Има един много евтин начин да се реши проблема с болните майкопроизводители. Държавата ще се съгласи, защото не искат да дават повече пари.
Майкопроизводителите да дадат проби само един път, но в чужда лаборатория и ако излязат положителни, то да се отнеме лиценза им до доказване на обратното.
В същото време контрол до дупка на доказано заразените майкопроизводители и да нямат възможност да продадат болните си пчели.
ЧУДЕСНО. На всички лицензирани майкопроизводители ще им бъде забранено да продават и ще останат да продават майки и отводки само нелицензираните.

Аз съм млад пчелар и не знам какво е било в миналото. Нека старите пчелари от форума да си припомнят имало ли го е всичко това в миналото, или наистина 2013-та година е била първата, през която е пламнала епиденията?
"СПК" в България се наблюдава от 4-5 години, а проблеми в майкоразвъдните стопанства започват да се появяват някъде около 2006 година, ако не и по-рано:
http://www.dave-cushman.net/bee/rogerpatterson.html


Проблема с патогените е следния. ВСИЧКИ ЖИВИ СЪЩЕСТВА имат в себе си и постоянно поглъщат от околната среда потенциално болестотворни микроорганизми. Само че живота си продължава и света не е спрял да се върти. Е, от време на време се наблюдават епизоотични и епидемиологични заболявания и масов мор, но в повечето време повечето живи същества са функционално напълно здрави.

И след като няма как да се предлагат на 100% стерилни пчели, то правилото е да човек да не продава болести на някого, каквито той си няма (при търговски отношения между две държави) и да не продава потенциално опасни болести, които биха могли да причинят заболяване.

И тъй като обикновенно повечето патогени са повсевместно разпространени навсякъде (или поне в повечето държави), не става въпрос дали пчелите, които продаваш ще притежават ABPV (тъй като е повсевместно разпространен, както и спорите на АГ), а в случая КАКЪВ ТОЧНО ЩАМ на ABPV пренасят пчелите ти. Както казва д-р Хаус - Не е важно дали, а колко. Всички сме изложени на слънчевата радиация, но въпреки от това, човек не се разболява всеки ден от лъчева болест.
За да го перефразирам, ако не предизвиква заболяване - не е от значение ( в този случай нивата му ще са много ниски и ще бъде много трудно да бъде открит при лабораторно изследване. Е, това обаче е така САМО в 99% от случаите). Ако при лабораторно изследване, нивата му са високи, това означава, че този щам има потенциал да се превърне в епизоотично заболяване ( и да причини голяма смъртност). Това е и принципа на веретинарния контрол.

Нозема тип Ц, например е намерена в проби пчели от източното крайбрежие на САЩ, които са на повече от 30 години!!!! ( което на практика означава че в САЩ е съществувала най-малкото отпреди 1925 г). ДА, обаче тя не започва масова експанзия и не е причинявала проблеми със здравословното състояние на семействата до преди около 15-ина години.

Пчелите живеят в среда наситена с патогенен товар - в пчелните семейства е пълно с потенциално болестотворни микроорганизми. Освен от познатите начини за заразяване, един кошер може да се зарази и буквално от въздуха, както и от цветчетата, посетени преди това от пчела-заразоносител (т.е. патогените са буквално навсякъде). Само че тук пак се връщаме на правилото- не е важно дали, а колко.


Като вземем предвид и чукащия на вратата кошерен бръмбар, бизнес плановете на всички ни ще станат "сметки без кръчмаря" , а пчеларството такова каквото го познаваме ще изчезне.
Току-виж МКБ спасил българското пчеларство, вместо да го затрие. НО всичко зависи по какъв път пчеларите ще си изберат да поемат. А като ги знам по чий акъл се водят, пак ще направят грешния избор.