Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 93

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма пчеларска система без проблеми. Всяка си има както плюсове, така и минуси. Всичко обаче зависи от това каква цел преследва даден човек. При различните видове цели човек дава различно тегло на различните проблеми. Ако целта му е да си кюта едвам едвам и да не се презорва, може и лежака да се окаже най-добрата система за него. Ако обаче целта е ПРОМИШЛЕНО да се гледат МНОГО КОШЕРИ, то тогава няма по-добро от ЛР или ФАРАР.

    Аз се опитах да ви кажа какви са проблемите при промишленото пчеларство и ви обясних защо ДБ или едновременното гледане на двете системи се явява БАРИЕРА за бъдещо развитие. При това не съм теоретизирал, а ви споделих РЕАЛНО НАТРУПАН ОПИТ. Повече нищо не мога да направя. Нека всеки сам да си взема решенията (преценявайки всички фактори от позицията на собствената си камбанарийка), и нека сам да си допуска собствените си грешки (ако е взел неправилно решение).

    За последно ще кажа още нещо, пък се надявам поне това да го разберете. Големите проекти (с нещо, което е много) са СЛОЖНИ ПРОЕКТИ. Най-важното нещо, за да бъде един голям проект реализиран успешно, е способноста да се КОНТРОЛИРА СЛОЖНОСТА на проекта. Хората, които могат да контролират СЛОЖНИ ПРОЕКТИ, постигат много повече в живота от останалите. Контрола на сложноста има хиляди аспекти, като незнанието или пренебрегването само на един от тях ПОЧТИ ВИНАГИ води до провал на проекта. Ако сред вас има програмисти, които са наясно с обектно-ориентираното програмиране, те вече на 99% имат знания как се контролират сложни проекти (обекти). Принципите в бизнеса, в живота и в обектно-ориентираното програмиране са абсолютно същите - крайната цел е ЛЕСЕН КОНТРОЛ НА СЛОЖНОСТА, независимо колко голяма и сложна йерархия представлява обекта или бизнеса.

    Та исках да ви кажа, че когато човек не е в състояние да овладее текущото ниво на сложност, най-лошото възможно решение е да увеличи още повече тази сложност под предтекст, че "уж" я намалява. Нормалната ситуация би трябвало да е друга - да се увеличава сложноста само тогава, когато вече има пълен контрол върху текущото ниво.

    И сега по-конкретно за пчеларството - факт е, че в много западни фирми са успели да постигнат професионално пчеларстване с норматив 1 човек - 400 кошера. Това е един маркер, едно ниво, което знаем че е ПОСТИЖИМО, и към което можем да се стремим. И слабото място (бариерата, която ни пречи) в повечето случаи е неоптимизираната пчеларска технология (прекалено заиграване с майки, единични кошери, единични рамки и т.н.). И забравяме най-важното - едно пчелно семейство може да се справи и без нашата намеса. При това положение ако ще се месим на семейството, то нека поне да знаем защо го правим (каква е икономическата полза от тази намеса). Например - предриемаме операция пренареждане на всички рамки с цел оптимизация на гнездото. Тази операция ни струва 10 човекодена или около 500 лева. Струва ли си да правим тази операция, ако тя няма да ни даде допълнителни приходи за поне 1000 лева?

    Ха-ха ..... нека да си направим един експеримент. На един лист разписваме всички пчеларски операции, които правим през годината, и срещу всяка една от тях описваме колко пари (труд) сме загубили за нея, и колко ДОПЪЛНИТЕЛНИ пари (мед) ще ни донесе тази операция. И да не се окаже накрая, че половината от всички операции ги правим залудо .....

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Матеев, споделям част написаното в последните постове друга част не. Няма значение. Не предполагах, че точно ти ще допуснеш хаос. Дано си се оправил. В този ред на мисли работиш ли още по информационната система или замрази проекта?
    Исках и да те питам ако не е фирмена тайна с колко човека се справяш с пчеларството, дърводелци хранещи, пчелари, общаци и т.н.?

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Показателите все още са ми лоши, но тази година са по-добри от миналата. Самото почистване на хаоса доведе до много излишно време. Дори има дни, в които се чудя пчеларите дали да ги пращам по пчелините и каква задача да им възлагам.

    Имам 2 бригади от по 4 човека в 2 бази - в Габрово и в Ловеч. Всяка една бригада (база) се грижи приблизително за по около 1000 кошера. Допълнително имам още 4 човека в дърводелската работилница. Зимата правят рамки, кошери, сандъчета от фибран и т.н., а лятото са поддържаща бригада за вадене на мед например. Допълнително наемам още 3-4 сезонни работници за през лятото.

    Средно ми се събират 13-14 целогодишни човека за малко над 2000 кошера, които заедно с отводките през лятото надхвърлят 3500 семейства. Би могло да се каже, че към днешна дата съм постигнал около 150 кошера на човек, като обслужването е пълноценно, навреме и почти без проблеми. За догодина мисля да атакувам числото 200 или дори 250 кошера на човек, като съм набелязал редица технологични мерки, посредством които да го постигна.

    Ето например сега подменям 200 литровите машини за направа на сироп с такива от по 1500 литра. Това ще ми позволи варката да се прави автоматично през нощта, независимо дали сиропа е обикновен или инвертиран, и това ще ми освободи 2 работни места. Работя по палетната организация на корпусите, както и по оптимизиране на стойките по пчелините ми, за да има по-малко разкарване. Набелязал съм и промени по пчеларската ми технология, които догодина ще доведат до по-малко труд и до по-малък брой ходения по пчелините. Например при отводките - така ще ги правя, щото да отпадне ходенето при тях на 3-тия и на 10-тия ден. Има и още много ......

    Колкото до информационната система - засега е със замразен статус. Нейната роля беше да се овладее положението до ниво единичен кошер, но впоследствие осъзнах, че нямам нужда от това. Виж за майкопроизводството и тестовете за продуктивност ще се наложи да я довърша, но за това ще мисля през зимата.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Г-н Матеев целият хаус,който описа в по горния си пост се дължи НЕ на различните корпуси и рамки,а на навлизането ви в пчеларството с твърде"широка крачка".Неможе различната рамка или корпуса да са виновна за липсата на маркера или химикалка....

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нямаш си дори и представа колко си далече от истината ...... Мога само тактично да се усмихна и да си замълча ......

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    .Неможе различната рамка или корпуса да са виновна за липсата на маркера или химикалка....
    Може, може аз в момента работя с 8, 10 и 12 рамкови кошери, когато се налага разширяването с магазини ми отнема около половин час да обикалям и смятам колко от съответните магазини ми трябват, след това се брой и сортира по вид при товаренето и най накрая при поставянето пак се налага известно прехвърляне до достигане на необходимия размер магазин. Най добре е да се работи както спомена Матеев принципно, но за съжаление това не винаги е възможно (при мен поне за сега), кошери които трябва или не трябва им се правят манипулации ги маркирам с парче тухла

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Напълно съм наясно за неудобството,което създават различните рамки и корпуси,но не ми стана ясно каква е причината за липсата на маркер или това,че незнаем какво имаме на пчелина.От прочетеното останах с впечатление,че отивате на пчелина без предварителна планировка...Хубав ден.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Хаха, г-н Матеев, крайно време е да се пробвате и в есеистиката. С някои творби ще предизвиквате фурор, сигурен съм. За всичко сте прав, разбира се, нормално е от време на време да обобщавате огромната информация натрупана преди вас и пречупена през собственото Ви битие и мироглед. Не допускате ли, все пак, че Вашият подчинен бригадир, докато се почесва над отворения кошер се е опитвал да погледне напред във времето, макар че му е отнето това право, като че ли? Или пък просто да подиша малко кошерен въздух или пък се опитва да завърже някакъв разговор с пчелите, докато шерпите сноват тъдява... Аз все още си мисля, че Главният работник на пчелина трябва да взема решенията, останалите може и да са филипинци, както предложи един съфорумец преди време. И чичкото с хронометъра да се обажда само като му поискаме думата. Пчелинът не е фабрика за моливи, уви, и само математическо моделиране няма да е достатъчно. Това по нашите села, американците да ги оставим на мира, на тях им трябват Х килограма пчела на дата Y. За т.нар. "американска организация" още Ленин /ма той щото евреин/ е бил наясно - за който не знае - култовата фраза освен съветска власт и електрификация включва и американска организация + прусашки ред и дисциплина... Та така де, понеже помня за какви числа говорехте в първите ви изяви по пчеларските форуми и си мислех да Ви питам /за четвърти или пети път/, колко часа е трудът годишно на кошер при вас, но сега видях в последния Ви пост за какво става на въпрос, благодаря.

    Рости, да разбирам ли, че приключи с Венер?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •