
Първоначално публикувано от
scutellator
Неоспорим факт е, че всяка есен по-тежките и силни пчелни семейства по тези земи са били убивани за да им се вземе меда. Друг неоспорим факт е че Османската империя е изнасяла толкова восък, колкото цялата останала Западна Европа не е произвеждала. Обаче не се бах замислял за друго - може наистина да се окаже, всяка пролет българите са ходели със волските каруци до хайван пазара в Тесалоники (български град) за да презаредят голяма част от празните си кошници, където всеки си занасял са излишните рояци от южна Гърция и островите. Добре че османската империя е била доста педантична във воденето на всякакъв вид документация, касаеща събирането на данъци.
Във старите книги наистина се описват рекордни (или по-скоро обичайно-рекордни, в това число и средни) добиви от по над 100кг.
В старите книги се говори за пчела, която е възможно най-неройливата (или поне на места) от почти всички останали пчели по Света и със сигурност най- неройливата в цяла Европа. Пълната противоположност на Карниките по онова време. Говори се за пчела, която се е работела без було и пушалка (вместо това в повечето пъти се е използвал пушек от разпалена праханова гъба, поставяна върху рамките). И аз съм убеден, че всичко това е било истина.
Брат Адам съобщава, че в годините когато той започнал да се занимава с пчеларство средния добив за цяла Англия бил около 5 кг от кошер! Внедряването на Италианските пчели, въпреки че са били тотално неподходящи за тяхния влажен климат и въпреки че повечето от това, което са си го събирали са го изяждали през останалата част от годината, е повишило средния добив на страната двойно - внимание на цели 10кг! Поради единствената причина че са били по-малко ройливи от местните.
Според брат Адам, истинската автентична Карника, такава каквато е била преди - вече не съществува.
Пак според него, Лигурийската пчела, такава каквато си я спомня отпреди Първата Световна Война - вече не е била същата след това.
Гръцката пчела, изиграла толкова важна роля в създаването на неговата пчела, 20 години по-късно, вследствие на разцвета в подвижното пчеларство благодарение на лесния транспорт след Втората Световна Война, вече била трудна за откриване, а 1980г е последната година, в която е взета последната Гръцка майка (от Света Гора/Атос), използвана за разплод. През 1988г. Рутнер обявява, вече официално, пчелата, намираща се в северна Гърция и т.н. и т.н. за А.м. мацедоника.