не старило".Митьт е разбит.
"Десет грама практика са повече от тонове теория".
Напълно ви разбирам и сигурно сте прави, но е факт, че при мене нямаше нападения, още по-малко пък болести. При това говорим за широкомащабен експеримент на 22 пчелина.
Всичко зависи от теорията на вероятностите или с други думи - колко често се случва събитието НАПАДЕНИЕ и събитието ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА БОЛЕСТ. Вие си мислите, че е много често, а аз си мисля, че е много рядко. Та ето така се раждат пчеларските митове.
Само за пример:
Аз всяка вечер си лягам много късно и преди да заспа се заглеждам в телевизора. Гледам Discovery и доста често попадам на филми за разследвания на самолетни катастрофи. Сигурно до момента съм изгледал поне 100 серии. Значи ли това, че не трябва да се качвам на самолет, след като съм видял ужаса на стотици катастрофи?
Ха сега да използваме малко математика. В България всяка една година от автомобилни катастрофи умират средно по 1000 човека. За 50 години са умрели 50 000 човека. За същия този период от време в България има не повече от 4-5 самолетни катастрофи с не повече от 1000 жертви.
Извод:
Полетът със самолет е 50 ПЪТИ ПО-БЕЗОПАСЕН отколкото возенето в лека кола. Ха-ха - всеки се вози в кола без да се замисля, но повечето хора ги е страх да летят със самолет.
Та същото е и с болестите по пчелите или с нападенията. Повечето пчелари робуват на пчеларски митове, но истината е, че никой не може да си извади ВЕРНИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ, докато не проучи РЕАЛНАТА СТАТИСТИКА !!! Аз не повярвах на тези митове и направих статистически експеримент - 2200 кошера * 40 дена = 88 000 външни хранения, като имам само 4 случая на кражби и 0 случая на болести. Изводите нека всеки да си ги направи сам за себе си.
И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.
Примерите, който ви ги дадох, всъщност са НАЧИН НА МИСЛЕНЕ, който много пъти ми е помагал през живота да вземам ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ. Това, че хората по принцип имат склонност да живеят в САМОЗАБЛУДИ, сигурно съм ви го казвал и друг път. Самозаблудите не са една или две - те масово се ширят сред всички хора, и на базата на тези самозаблуди хората масово вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. Аз също живея в много самозаблуди, но поне го осъзнавам този факт, и непрекъснато полагам усилия да се оттърся поне от част от тях. Познаването на теорията на вероятностите ми помага, и именно поради тази причина аз много често виждам неща, които за останалите хора остават скрити.
При вероятностите отговора много зависи от модела. При различни модели има и съвсем различни отговори. Кой модел е по-правилен е труден въпрос. Горния пример със самолетите е добър. Ако вземем за модел отношението на умрелите към бройка пътували не знам какво ще се получи. Примерно за Бг много по-малко се пътува със самолет отколкото с друг транспорт. Мене лично не ме е страх от самолет.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))