Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 385

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Може би си прав. За съжаление и зърното не е това, което беше. Темата е много дълга, но ще бъда кратък Нейде из форума сме говорили за царицата на полята, съща работа е и с житата. Моите зайци изяждат по-малко от килограм гранула всеки от 3та до 6та седмица, после до 18-20та седмица /клането/ още 5-6 кг зърно. Имам бегла представа какво има в гранулата и знам долу-горе моето зърно по каква технология е. Не ползвам ваксини и лекарства и през годините съм преценил каkво да слагам. Та в гранулката, за радост, башка другото, ама има и някои неща които им помагат по-бързо и по-лесно да преминат през най-трудния период в живота си... Действително обаче, ако съм сигурен че точно тогава ще мога да ги наблюдавам ежедневно, вероятно бих си спестил и гранулата. Ноо, както казваше моята баба "Като не можем както искаме, ще искаме както можем". С тая философия живя 84 години и се трудеше до последния си ден.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ... Не ползвам ваксини и лекарства и през годините съм преценил каkво да слагам.
    ... Ноо, както казваше моята баба "Като не можем както искаме, ще искаме както можем". С тая философия живя 84 години и се трудеше до последния си ден.
    Дай Боже и ние да доживеем тия години!

    Ама с първото ме озадачи. Доколкото знам и ти си край Дунава, а не вярвам да няма кОмари кат' врабци... и така като те слушам бая стока щъка из двора ти и едва ли си на центъра до Академията, та вероятно имаш и комшии със зайци. Не те ли е страх от някоя епидемия?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Аз живея в крайдунавски град, но стоката ми е на село, на 20ина километра от Дунава. Там си имаме пък стари корита на Осъма, лонгози и всякакви такива красоти, хаха, и в някои години комарите са напаст! Покрай Дунава поне ги пръскат чат пат, но действително много хора от града се отказаха от зайците. А на село, в радиус поне 150 метра около мен никой не гледа зайци. Основното ми стадо е в боксове /по около 2 кв.м./, под навес, навремето там насипвахме зърно. Отдолу цимент, от три страни ламарина, отгоре и отпред с портичката е рабица /против гризачи/. Лятно време отстрани слагам стари врати и тараби за сянка, а върху рабицата мятам комарна мрежа. Кафезите отдолу са със скара и там няма спасение, затова слагам някои единични бройки. По-добро от това не съм измислил, с химии няма да се занимавам. Всяка година почти, имам по 1-2 заека с миксоматоза /2014 - 1 бр/, но не ги броя за загуба, защото са били готови за клане. Затова и лятото се въздържам от озайчвания. Събота, неделя ги оглеждам, глася си нещата, вуйчо съм го пазарил през седмицата да минава по 1-2 пъти да залага фураж и вода ако трябва и ако забележи нещо да сигнализира. От епидемии не ме е страх, не гледам много бройки или скъпи разплодни животни, от близо 10 години съм на смъртност под 5% твърдо, в някои години и 0, дори и да имам 100% смъртност, дезинфекция и стартирам наново. Бе същата работа като с пчелите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Пшеницата и царевицата са обем с ниска хранителна стойност. За здрави и вкусни зайци ви трябва овес и ечемик,като на расови жребци. Качествените гранули трябва да са с това/по принцип/ ако не са се увеличава себестойността.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Съгласен съм с теб, но в първото изречение не си съвсем точен. От четирите вида зърно овесът е с най-ниска хранителна енергия, но има висок % лесноусвояеми протеини, което го прави почти перфектна храна за млади животни. Може би затова през 50те години овесът е избран за нещо като еталон - 1кг овес-1 кръмна единица. Царевицата е с висока енергия /мисля че беше някъде около 1,3 КЕ/, но на зайците им липсва някакъв ензим и не могат да я усвояват напълно. Затова дажбите концентриран фураж ги правят с 20-25% царевица, толкова и пшеница, като царевицата даже препоръчват едросмляна с кочаните. Овесът може да е 100% в концентрата, ечемика над 50%, долу горе към тия пропорции се придържам и 10% кюспе за аромат. За жалост от по-миналата година в наше село никой не се занимава с овес, но пък ечемик имаме хубав. Имал съм и периоди да ги карам само на ечемик или само царевица, добре че е люцерната да оправя всичко. Абе искат си разнообразна и балансирана храна и да не им се сменя рязко менюто, това е. Па ако човек има време и условия спокойно може да наблегне на листно-клонков фураж и рязко да намали зърното /и себестойността/, то това е една от хубавите страни на зайовците.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #6
    Сега има дъбова шума ,като им начупя клони ги ядът като солетки.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Йорданович, лятото, обичат да гризат и динени кори
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,887
    Охоо, кори задължително, тиквица, жълти краставици, цвекла всякакви, по някое стебло пипер като почнем да го търгаме... Ябълки, като ги почна с петровката и докато има да падат от дърветата, само да не са загнили. По някой зелев лист докато падне снега... Имал съм години по цяло лято съм ги изкарвал на клонак топола и върба и по малко орех. Коприва могат да ядат, само да има кой да им угажда. Едно лято люцерната се провали, а пък се очертаваше да вляза в зимата с бая бройка и кво направих - изчаках хората да си изрежат есента лозята /аз вече моето го режех пролетта/ и от купищата пръчка с ножицата си нагласих 2 ремаркета снопчета с дължина на пръчката колкото са ми хранилките. Ми изкараха си цяла зима бейски! По-нагоре Росен вика за дъбовата шума, нямам при мене иначе бих ги пробвал и на жълъди.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •