Един компютърен модел няма как да сработи, ако и в същото време той не бъде настроен спрямо конкретната пчела. В противен случай, оптимистичните прогнози ще се сблъскат с реалността. Нищо чудно да е напълно възможно отводка от 2 рамки с пило за 62 дни да може да се развива до ПЪЛНОЦЕННО НАПЪЛНО РАЗВИТО СЕМЕЙСТВО (особенно ако става въпрос за пролетно развитие). Само че потенциалната и действителната производителност, рядко са едно и също нещо. Какво като компютърния модел ни казва, че след 30 дни семействата би трябвало да са на 20 междурамия с пчели, ако те действително започват да се роят много преди са изпълнили и един корпус? И този род на мисли.
Погледнато от тази страна, внедряването на един такъв компютърен модел и изникването на поне няколко "мастита" индустриални пчелари, логично би довел до пчела, която най-близко се доближава до стойностите, предсказвани от модела. В противен случай той би бил безполезен, пък и аз трудно бих могъл да си представя подобен пчелар, умишлено отказващ да реализира по-голяма част това, което модела му казва, че трябва да бъде ( "Е, вадя средно 20 кг от семейство, мога и повече без да се напрягам, но на мен толкова ми стига")
Или пък някой е чел История:
http://www.freepatentsonline.com/2223561.pdf
Според мен е пълна глупост някой умишлено да се среми да намалява нивата на витолонгенина в семейството! Обикновенно повечето от нас се сремят именно той да е колкото се може по-висок ПО ВСЯКО ВРЕМЕ НА ГОДИНАТА. Само семейство със високи нива на витолонгенин може да има максимална производителност! ( за мед, за производство на отводки, пчелно млечице....) Същото е като умишленно да пчеларстваш със отводки, защото нормалните семейства по принцип се роят.