Има една тънкост при белтъчните добавки, за която не знам дали сте се сетили. Тя е свързана с тяхното тегло и/или с техния обем. При даването на заместители на прашеца НЕ Е ВЪЗМОЖНО постигането на такава рецепта, при която едновременно да са изпълнени изискванията за ОБЕМ (ТЕГЛО) и КОЛИЧЕСТВО на полезните аминокиселини. Ако обема е същия, то аминокиселините ще са по-малко спрямо аналогичните в прашеца. Състава също ще е различен. Може да се направи приблизително същия състав, но обема (теглото) ще станат повече, и не се знае пчелите дали ще са съгласни да ядят повече (да преяждат като прасета) ....
Има още един тънък момент. Дори и да успеем да създадем белтъчна храна с тегло, обем и съставки, аналогични на пчелния прашец, то дори и тогава ще имаме проблем с НЕЙНОТО УСВОЯВАНЕ от пчелния организъм. Не че нещо ще го натровим - това е почти невъзможно. Със сигурност обаче ще имаме някакъв процент на НЕПЪЛНОЦЕННО УСВОЯВАНЕ, при който неусвоените съставки ще пълнят дебелото черво на пчелите със завишен процент изпражнения.
Като цяло най-доброто постижение, което са успявали да направят учените, с голям зор едва успява да достигне до ниво 50% на полезност и усвояемост спрямо цветния прашец.
Основни изводи:
1. Няма по-добра белтъчна (протеинова) храна за пчелите от пчелния прашец.
2. Каквито и опитити да се опитваме да правим с изкуствени заместители, трудно ще достигнем 50% хранителни свойства и усвояемост.
3. Въпреки това си струва да пробваме, ако нямаме наличен собствен прашец, за който да имаме поне малко от малко някаква сигурност, че в него няма някакви зарази.
Ако отчетем факта, че зимно време пчелите не се нуждаят от белтъчни храни, а пролет, лято и есен в природата има достатъчно прашец, то тогава храненето с белтъчни храни почти се обезсмисля. То би имало някакъв минимален ефект само за пчелини, намиращи се в бедни на прашец региони. Например ако са разположени в центъра на хиляди декари, промишлено засяти с една единствена култура. Докато тя цъфти е добре, но преди и след това трябва да се дават белтъчни храни, иначе семейството няма да иска да гледа пило.