Накратко за основите:
Както предполагам повечето от вас знаят, восъчни основи могат да се произведат по две технологии - посредством пресоване или посредством леене. При пресоването восъка първо се топи и после се излива на широки дебели ленти, които след това преминават през валяци и там той се пресова и разтегля до окончателните релефни основи. При леенето восъка директно се топи и се излива на тънка струя в цепнатината на два въртящи се валяка, на изхода на които излиза релефна лента, която после се сече на един или друг размер. Всички български производители, които предлагат основи на пазара, ги произвеждат по метода на пресоването, ползвайки стари украински машини. Новите производители като мене обикновенно си купиват машини, правещи основи по метода на леенето. По метода на леенето си правят основи и всички пчелари, които са си купили или са си направили преса за восъчни основи.

По качествата на основите:
Основите, произведени от мене и от другите пчелари по метода на леенето са по-трошливи на ниски температури спрямо основите по метода на пресоването, но за сметка на това са по-издръжливи на високи температури и нямат склонност за свличане вътре в кошера. Просто трябва да се внимава с тях при транспортиране при температури под 10 градуса по Целзий, а монтажа им върху рамките трябва да се извършва на стайна температура.

По дебелината на основите:
Пренастройката на машината за различни видове дебелина е сравнително труден процес и не ми се иска ежедневно да я пренастройвам заради един или друг клиент. Поради тази причина еднократно утре ще направя настройка за нормални по дебелина основи и на клиентите ще предлагам само такива. Те са с дебелина около 1.25-1.30 мм и имат тегло около 75 гр. за ЛР основа. Тоест това ще са нормални, а не тънки основи.

По размера на основите:
Машината много лесно се пренастройва за всякакви размери по дължина и широчина, като за размера по дължина дори и не е необходимо спиране на машината - просто чуквам ново число в компютъра и от следващата основа машината започва да ги реже на друг размер. При това положение всеки от вас може да си поръча основи с каквито си поиска размери.

По цвета на основите:
Вашите основи ще имат такъв цвят, какъвто восък си донесете. Дори ще е малко по-светъл, защото в казана при разтопяването автоматично се извършва и пречистване, като тежките невосъчни примеси падат на дъното, а леките невосъчни примеси изплуват на повърхността. Както едните, така и другите не могат да попаднат в основите, в резултат на което готовите основи стават с един нюанс по-светли от восъка, от който са направени. С две думи спокойно можете да носите замърсен и непречистен восък, тъй като в казаните на машината при разтопяването той ще се самопочисти и вие ще получите по-светли и по-качествени основи. Ако в казана се сложат само светло и тъмно жълти восъчни пити, то на изхода се получават разкошни яркожълти основи с цвят, какъвто не сте и мечтали (не сте и виждали от българските производители). Ако в казана се сложат жълти и черни восъчни пити приблизително по равно, то на изхода се получават восъчни основи с приятен тъмножълт до леко оранжев цвят. Ако в казана се сложат само черни восъчни пити, то на изхода се получават основи с приятен светлокафяв цвят (като църковна свещ, но по-ярко). Направих един такъв казан и трябва да ви кажа, че пчелите не само че ги приемат тези основи, но и започват бясно да ги градят. Може би именно такива восъчни основи са подходящи за плодниковите пити, защото те максимално удовлетворяват инстинктите на пчелите за по-тъмни пити в плодника.

Восъчни основи с цветовете на българските производители не можах да получа, което ме навежда на мисълта, че те или са избелвани с някаква химия, или божа работа с какъв восък или с каква восъчна смес са правени. Истинските основи от истински восък имат ЯРКИ, ПЛЪТНИ и НАСИТЕНИ цветове. Може да жълтеят, оранжавеят или кафенеят, но при всички случаи това е един ярък и наситен цвят. А купешките български основи, които аз имам, са с някакви белезникави полупрозрачни цветове, които ми е много чудно как са получени.