Здравей Матеев ,
Реактора ти е ОК , но наистина е малък . Аз с такъв ,но естествено малко по-голям произвеждам PVA дисперсия.
Каква рецепта ще използваш за инвертиране на сиропа ако не е тайна ?
Здравей Матеев ,
Реактора ти е ОК , но наистина е малък . Аз с такъв ,но естествено малко по-голям произвеждам PVA дисперсия.
Каква рецепта ще използваш за инвертиране на сиропа ако не е тайна ?
Колеги, интересна ми е темата, защото аз самия много съм умувал над това как да подпомогна пчелите в поддържането на оптимална темперетура, обаче Вие наблягате на зимата. За мен пък зимата е най-малко интересния сезон.
Доказано е че пчелите нямат никакъв проблем с ниските темперетури през зимата. Има една закономерност, че по-ниска темперетура води до малко по-голяма консумация на мед(захар). Тука всеки да си прецени - разходи за отопление или разходи за малко повече захар- кое е по-изгодно.Според мен щом американците с по няколко хиляди кошера не си ги отопляват, значи вероятнон НЕ е икономически обосновано. Казвам американците, защото за мен те са царе на оптимизацията и снишаването на производствените разходи. Хранят 300+ милиона гърла, разхищават храната (който е живял там знае за какво говоря) и въпреки това са най-големия износител на хранителни стоки.
Та за темперетурата, интересува ме:
1.Подпомагане при очиститено облитане зимата. Което значи, че когато има условия за такова да се вдигне с няколко градуса темперетурата в кошера за да излязат пчелите малко по-рано. Не постоянно топлене, а вдигане на темперетурата вътре в кошера за да излетат пчелите малко по-рано, когато темперетурата навън е достатъчна.
2. Контролиране на темперетурата пролетта при резки застудявания, когато има пило, но настъпва резко захлаждане, пчелите правят кълбо и част от пилото остава извън кълбото и умира (разболява се).
3. Подпомагане през лятото, когато трябва здрава вентилация за да излиза влагата от нектара и за охлаждане на гнездото.
При варианти 2 и 3 обаче не става въпрос за отопление, а за регулиране на отворите за вентиация. И големия проблем е как евтино да регулираме отворите за вентиация за да подпомагаме пчелите при пролетните колебания и при летните горещини.
За вариант 1 може би ще помогне някакво отопление, но само когато вънка е достатъчно топло и да вдигнеме още няколко градуса за да литне пчелата по-рано, а не да я да излети и после да падне вкочанена пред кошера.
Много точен анализ ves!
По т.2 обаче грешите с изводите, трябва си отопление през нощите. А по т.3 има елегантно решение и имаме идея как да стане. Не сте ли се замислили над факта, че кошера е един добър комин, ако има достатъчно отвори на дъното и капака? А огъня гори по средата на комина и създава естествена тяга. Няма нужда от вентилатори. Останалото е въпрос на регулиране.
Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
"Това е моята гледна точка"
Няма да ползвам персонален компютър, а промишлен контролер - например Siemens Logo 0BA7 или Siemens Symatic S7-1200 (зависи от сложността на задачата за решаване). Програмата и на двата вида контролери се прави посредством специализиран софтуер. Самите контролери си имат цифрови и аналогови входове и изходи, като всякакъв вид датчици се включват с минимални усилия (или хардуер). Данните от работата на контролерите по TCP-IP мрежа могат да се изпратят навсякъде по света и да се визуализират или логват на персонален компютър или на сървър.
Не приказвай неверни неща, още повече че само няколко постинга по-нагоре в темата имаше публикувани изследвания, които явно не си си направил труда да ги прочетеш. Аз ги прочетох и дори ги преразказах накратко, но ти пак продължаваш да приказваш измислици.
Повтарям отново: Консумацията на мед от семейството през зимата зависи от МЕТАБОЛИЗМА НА ПЧЕЛИТЕ (от тяхната активност). През зимата те са принудени да произвеждат топлина, като за тази цел те ядат мед. Тоест пчелното семейство през зимата се явява ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ НА МЕД В ТОПЛИНА. Количеството на използван мед за това преобразуване е СЛОЖНА НЕЛИНЕЙНА КРИВА, като минимума е на ниво 5-10 градуса. При отрицателни температури количеството на изразходвания мед ДРАСТИЧНО НАРАСТВА, като при температура -20 градуса е 4 ПЪТИ ПОВЕЧЕ.
Capture.JPG
Графиката е показана до температури -20 градуса, но ясно се вижда как кривата при по-ниски температури завива нагоре, което означава че при -30 градуса консумацията на мед ще е 8 или дори 10 пъти повече. Същата логика може да се извади и от ЗАКОНА ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ЕНЕРГИЯТА. Пчелното семейство компенсира ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА спрямо оптимума от 5-10 градуса. Всяко едно удвояване на тази температурна разлика УДВОЯВА ИЗПОЛЗВАНАТА ЕНЕРГИЯ. И ако при -10 градуса имаме удвояване, при -20 ще имаме учетворяване, а при -30 ще имаме по 8 (8 пъти повече консумиран мед).
При това положение ако наистина в България се случи студена зима (2-3 месеца с температури -10 до -20 градуса), тогава наистина семейството ще умре от глад, защото 12-те килограма зимни запаси според литературата ще бъдат крайно недостатъчни.
ИЗВОДИ:
1. При много студена зима (-10 ...-20 градуса) пчеларя трябва да храни семейството, без да прави никакви икономии.
2. При много топла зима (+10 ... +15 градуса) пчеларя пак трябва да храни, защото семейството попада в дясната част от кривата (висока активност).
3. Ако се използва нагревател с терморегулатор, семейството през зимата може да се поддържа в зоната с минимален метаболизъм (минимална нужда от храна и максимално съхраняване на продължителноста на живота на пчелите).
На база на горната графика смело може да се твърди, че ако на един кошер се сложи нагревател с терморегулатор, този терморегулатор трябва ЦЕЛОГОДИШНО да е настроен на температура 6-8 градуса. Няма значение кой месец от годината сме - в кошера никога не трябва да се допуска температура под 5 градуса, като при това на пчелното семейство ще бъде осигурен МАКСИМАЛЕН КОМФОРТ, без при това да пострадат други негови характеристики. Нещо повече - ще имаме икономично презимуване с минимално количество изяден мед, зимните пчели ще живеят много по-дълго (защото завишения метаболизъм им съкращава живота) и пролетта ще имаме много по-ранно развитие с много по-голям брой на пчелите в семейството.
Ето още една много важна за пчеларството графика:
Capture.JPG
На тази графика е показано кога се раждат зимните пчели и колко от тях оцеляват до пролетта. По оста Х са развити датите, а по оста Y - каква част от поколението оцелява. Самите черти в графиката грубо показват как намалява бройката на всяко едно поколение с течение на времето (1 черта е 1 поколение). Пунктираната графика показва ПЪРВОТО ЗИМНО ПОКОЛЕНИЕ, което се ражда някъде около края на м. Август. Родените преди това пчели умират за 30-40 дена, а родените след това пчели изкарват до пролетта, НО НЕ ВСИЧКИ от тях.
Накратко разказвам за поколението, родено в края на август (пунктираната линия). До 18 октомври от това поколение вече са умрели 60% от пчелите и в семейството са останали само 40%. Тези останали пчели също започват да умират, но с по-бавни темпове. На дата 11 март от това поколение в кошера са останали само 10% от пчелите, които умират до 16-ти април. Следващите поколения родени пчели умират с по-бавни темпове. Например поколението, родено на 12-ти септември, на 18-ти октомври все още са живи 75% от него. На 11 март са живи 40% от него. Бързото умиране започва след 4-ти април, но на 28 април все още има около 10% живи пчели.
ВАЖНИ ИЗВОДИ, направени от тази графика:
1. Зимните пчели се раждат от 1-ви септември до 31-ви октомври.
2. Следователно количеството на зимните пчели зависи от яйценосната дейност на майката в периода 10 август-10-ти октомври.
3. До 11-ти март оцеляват само около 50% от всички зимни пчели.
4. От 23-ти март зимните пчели започват да умират с високи темпове, като към 15-ти април са останали само 10% от тях, а към 22-май са умрели абсолютно всички.
Критична дата за пчелното семейство се явява 23-ти март. От тази дата нататък в пчелното семейство трябва да се раждат повече млади пчели, отколкото умират стари. Ако това не се случи, семейството ще продължава да линее до края на май и годината ще е загубена за него (няма да има добиви на мед). Колко пчели ще се родят след 23-ти март зависи от количеството на пилото на 2-3-ти март.
Следователно количеството на пилото в първите дни на март се явява критерий дали дадено семейство ще бъде силно през сезона или не. Пилото, снесено през първата половина на март, ще определи броя на старите пчели (след 42 дена), които ще участвуват в акациевата паша.
Имам малка поправка по тази констатация. Не забравяй, че кошера е направен като комин от човека и естественото жилище на пчелите се различава от този комин (независимо дали е хралупа, тавана на някоя пещера или просто короната на някое дърво). В тази връзка не си отчел едно много важно явление, което прави впечатление, особено при подпушване на пчелите. Те вентилират кошера обратно на принципа на комина, т.е. от върха към дъното. Ако имаш прелка на магазина и я използваш за подпушване ще се получи най-добре, защото пушека излиза "под налягане" през най-долната прелка и само с едно кълбо дим се достига до целия кошер, без излишно да се подпушват пчелите и да се дразнят. И съще процеса е в същата посока ако подпушваш на най-долната прелка. Пчелите отново изкарват от там дима. Явно е, че вентилиращите пчели в кошера са разположени в положение и ориентация, при която да поемат въздух от горната страна на кошера и да го изкарват отдолу. Нямам експериментални твърдения в следващото си заключение, но зимата също има ротация на въздуха и предполагам, че е в същата посока.
Още един път ВАЖНИТЕ ИЗВОДИ от графиката:
1. Зимните пчели се раждат от 1-ви септември до 31-ви октомври.
2. Следователно количеството на зимните пчели зависи от яйценосната дейност на майката в периода 10 август-10-ти октомври.
3. До 11-ти март оцеляват само около 50% от всички зимни пчели.
4. От 23-ти март зимните пчели започват да умират с високи темпове, като към 15-ти април са останали само 10% от тях, а към 22-май са умрели абсолютно всички.
Какво следва от тези изводи, от което да зависи нашата пчеларска технология:
1. Преди 1 седмица (10-ти август) майките са снесли първото пило, което ще се превърне в зимни пчели
2. В момента (18-ти август) майките трябва ИНТЕНЗИВНО ДА СНАСЯТ ПИЛО, ако искаме да имаме много зимни пчели.
3. Следователно СЕГА трябва да се подхранва с ОБИКНОВЕН ЗАХАРЕН СИРОП, в който да има СТАРТОВИТ. Тоест сегашното подхранване е ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ПИЛО, а не за натрупване на зимни запаси. Ако някъде има задръстени майки, трябва да им се освободи място за снасяне.
4. Първите зимни пчели от това пило ще започнат да се раждат някъде в началото на септември, но те няма да са истинските зимни пчели, защото до началото на март от тях ще оцелеят само 20%.
5. Истинските зимни пчели ще започнат да се раждат някъде след 10-ти септември, и точно тези пчели трябва да ги пазим да не се претоварват от работа.
6. Следователно прехода от обикновен сироп към инвертиран трябва да стане някъде в първата десетдневка на септември. Тогава вече трябва да преминем от ПОДХРАНВАНЕ ЗА ПИЛО към ПОДХРАНВАНЕ ЗА НАТРУПВАНЕ НА ЗИМНИ ЗАПАСИ, което се прави УДАРНО и с ИНВЕРТИРАН СИРОП.
СЪКРАТЕНИ ИЗВОДИ:
1. До 10-ти септември продължаваме да храним ПОДБУДИТЕЛНО (за снасяне на пило) като храним ежедневно с малки дози ОБИКНОВЕН СИРОП 1:1 със СТАРТОВИТ в него.
2. След 10-ти септември преминаваме на УДАРНО ПОДХРАНВАНЕ с ГОЛЕМИ ДОЗИ ИНВЕРТИРАН СИРОП, като целта на това подхранване вече е да се натрупат зимни запаси.
Не знам как ви звучи всичко това, но здравата логика и анализа на графиката водят до точно тези изводи. Тъй като тези изводи се различават от общоприетите схващания, самият аз в момента се опитвам да ги осмисля и да преценя доколко верни са те. Също така ги подлагам на обсъждане. Ако се окажат верни, ще се наложи да ги въведем в практиката.
Матеев, браво! Това одавна е писано в пчеласката литература, но някак между редовете, не систематизирано! Точно затова, аз от години; като дойде 1-15.08 почвам със сироп 1:1 и подпуда, всяка седмица и след 15.09 АКО се наложи инвертиран сироп.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))