Здравейте, ако тези разстояния се измерват чрез Google Earth, резултата няма да е 100 процента достоверен. Факт е, че ако вземеш една точка в планината и измериш разстоянието на карта, до село в подножието, резултата е примерно 3 км. Но реалното разстояние е да речем 5 км. Заради разликите във височината. Тоест, реалното разстояние трябва да се измерва под съответния ъгъл. И аз не знам как да го обясня по ясно, затова ще дам друг пример. Балистичен. Застанал си на някой връх в планината с ловна карабина и се прицелваш в животно, което е под ъгъл от 45 градуса от теб. Ако е на равно със стрелеца, разстоянието е да речем 400 м. но когато въведеш и ъгъла на стрелба в балистичния калкулатор, то реалното разстоянието веднага се променя на примерно 600м. Има си и формула за изчисляване на такива разстояния /като се напише в гугъл - стрелба под ъгъл, ще излезе/, така че със сигурност ще е издържано пред закона, или заобиколен. Тоест шанса за създаване на такъв оплоден пункт е само в планински район.Ха сега си представи оплодния пункт и начертай около него окръжност с радиус 10 km. Ще се получи кръг с диаметър 20 km и площ 314 000 декара. Тези цифри ги приказвам вече за 10-ти път и не знам защо продължавате да си хортувате за някакви смешни разстояния от по 2-3 километра за разните му там острови, езера, планини и т.н. Толкова ли не знаете как на Google Earth или Google Map се рисува окръжност с диаметър 20 километра? Та това си е огромна окръжност за такава малка страна като България.
Пак повтарям - необходимата площ е 314 000 декара с параметри:
1. БЕЗ НАСЕЛЕНИ МЕСТА, защото в тях обикновенно има пчелини
2. БЕЗ ГОРИ, заради потенциалните диви роеве
3. Да е изцяло държавна собственост, защото ако има в нея дори и един единствен частен парцел, никой няма да може да спре човека да си сложи пчелин на него.
Поздрави.
За съжаление оплождащата се майка лети на 10 километра хоризонтално, без да се интересува от формата на терена под нея, така че разсъжденията ти са грешни. Биха били верни ако пчелите са пешеходци - ха-ха.....
Да, така е. Но си струва да се поразсъждава над тази теория.
Примерно, ако майката и търтейте, летят над терена - а не на 800 м височина, то пак се увеличава разстоянието - следваш релефа на склона /пешеходци, но не вървят по пътеките, а на 100 м. височина в права линия, примерно/.
Тоест, имаш една точка високо в планината /майката/ и друга точка долу в подножието /търтея/, ако пуснеш една вертикала от т. на търтея и една хоризонтала от т. на майката, то разстоянието от пресечната точка, до майката ще е едно /така изглеждат нещата през Google Earth, само че в изглед отгоре.
Но ако пуснеш една права от т. на търтея до т. на майката, разстоянието ще е съвсем друго - колкото е по високо майката, то толкова тази разлика, ще е по - голяма.
Поздрави.
Поразрових се в интернет. Наистина се оказа, че пчелите и майката летят ниско над терена, като пчелите летят в зоната от 10 до 20, а майките - от 20 до 50 метра. За търтевите сборища пише че са на разстояние до 10 километра, но в литературата са описвани случаи и на 30 километра. На практика излиза, че изолиран оплоден пункт е НЕВЪЗМОЖНО да се направи, освен ако не е остров по средата на океана. За региона на България твърдо може да се каже, че няма никаква възможност за създаване на изолиран оплоден пункт.
Също така е грешна и втората теория, че майкопроизводителя може да насити небето със собствени търтеи и така да увеличи вероятността майката да се оплоди от тях. Съгласно литературата в едно търтеево сборище се събират от 10 до 25 хиляди търтея от над 200-300 семейства. При това положение майкопроизводителя ако иска да надделее със свои търтеи, ще му се наложи да притежава поне 500 или 1000 бащини семейства, което е невъзможно.
Въобще цялата история с майкопроизводството в България е една ГОЛЯМА ИЗМАМА - започвайки от закона, минавайки през фалшивата селекция и завършвайки с фалшивата репродукция. Произвежданите от майкопроизводителите майки са КУЧА МАРКА в генетично отношение, и собствено направените от пчеларите майки с нищо не са по-лоши.
Но най-лошото в цялата тази работа е, че в България масово се пчеларства С ПОСРЕДСТВЕНИ МАЙКИ !!! И опитите на някои от пчеларите да си доставят хубави майки от чужбина САМО ВЛОШАВА ПОЛОЖЕНИЕТО, защото така на търтеевите сборища ходят търтеи от различни раси. Това води до създаване на поколение с НЕПРЕДСКАЗУЕМИ ГЕНЕТИЧНИ ДАДЕНОСТИ. Тука вече може да се намеси Scutellator-а и да даде информация какво се получава при смесване на различни раси. Доколкото си спомням имаше комбинации, които са много вредни и дори опасни.
От европейските пчели-само iberensis и mellifera mellifera по майчина линия, кръстосана със Карника, Лигустика или Бъкфаст. Още не е изяснено дали тези или "пчелите убийци" могат да са по-агресивни.Доколкото си спомням имаше комбинации, които са много вредни и дори опасни.
Във всички останали случаи най-много да се наложи употребата на "скафандър" и ръкавици и семействата иначе могат да се работят по нормалния начин.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Г-н Матеев казвате,че разполагате с 2000семейства/което си е цифра/браво!Предполагам,че имате данни по колко семейства имате в 15те пчелина от видовете майки,които предлавате на пазара?Да смятам,щом ще събирате търтеи от пред всички кошери ,че вие нямате майки КУЧА МАРКА?
И ако имате подробни данни по горните въпроси би трябвало да имате поглед,какви добиви дават майките,които предлагате в наши условия?
За мен ще е важно вие като майкопроизводител и практик пчелар да ме убедите,че трябва да си закупя от този вид майка за нашите услови/писахте,че предпочитате Карника ама защо?/!
Да не стане като на пазара,най-търеният разсад свършва най бързо и после само прехвърляш надписа,после псуваш и си викаш догодина пак,ама при друг!
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))