Гледам си си дописал поста.Част от него ми звучи така: затваряме всички болници ,край на лечебните напъни ,който оживее -оживее.Като останат 600 000 на земята ще са здрави ,като бикове.
Гледам си си дописал поста.Част от него ми звучи така: затваряме всички болници ,край на лечебните напъни ,който оживее -оживее.Като останат 600 000 на земята ще са здрави ,като бикове.
Ами...не, просто проблемите които акарицидите докарват са повече от тези които решават.
Шанса семейството да умре от акар(болест пренесена от него) е по-малък отколкото шанса да умре от бактерия получила идеалните условия.
Кажи ми какво ще направиш ако семейството има някоя от болестите пренасяни от акара. Ще използваш антибиотик, той ще убие 99%, а останалия 1% ще умори семейството, а и другите в пчелина. - К'ва файда?!?!
Дописах, че да се разберем по-лесно
Дони го виждам, че само гледа безучастно, а няма да е лошо да даде акъл.
Всичко, което е далече от морето, е провинция.
Ърнест Хемингуей
Радо аз също си правя изводи от три пчелина и трябва да ти кажа ,че мнението ми е противоположно на твоето,доста мога да изпиша,но накратко.На местата където имаше доста подържаща паша(август, септември) жертвите са на лице,а там където началото на септември се кротнаха и от към пило също смъртноста в % се брои на пръсти.Запасите да ги коментирам ли въобще12-15 кг средно на кошер.
Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!
Всеки споделя своите наблюдения при мен аз знам каква беше поддържащата паша ,а тя е малини като дори при беритбата събираха и сок и на този пчелин където са най много семейства процента на изчезнали и семейства с малко останали пчели е най малък и изобщо не е проблем.Докато в селото пчелина е най зле и дори се наблюдаваше нападения, което други години изобщо не се наблюдава като третиране и гледане е едно и също за всички.За запасите аз лично предпочитам по малки запаси но достатъчни защото многото мед държи студено и ограничава семейството и изисква допълнително работа от моя страна.Впрочем ето предимството да направиш повече и по малки пчелини за да разпределиш риска.
Това си е мое мнение, не мога да кажа кое е най-добре и кое не. Под подхранване със сироп за зимни запаси обаче разбирам 4-5 литра в края на август с инвертиран сироп максимум на 50%, а не ноември с по 10 литра инвертиран на 90%. Не мога да ти дам доводи, така го усещам.
Винаги може по-добре.
Подхранванията в пчелините бяха от 15.08-30.08-профилактично по 3,5-4л. 1към2+.............Колкото до прашеца, от всячески растения то той изобилстваше в това число и някакви количества нектар достатачен за да си оформят запасите (прецедент за раьона) .Да споменавам ли че нямам и капка мана в питите тази година,което не е проблем всъщност.Хайде и за пилото да кажа,тези които се кротнаха средно по 3-4 рамки пило-на 11.09,а другите 14.09- 7 рамки средно пропорционално на бр. кошер.Да добавя че става въпрос за 8р. ЛР.
Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!
Тази есен,началото на ноември третирах с ОК по рецептата на Скутелатора с пулверизатор.В четвъртък по обяд третирах 8 бр пак по същия начин,и открих една отводка с шепа пчели без майка.Останалите не ми е останало време да ги проверя.Днес погледнах какво е паднало на дъното/фазер/,3бр без акар,2бр с един,2бр с два и 1 бр с десет кърлежа.Този с десетте броя със сигурност имаше пило когато ги пръсках първия път,той бе един от най силните през есента,а и сега има един магазин с пило.Незнам дали въобще майката е прекъснала да снася,:-) :-) :-) :-) ,цяла зима си беше на сухата захар.От Добрич си взимах байварол и мисля да ги сложа на два броя от тез дето нищо не падна,за контрола.
Да не забравиш да споделиш резултата![]()
Георги Корчев се казвам
България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))