Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
Вестник "Пчели" - вестник на Националната асоциация на пчеларите професионалисти. Брой 9-23 октомври2014г. на страница 5 се мъдри реклама на Bayer."Безопасни
-за пчелите
-за пчеларите
-за потребителите"
Perizin- кумафос.
Ха, сега да коментираме ние ли сме лудите, та не щем да го ядем тоя "швабски" кумафос?Или пък професионализма на някои "професионалисти"е само в мераците за финикийски знаци?За парички и амитраза на филийка с "мел" ще ни препоръчат.А за по-сигурно ще ни убедят сами в меда да си го сложим като подправка на кумафоса.
Бонев, учудвам ти се на енергията и търпението да правиш опити "с глава стена да разбиваш".Стискам ти палци да успееш, но не съм оптимист.
Кумафоса може и да е вреден но е разрешен за употреба в България и в страните от ЕС. Същото обаче не може да се каже за Амитраза ( като за някои страни от ЕС има изключения, но България не е сред тях).
В UK например употребата на Фумидил беше разрешена до изчерпване на наличните количества, нищо че за останалия ЕС антибиотиците в пчеларството са забранени.
Така, ако бай Ханс от Бавария иска да си продава меда в някоя местна верига, то той не би трябвало да съдържа следи от Фумидил. Но ако на рафта в същия този магазин се продава мед от UK, то няма проблем той да съдържа остатъци от Фумидил в рамките на допустимите количества според британските разпоредби. Честно изаконноса две различни неща.

Същата е ситуацията с Амитраз. Ако в меда на някой пчелар бъдат открити остатъци и/или метаболити от него, тъй като той не е разрешен за употреба в България, няма как този мед да бъде продаван на цялата територия на ЕС. Би могъл да бъде пробутан във Франция, но трябва да се подправят документите все едно че е произведен във Франция, или пък от там да се пакетира и реекспортира като френски мед за други страни от ЕС.
Естествено, няма проблем този мед да се продава в други страни извън ЕС като Турция ( стига да беше разрешен вноса), Русия, Сърбия.... - от там от където се снабдявате с въпросния препарат.