Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 155

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Излиза че нашата българската пчела не е чак толкова лоша, защото е подвид на карниката. Няма значение дали е Македоника или измислената Родопика - все си е Карника и все си е добра, но ......... Има едно голямо НО ......... Щеше да бъде добра ако доцента си беше направил труда да селекционира една-две линии ПО ПРОДУКТИВНОСТ, а не по неговите параноични кубитални индекси и другите му там тра-ла-ла - измервания на крилца, хоботчета и прочее ...... Доцента дотолкова много се е вманиачил да доказва собствената си версия за Родопиката, че напълно е забравил, че пчеларите всъщност се нуждаят от ЗДРАВА И КАЧЕСТВЕНА ПРОДУКТИВНА ПЧЕЛА, а не от НОЗЕМАТОЗНА КЕКАВА КРАНТА, но с уж "верните" гени.

    При това искам да ви светна какво представлява генетичния анализ. В него не се прочитат верните генетични кодове, а се броят различните видове комбинации. За да го разберете, нека да си представим че се анализира една книга. Резултата, който се получава е, че буквата А се среща 17321 пъти, а буквата Б - 8264 пъти, буквата В - 9873 пъти и т.н. и общия брой на буквите е 30 - ха-ха...... Това дава генетичния анализ и на база на него доцента се опитва да докаже, че романа ВОЙНА И МИР се различава от ХАМЛЕТ на Шекспир ....... - ха-ха .....

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    НОЗЕМАТОЗНА КЕКАВА КРАНТА, но с уж "верните" гени.
    това мноооого ми хареса.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Зависи от линията. Бъкфаст е много общо понятие. На теория Бъкфаст би могла да се кръсти всяка пчела развъждана според Бъкфаските развъдни принципи, дори и такава, нямаща роднински връзки с оригиналния материал на брат Адам в родословиято си, стига да е достигнала ниво, при което вече отговаря на критериите за Бъкфаст ( както спрямо качествата, така и за стабилното им унаследяване в поколенията, а не разпадане на поколението на фенотипове).

    Има линии, при които дадено качество е станало доминантно за линията( напр. неройливост и/или кротост) и се проявява в поколенията дори и в F2,F3 и F4 на безконтролни кръстостоски. Има и линии, при които даденото качество не е било толкова дълбоко рафинирано и интензитета му може да се понижи дори и при кръстоска с друга нероднинска бъкфастка линия. Все пак става въпрос са количествени белези, където всеки белег зависи от множество гени, всеки от които оказва натрупващ се ефект.

    За пример, най-старата Бъкфастска линия състояща се генетичния басейн на Бъкфаст от преди '45 година (т.е. без последващите добавки от Анатолика, Кекропия/Мацедоника, Ламарки, Адами, Сахариенсис и т.н. към Бъкфаст) и до днес продължава да си е прилично ройлива и агресивна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •