Малкото дървено оплодно сандъче не може да осигури добър температурен режим на развиващата се майка. В резултат на това част от нейните яйчни тръбички остават недоразвити, което води до по-ниска яйценосна дейност и до по-некачествени яйца. Пчелното семейство го усеща този проблем и предизвиква самосмяна на майката. Другата изява на този проблем е внезапно прекратяване на яйцеснасянето още през първата зима-пролет, което води до загиване на семейството. И последния проблем - лошата яйценосна дейност държи семейството винаги слабо и за добиви на мед въобще не може да се говори. Просто такива семейства носят само проблеми на пчеларя. Да не говорим за болестите, разпространявани от доцента, които доубиват и без това вече загиващото Българско пчеларство.
За да си решим проблемите с Петровките, трябва да се борим срещу тях с всички сили. Нанесено е голямо зло и ще минат години, докато успеем да изчистим страната от тях. И първата стъпка е да убедим всички майкопроизводители да изхвърлят дървените оплодни сандъчета и да преминат на стиропорени такива (или от фибран) и в тях майката да се отглежда поне на 3 рутови пити, пълни с пчели. Реорганизацията ще е скъпа, но това е начина да се направят качествени майки.
Към днешна дата доколкото знам никой майкопроизводител не го прави това (с големи стиропорени оплодни сандъчета на 1-3 ЛР). Всички гонят само количеството, и окрилени от монополната си позиция са захвърлили качеството в девета глуха.