Данните са от последните 7 години от моята лична МТО станция. Цифрите в таблицата са месечното количество на валежите в милиметри на квадратен метър или в литри - това е едно и също. Вижда се че средното количество на месечните валежи са между 50 и 100 литра на квадратен метър. Ако приемем, че на пчелина разположим един 200 литров непрозрачен бидон, то за да го пълним за 1 месец ще са необходими около 4 квадратни метра площ, от които да събираме дъжда. Това може да бъде някакъв грубо скован навес от дърво с наклонен покрив и улук, водата от който ще се стича в бидона.

Остава само да се сложи кран в долния край на бидона и той да се настрои да капе с дебит около 7 литра в денонощие. Ами това е. Ако някоя година наистина се случи с много сушав месец - ами тогава ще се наложи да донесем вода на пчелина с туби, но това ще е изключително рядко - напр. един единствен път веднъж на пет години. През останалото време бидона ще се пълни сам. А ако има валежи в излишък - ами бидона просто ще прелива.

При мене лично имам фургони на повечето от пчелините си и техния покрив е с площ около 8-10 кв.метра. Тоест мога да си позволя да сложа по 2 бр. 200-литрови бидони на всеки пчелин.