А кажи го това на министерството, щото тяхната политика е точно обратната. Когато прокарваха настоящия закон твърдяха че гентетичния материал на вносните пчели стува пари и за това по-добре да се развъждат местни пчели, щото той не струвал нищо. Т.е. майките от различна раса/порода на местните имат по-висока себестойност, от което държавата губела.Пчеларят няма интерес да купува майки от друга държава и дори губи от това - да не го доказвам, че отидоха 10 страници.
Галошите също са евтини, но повечето хора днес носят маратонки или обувки. Със тая разлика в цената на българските майки от средната на свободния пазар в Европа, представяш ли си как би трябвало да заминават със светлинна скорост към западните страни от ЕС? Представяш ли си какъв дефицит би трябвало да има на майки на вътрешния пазар??????? По ЦЕЛИЯ СВЯТ пчеларите си приличат по едно, всички гледат как да купят нещо ако може и без пари! Удивително е!Майките в България не са скъпи, а дори напротив!
Да, имам си някаква идея. Интересно обаче, защо датския мед нещо не се котира на българския пазар. Съдейки по разликата в цената на майките, тяхния мед би трябвало да върви у нас по 80лв бурканчето на кварталната сергия.Като ще си задаваме реторични въпроси: А знаеш ли колко им е цената на меда, восъка, прашеца, прополиса, а субсидиите, а държавната им политика?
А, да забравих да поясня - в държавите с нормално пчеларство, майки за производство на мед се купуват почти единствено от хоби или съботно-неделни пчелари. ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ си правят селекцията САМИ (професионален пчелар без апарат за осеменяване или възможност за оплождане на майките на изолиран оплоден пункт или остров, е все едно пчелар без центрофуга). Нашата изгъзица - на пчелари с над 100 кошера да им се набива в мозъците че производството на майки не е тяхна работа (прекалено е сложно за тяхното ниво - "висш пилотаж") и по-добре да разчитат на купени, не знам къде другаде го има.