Ако стане с генератора, да не провираме ВО между теловете ще ни спести доста работа. Тогава може би си струва да се бръкнем едни 200 лв. То и сега сме намерили начин но няма гаранция, че е лесният.
Ако стане с генератора, да не провираме ВО между теловете ще ни спести доста работа. Тогава може би си струва да се бръкнем едни 200 лв. То и сега сме намерили начин но няма гаранция, че е лесният.
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.
Да, ще стане. Не трябва да се притеснявате, когато има къси съединения между жиците на хоризонталното и вертикалното обтелване. Просто трябва да лепите рамката ред по ред и стълб по стълб, и всичко ще е наред. Основния ток ще тече по сегмента, към който сте се включили. По всички останали сегменти също ще тече ток, но той ще е от 9-10 пъти по-малък, което означава, че те ще се затоплят от 9-10 пъти ПО-БАВНО. Тоест когато основния сегмент вече достигне температурата на топене на восъка и жицата се вреже в основата, температурите на другите сегменти ще са ниски и восъка под/над тях въобще няма да се разтопи. Единственото, което трябва да направите при тази ситуация, е да увеличите тока с около 15%, за да компенсирате страничните токове по другите сегменти. С две думи - настройте уреда на 3.5А и всичко ще заработи без проблеми.
Този номер не може да бъде направен ако работите с напрежение, защото всеки един сегмент от рамката ще изисква различно напрежение, понеже към него има свързани в паралел различни паразитни съпротивления от другите сегменти.
Някой може да попита защо другите сегменти ще се нагряват 9-10 пъти помалко, въпреки факта, че са свързани накъсо с основния сегмент. Ами всичко е много просто, ако погледнем Закона на Ом. Количеството топлина, отделяно от нагряваната жица, е равно на мощността по времето. Самата мощност P е равна на U * I, a U = I * R, и като заместим се получава, че P = I на квадрат * R. Или при три пъти по-малък ток ще имаме 9 пъти по-малка мощност.
А сега си представете един квадрат, направен от пчеларска тел. Пускаме ток X по един от сегментите му. Част от този ток се отклонява и по другите 3 сегмента, но там той е с 3 пъти по-малка стойност, защото те имат 3 пъти по-голямо съпротивление от основния сегмент. Напрежението върху всеки един от сегментите също е 1/3 от напрежението върху основния сегмент. Следователно мощността е 1/3 * 1/3 = 1/9 от мощността на основния сегмент, а от там и температурата и или времето на нагряване са 9 ПЪТИ ПО-МАЛКИ и ПО-БАВНИ.
Както виждате по 2 различни начина ви доказах, че ако се работи с ГЕНЕРАТОР НА ТОК, могат да се загряват единични сегменти дори и тогава, когато те правят къси съединения с други сегменти от рамката. По другите сегменти тече само 10-15% от енергията, но тя е недостатъчна да ги загрее до ниво да се предизвика разтопяване на восъка под тях.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))