ами района на русия и там съм виждал да гледат и клип от едно ранчо във франция? Един колега гледаше в японски 2 години но не му хареса той иска да си гледа пчелите всяка седмица
ами района на русия и там съм виждал да гледат и клип от едно ранчо във франция? Един колега гледаше в японски 2 години но не му хареса той иска да си гледа пчелите всяка седмица
Площа на Русия е 17 млн. квадратни километра .
А защо ,твоят колега се отказа ?
А ти , с този малък обем на кошера , ще ги прослушваш през месец ?
На базата на рамки количествата сироп може и да са верни, но времето за изграждане зависи от броя на младите пчели в семейството. Едно семейство или една отводка или един гол рой могат да градят по-бързо или по-бавно в зависимост от това КОЛКО ПЧЕЛИ СЕ ЗАНИМАВАТ С ГРАДЕЖ. По принцип могат да градят само младите пчели, но при голите роеве със стари пчели също е възможен градеж, защото НЕВОЛЯТА принуждава восъчните жлези на част от старите пчели отново да заработят.
Най-силен градеж има тогава, когато семейството притежава много на брой СВОБОДНИ (БЕЗРАБОТНИ) млади пчели. Такива има в изобилие в края на април и в началото на май. Ако не им създадем работа, те започват да висят на гроздове отдолу под рамките, което е първи сигурен признак за възникване на роево настроение. Спешно на такова семейство трябва да се дадат няколко пити за градеж.
Свободни млади пчели има и при отводките, които се правят с маточник. Майката се опложда и започва да снася чак след 8-мия ден, и през това време всички млади пчели нямат друга работа, освен да градят основи. Грешка е, ако отводката се направи само с изградени пити - тогава просто потенциала на младите пчели няма да се усвои. По мои наблюдения една двурамкова отводка е в състояние да изгради 2 восъчни основи в периода, през който се чака оплождане на майката. По-силните отводки дори изграждат и по 3 пити.
Със своите действия пчеларя може да засили или да отслаби градежа. Например ако от едно силно семейство се направят отводки и се изземе част от старото пило, такова едно семейство може да донесе много мед от пашата (старите пчели са останали в него), но този мед може и да няма къде да се складира, защото няма да има кой да гради медовите корпуси с восъчни основи. Това е така защото семейството е изпаднало в дефицит на млади пчели поради отнетото люпещо се пило. На такива семейства трябва да се дават медови корпуси с готово изградени пити, иначе те ще задръстят плодника и ще блокират майката.
Важи и обратното - едно семейство, което е В РАЗВИТИЕ, почти през цялото време на развитието баланса между млади и стари пчели е в полза на младите. Тоест винаги има свободни млади пчели, и най-добрата стратегия от страна на пчеларя е да им създава работа на тези пчели. Това автоматично означава, че по време на пролетното развитие и при направата на отводки в семействата винаги трябва да има поне по една или две восъчни основи за градеж.
Като цяло може да се изведе едно общо правило за всички възможни случаи:
Силен градеж има тогава, когато в семейството баланса между стари и млади пчели е в полза на младите. Тоест има излишък от млади пчели. Слаб или никакъв градеж има в обратната ситуация. Голите роеве са изключение от това правило - те градят, защото НЕВОЛЯТА ги принуждава (еволюционното развитие се е погрижило това да се случва).
Ако утре пазарната цена на восъка стане много висока, има една теоретична СТРАТЕГИЯ, която ще доведе до получаване на МАКСИМАЛНИ КОЛИЧЕСТВА ВОСЪК (градеж) в рамките на един сезон:
1. Всички семейства по време на активния сезон се поддържат в непрекъснат РЕЖИМ НА РАЗВИТИЕ, при който младите пчели като бройка преобладават над старите.
2. Ако едно семейство се развие до пълноценно семейство (над 40-50 000 пчели), веднага се разфасова на 1 гол рой, който да прибере старите пчели, и на 2-3 отводки, които да създадат млади семейства, на които да предстои развитие.
3. На всички семейства и на голите роеве непрекъснато им се осигуряват нови восъчни основи за градеж.
4. Изобилно хранене с неинвертиран захарен сироп 1:1
При тази стратегия всички семейства са в непрекъснато развитие и непрекъснато в тях има превес на младите пчели над старите. Самите стари пчели периодично стават на голи роеве, като по този начин се оползотворява допълнителния потенциал от техните възможности за интензивен градеж. Като цяло в края на сезона пчеларя ще се е сдобил с 3-4 пъти повече семейства и ще има максималното възможно количество изградени пити. Мед няма да има .....
Тази стратегия е подходяща да се използва при високи цени на восъка или при пчелари, които искат интензивно развитие (увеличаване на броя на семействата). Все пак обаче не трябва да се забравя, че някъде в началото или в средата на юли деленето се прекратява, за да може в зимата да влязат средни по сила семейства.
Ако стратегията е САМО ПОЛУЧАВАНЕ НА МНОГО ВОСЪК, на 1-ви август семействата се обединяват две в едно или дори три в едно. В зимата се влиза с изключително силни семейства, а огромното количество освободени изградени пити се претопяват за восък. На следващата пролет изключително силните семейства се развиват много по-рано от останалите и цикъла с делене може да започне от по-рано и да доведе до по-голям брой деленета (семества и изградени рамки).
След всичко написано до момента вече е време да спомена за НАЙ-ГОЛЯМАТА ПЧЕЛАРСКА ГРЕШКА, която я допускат всички начинаещи пчелари. Ха-ха .... същата грешка я допуснах и аз, и това забави развитието ми с цяла една година.
Та в какво се състои грешката?
Ами младите пчелари искат в рамките на първата и втората година от пчеларстването си едновременно да получават както мед, така и в същото време интензивно да увеличават бройката на семействата си. Двете стратегии обаче са несъвместими една с друга, и опитите за тяхното съвместяване водят до плачевни резултати, а именно:
1. Нищожни количества получен мед (под 5 кг. на кошер)
2. Бавна скорост на нарастване на пчелните семейства (максимум удвояване за един сезон)
3. Влизане в зимата със слаби семейства, което причинява висока зимна смъртност и на практика обрича на провал и следващия сезон.
Ако пчеларя твърдо реши, че първата и втората година не го интересува получаването на мед и прашец, през тези две години той е в състояние да увеличи броя на семействата си минимум 9 ПЪТИ, а при хубави години дори 16 ПЪТИ, и пак в зимата да влиза със силни семейства. Аз допуснах тази грешка и за първите 2 години увеличих семействата си само 4 пъти, а количествата получен мед бяха мизерни.
Всяко правило си има изключение.Миналата година пролетта започнах с 7бр ДБ същевременно ги преминах и на ЛР изкарах 140кг мед.Есента зазимих 17бр и напролет нямах жертви.В момента са 32бр и имам изваден мед до тук по 20кг от първоначалните 17бр предстои ми и слънчогледова паша .Дали съм се справил успешно според вас.Пчеларството не е математика и не се правят генерални заключения на база сметки.Иска се индивидуален подход,логика и усет.
Милен Михов
В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))