Ок.Плодниците не съм ги пипал,с малки изключения, и за сега са добре заредени.А този слънчоглед не е много и е дребен,но ...страх лозе пази!Реших да питам.
Ок.Плодниците не съм ги пипал,с малки изключения, и за сега са добре заредени.А този слънчоглед не е много и е дребен,но ...страх лозе пази!Реших да питам.
Ливадния явно червенее на всякъде . Предполагам се дължи на детелината . В равнините части където пашата е само ливадна добивите са слабички , по-слаби от миналата година . За сметка на това в гората се сдобихме с много акация и още по - много манов мед средно 35-40 кг от семейство общо което за региона е доста добър добив за стационарен пчелин .Говоря главно за Кюстендилско . Маната е нож с две остриета особенно за новосъздадените отводки които са се запасили изцяло с мана , така че внимавайте как ще зазимите !!!
Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper
Страшни разбойнически групи плячкосват наред. Отглеждам престъпници. Слабите отводки, на по 2-3 рамки едвам удържат фронта. По-слабите - не успяват. Слаб/силен кошер - няма значение, нападат се поголовно. Направо не знам какво да ги правя, стесних всички входове до минимум. Преместих най-слабите отводки извън пчелина, на около 200 метра от него, чудя се колко време ще им трябва да ги надушат и ликвидират. Майките вътре едвам оцеляват и няма никакво пило, а подхранването направо ги унищожава, защото веднага налитат натрапници. Вчера валя, днес само се мръщи, но така или иначе всичко е изгоряло.
Христо Йорданов
Аз мисля да пробвам, с поилки тип обърната кофа,поставени на десеттина метра от кошерите, в които да слагам подсладена вода с малко тимол, за да не вкисва. Така поилките ще привличат крадците и те няма да се завират в по-слабите кошери.
Засега е само идея, която не съм пробвал.
По-добре да е на 100-ина, така ще имитираш паша иначе ще предизвикаш нападения, особенно и с тази миризма на тимол. Недостатъкът е че ще отнеме време на разузнавачките да намерят източника, после няма проблем.
Единственото разрешение на проблема с нападенията е пчела, която умее да си охранява входа (ще ти е полезно и за в бъдеще). Недостатъкът е че тези пчели обикновенно също са крадливи (повече от това с което сте свикнали). А най-лошата комбинация е крадлива пчела, която пък не умее да си защитава гнездото - тогава настава сеч.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
А има ли значение разстоянието между кошерите и ако го увелича, дали няма да намаля кражбите?
Друг проблем са хранилките - използвам милерови или табли с отвор в средата и отгоре обикновени пластмасови. И при двата вида, ако рамките не са под отворите на хранилката (за милеровата трябва да са поставени всички рамки в кошера), остава непокрит част от отвора на хранилката от другата страна на преградната дъска. Това допълнително улеснява натрапниците, които като преминат входа, имат директен достъп до сиропа...
Христо Йорданов
Прав си, че по-далече си е по-сигурно, но логиката ми е, че крадците нападат привлечени от миризмата на мед в другите кошери, ако има постоянна залъгалка, която да ги тегли към себе си, еднакво далече от всички кошери, не биха рискували да минават през охраната, дори и тя да е слаба. Освен това кражба би предизвикала една капка сироп върху някой кошер, но една кофа далече от него няма как да насочи крадците в някаква друга посока.
И пак казвам не съм пробвал да правя това, да не се подведе някой. Просто разсъждавам.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))