Аз разсъждавам така:
Нещо глобално се е случило - Гълфстрийм или бог знае какво. Все още не го знаем какво е, но знаем, че няма шанс да се промени току-така в по-добра посока. Каквото и да е, то ще тръгне към подобряване бавно, а не от днес за утре.
Изводи и моя лична прогноза:
Климата над България ще продължи да е "мокър" и така ще е вероятно още дълго време - може би няколко месеца или дори цяла година. Със сигурност тази година е загубена за пчеларството. Ще продължават "мокрите" дни през цялото лято и дори през есентта. Почти е сигурно, че ни чака дълга и мека зима, с много-много сняг в подбалкана и в планинските региони. Температури с много градуси в минус не се очакват, освен може би една две нощи през февруари, но това е просто "черешка на тортата". Огромното количество валежи с температура 16-18 градуса в действителност извърши "небивало" затопляне на повърхностния слой на почвата (първите 7-8- метра), а това рядко се случва. Обикновенно температурата на повърхностния слой (след 3-тия метър) е на ниво около 14 градуса за региона на България. От 3-тия метър до поне 100-ния метър температурата е все една и съща, и това всъщност е средната температура на въздуха над България през последните 1000 години. Обикновенно зимно-летните колебания на температурата на въздуха променят само първите 3-4 метра, максимум 5 метра. Надолу температурата е почти константна и е равна на средногодишната температура за дълъг период от време. И колкото по-надолу се потъва, толкова температурата е равна на средната за все по-дълъг период от време. Това е за първите 100-200 метра, а по-надълбоко започва влиянието на топлото земно ядро, което постепенно увеличава температурата с увеличаване на дълбочината. Всъщност учените по температурата на почвата на дадена определена дълбочина могат да разберат кога в историята е имало глобално затопляне и кога - глобално застудяване. Просто игра на математика.
За нас и за нашите кратки срокове от един човешки живот е важна температурата на първите 10-20 метра от почвата. При сухи и нормални години климата клати само температурите на първите 3-4 метра от почвата. При мокри години, каквато е сегашната, топлата вода (всичко над 14 градуса е "топло") попива много по-дълбоко в почвата (до 10-тия метър, че и повече) и зарежда тази почва с КОЛОСАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ !!! То затова и лятото е по-хладно - защото нормалната лятна енергия на слънцето вместо да остане на повърхността и да топли въздуха, тя потъва в дълбините на почвата и я топли. Говорим за милиарди мегаватчасове топлинна енергия. Това количество топлинна енергия ще държи повърхностния слой на почвата по-топъл от нормалното поне 5-6 години. Това ще е свързано с меки зими, валене на сняг и стопяване след 2-3 дена, киша по пътищата, и дълбоки еднометрови или дори двуметрови снегове в подбалкана и по планините. Кучи студове са възможни само във въздуха, но той бързо ще се стопля от топлата почва.
Ако не греша в тези разсъждения, чакат ни поредица от мокри меки зими, а ако се случи горещо лято, то ще е по-горещо от нормалното с поне 3-4 градуса. Ха-ха - хайде да поживеем и да видим дали съм бил прав. Най-малкото законите на физиката работят в моя полза................
Може да звучи смешно, но аз лично отдавна съм повярвал в тази "моя си" прогноза (направих си я преди 2 месеца) и "пчеларските" ми решения са подчинени на нея. Смело разфасовах на отводки всички пчелини в Габровския регион веднага след първата паша, а подобно действие подготвям за след 4 дена и в Ловешкия регион, където слънчогледа вече е на приключване. Увереността за мокър август и септември ме е убедила, че с храненето не трябва да спирам, а увереността за мека зима ще ме накара да вляза в нея със слаби семейства на по 4-5-6 рамки. Може да ми се смеете на решенията, но нали знаете - пилците се броят наесен, а кошерите - напролет. Живот и здраве да дойде пролетта и тогава да видим сбъркал ли съм или не. Иначе нали знаете - ако освен План А не сте си подготвили План B и План C - лошо ви се пише. Е аз съм гърмян заек, така че План B и План C си имам.