Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 385

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Съгласен съм с теб, но в първото изречение не си съвсем точен. От четирите вида зърно овесът е с най-ниска хранителна енергия, но има висок % лесноусвояеми протеини, което го прави почти перфектна храна за млади животни. Може би затова през 50те години овесът е избран за нещо като еталон - 1кг овес-1 кръмна единица. Царевицата е с висока енергия /мисля че беше някъде около 1,3 КЕ/, но на зайците им липсва някакъв ензим и не могат да я усвояват напълно. Затова дажбите концентриран фураж ги правят с 20-25% царевица, толкова и пшеница, като царевицата даже препоръчват едросмляна с кочаните. Овесът може да е 100% в концентрата, ечемика над 50%, долу горе към тия пропорции се придържам и 10% кюспе за аромат. За жалост от по-миналата година в наше село никой не се занимава с овес, но пък ечемик имаме хубав. Имал съм и периоди да ги карам само на ечемик или само царевица, добре че е люцерната да оправя всичко. Абе искат си разнообразна и балансирана храна и да не им се сменя рязко менюто, това е. Па ако човек има време и условия спокойно може да наблегне на листно-клонков фураж и рязко да намали зърното /и себестойността/, то това е една от хубавите страни на зайовците.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #2
    Сега има дъбова шума ,като им начупя клони ги ядът като солетки.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Йорданович, лятото, обичат да гризат и динени кори
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Охоо, кори задължително, тиквица, жълти краставици, цвекла всякакви, по някое стебло пипер като почнем да го търгаме... Ябълки, като ги почна с петровката и докато има да падат от дърветата, само да не са загнили. По някой зелев лист докато падне снега... Имал съм години по цяло лято съм ги изкарвал на клонак топола и върба и по малко орех. Коприва могат да ядат, само да има кой да им угажда. Едно лято люцерната се провали, а пък се очертаваше да вляза в зимата с бая бройка и кво направих - изчаках хората да си изрежат есента лозята /аз вече моето го режех пролетта/ и от купищата пръчка с ножицата си нагласих 2 ремаркета снопчета с дължина на пръчката колкото са ми хранилките. Ми изкараха си цяла зима бейски! По-нагоре Росен вика за дъбовата шума, нямам при мене иначе бих ги пробвал и на жълъди.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    На лозовите пръчки листата ли ядът или пръчките? А синия камък не им ли вреди?
    От корите и другите "мокри" храни не им ли става нещо?
    У нас ябълките ферментират и минават през серпентината.
    На барата (която е едната ограда на двора), върби и топли да искаш. Ще падне събиране тази година...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Пръчката я ошмулват от листата и почват кората и докъдето стигнат . Синият камък в определени дози се дава като лекарство на някои СС животни, забравил съм схемите, пък сега не ми се търси. Иначе ако са пръскани с модерни неизвестни препарати безброй пъти, естествено че се въздържаш. При мен пръчката от лозята тогава беше план Б и сработи, иначе винаги рязаното и колтученото от моите асми минава през заешките хранилки. Мокрите храни са вид сочен фураж и за зайци се дават в ограничени количества, по малко, за разлика прим. от сено, люцерна, клонак които са на воля. А и те не им се нахвърлят чак толкова, като има друго основно, по-скоро са за витаминно-минерална гарнитура. Основен принцип е да не се сменя рязко храната, постепенно и по малко! Треволяк, люцерна и което е много сочно трябва да е завехнало! Върбата на първо място и тополата ги даваш колкото могат да изядат и колкото можеш да им събереш. Едно лято бях направил наръчи топола, изядоха я зимата, но върбата е трошлива. Може би има значение и сортовете де, но не съм се задълбавал чак толкоз в детайлите. Нали знаеш, трябва да имат дърво за гризкане? Ако нямат клони, почват каквото дървено намерят, така че може и някоя дъска да им се подава. Салкъм и бук не обичат, предполагам че и дъб, така че скари и хранилки трябва да са от такова. А па хранилките от дъски от военни сандъци ги ядат с кеф. Една буца каменна сол слагам, следващата седмица местя в друг бокс/кафез и така обикаля докато я изближат...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Върбата има високо съдържание на аспирин и горчи-поне така ми каза нашия ветеринар.Пробвал съм да храня с върба,но трудно я ядат.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Е тя върбата е чудно растение и от салицила правят аспирин

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%...80%D0%B1%D0%B0

    При тебе що не я ядат, не знам. При мен покрай Осъма има два вида - дребнолистна и едролистна, едрата действително не я обичат твърде. Ноо, дребната направо им я хвърлям без никаква подготовка и я почват. Иначе по принцип зайовците си обичат горчиво - пелина и бъзето си го ядат, ама не трябва да се прекалява, че променя вкуса на месото. Към някои по-особени вкусове трябва да се приучават и привикват постепенно, копривата например, тя пък е неизчерпаем ресурс и по някои показатели даже бие люцерната. Орехови клонки, не знам дали нещо друго СС ги яде, но аз на втори трети месец възраст и им давам по малко. Първите ден два само ги душат и после ги почват. Имах някъде из книжките една схема за йод и калиев перманганат във водата и преди години съм я прилагал, но сега вече - не. Само един месец преди клането трябва да се спира с тия храни с по-особените вкусове. Акацията май не я споменах, абсолютно внимание заслужава и тя.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •