Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 67
  1. #31
    Забранен
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    От къде са взети данните за необходимият брой пчелни семейства за опрашването на 10дк. слънчоглед?
    Данните който аз изрових в нета са 1-2 пчелни семейства на 10дк слйнчоглед.

    http://agronet.bg/agro/otglejdane/14...anchogled.html

    извадка от статията от линкът по-горе:

    Много често се подценява въпросът с опрашване на слънчогледа. Добре е в началото на цъфтежа в близост до посева на неповече от 200 м. да се поставят пчелни кошери. Слага се по един кошер на 5 декара за хибридите и по един на 10 декара за директните сортове слънчоглед. Пчелите навлизат 500-600 м. навътре в посева, поради което кошерите се разполагат според ширината на блока от слънчоглед.

  2. #32
    Забранен
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Много неща се изписаха по темата със субсидирането на пчеларството(то май е като някакъв дух-призрак - всички говорят за него, но никой не го е виждал). Дали ще бъде под формата на de minimis или пащане за опрашване или някаква фиксирана сума за пчелно семейство или доплащане за произведена продукция са наистина важни неща, но определено отстъпват място на наистина главният въпрос - да се осигурят(набавят) средства(пари) за сектора - пчеларство. Защото както и да ги разпределяме средствата 0(нула) на колкото да я делим резултатът винаги ще е 0(нула). Това върху което трябва да се съсредоточат усилията на всички милеещи за целият бранш - пчеларството като пчелари,(а не такива обслужващи индивидуални, лични или нечии монополни интереси, различни от тези на редовите пчелари) - е да се осигурят някакви средства, които да умуваме как точно да разделим. Всъщност процесите са много тясно взаимосвързани - когато се изправим и поискаме пари за пчеларството, то поне принципно трябва да има яснота как ще се разпределят средствата. Доколкото до националната пчеларска програма не само че там средствата са крайно недостатъчни, ами и самата програма не е особенно ориентирана към клетият пчелар. Изказват се мнения да се вземат от тук-оттам пари за сектора. Земеделската земя в България е около 47млн. декара. Реално обработваемата площ е от порядъка на 35млн. декара. СЕП(субсидията за единица площ) за 2012/13 е около 30лв. на декар(за 2011/12 беше около 26-27 лв. на декар, за 2013/14 може би ще нарастне с още няколко лева). Една част се плащат от ЕС, а друга от националният бюджет. Частта която идва от ЕС не може да я пипаме, но от националните доплащания ако се заделят по 1лв. на декар това прави около 35млн. лева които биха могли да се използват за сектор пчеларство.
    За тютюно производителите ще има за догодина 100-тина млн. лева, за секторите зеленчукопроизводство и овощарство също има заделени някакви средства, или поне са им обещали, за животновъдите също има поне 100-тина млн. лева, за зърнопроизводителите просто няма какво да говорим. Пчелите също влизат в категорията животни(според критериите на МЗХ и РА), следователно пчеларите са животновъди(нали пчелините ни се водят - животновъдни обекти) - а от парите за животновъдство за пчеларите нямя.
    Малко история и хронология: преди няколко години зърнопроизводителите тръгнаха да блокират държавата с тракторите си за по няколко стотин хиляди лева бройката, млекопроизводителите изливаха мляко на жълтите павета, лятото зеленчукопроизводителите хвърляхя продукция и плашиха с блокади, преди дни животновъдите изразиха намерения да блокират магистрали с животни. Тютюно производителите пък си имат своя партия в парламента и то управляваща, и пак м. август министър Греков като идва в Русе, то те блокираха подстъпите към Дунав мос и министъра им дойде на крака. Не искам с никой от гореизброените браншове да влизаме в конфронтация, то те не са врагове на пчеларите. Истинските врагове са безхаберните или по-скоро продажни ръководители в т.н. пчеларски съюзи, организаци, асоциации и там подобни. Проблеми създават и фирмите закупчици на мед, но то подобни проблеми си имат почти всички производители, и млекари, и зеленчукопроизводители, та дори и зърнопроизводителите със съответните фирми закупчици и посредници. И докато другите браншове и сектори на земеделието си имат кои по-силни, кои по-слаби организации(асоциации), които да защитават техните интереси, да лобират пред управниците и в крайна сметка да им създават по-добри условия за работа и развитие.
    За да ни се чуе гласа трябват не мъллчаливи протести или такива от по 200-300 човека, ами масирани, да грабне всеки по една отводка и на протест пред МЗХ и пред парламетна - като им струпаме няколко хиляди кошера пред вратите и под прозорците - ще ни забележат, че и пари бързо-бързо ще намерят. Е тогава идва ролята на една или няколко пчеларски организации(асоциации) обединени около единни искания за благото на българският пчелар и правото на живот на пчелите.
    А колко още недомислици има в нормативните документи с които "умните" глави ръководещи нашият бранш може би дори не са и запознати?!? - ака някой пчелар иска примерно да кандидатства по мярка 121 от ПРСР, то той трябва да оброботво 1хектар земеделска земя, или половин хектар лозя или трайни насъждения. Същото изискване е съществувало и спрямо сектор птицевъдство - но там с поправка преди 2-3години това изискване е отпаднало. Къде бяха по това време - питам аз?!? Питам - тия дето претендират да са лидери на всичките пчеларски организации - захапали са кокала и не го пускат. Господа - ако бяхте работили за интересите на българският пчелар и ги бяхте защитавали, то нашият хал би бил по-различен(нормален), а от там и отношението към вас.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Ефективното опрашване не е по силите на един пчелар. Тук вече обърни внимание влиза в действие пчеларското дружество, което (ако е сключило договор - неговите членове - за опрашителна дейност за следващата година ще се подчини на разпределението на РА по масиви. Ако не може да се постигне покритие с пчелни семейства - примерно 50 % - то в зоната на летеж на пчелите ще имаме 100 % и ще се наложи преместването на кошерите през 3 дни. Но на практика няма масив с такава големина, а обикновено блоковете са от порядъка на най-много 1000 дка.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    може. Но никой няма да иска от нас задължително да набавяме бройката, която за различните култури е различна. Затова аз казах, че не мога да пиша романи. Естествено е при много силен кошер да е достатъчен и един за 10 дка. Тук не говорим за мед, а за опрашване. МЗХ ако иска по-плътно покритие с пчели ще направи така, че броя на семействата да се увеличава. Но ако иска само опрашване, а да не дава пари, то никой няма да увеличава самоцелно защото министъра искал така. Един кошер теоретично може да опраши и 20 дка, но за целта трябва да има празно място в него постоянно за принасяния нектар. Пчелите ходейки за нектар опрашват, а ходят по-интензивно ако има място в кошера (разширяване или по-често въртене на меда). Нектарниците престават да отделят нектар когато даден цвят се оплоди. Пчелите отиват на двуги цветове. И така, ако преместваме ремаркето с кошерите ще постигнем пълно опрашване на масива и с по-малко кошери, но пак казвам: АКО ДЪРЖАВАТА НАПРАВИ СХЕМАТА ЗА ЗАПЛАЩАНЕ И ДА ВИЖДА КАТО ГЕРМАНЦИТЕ ЗАД БАИРА. За сега на държавата не и трябва опрашване а пари от данъци. Но понеже е тъпа току виж от верме на време се появява някой Дянков, който да иска само данъци. Пчеларите се изпокриват и му показват средния пръст. И така - нито данъци, нито пари за пчеларите. Ние като цяло сме прости хора, а поотделно сме умни и не можем да правим държава. Ние не сме имали никога свястна държава. Не е рвярно, че сме със 1300 годишна история. Това са само робства и близане на чужди гъзове. Византийско, турско, българско робство (дето му викат фашистко), руско, ЕС - няма мира. Има години които са сухи и от слънчогледа няма нищо. Кориандъра като е сухо отделя повече. Вали ли се маносва. Така че ако чакаме само на мед - ще се мъчим постоянно. Където вали - добре. Няма ли дъжд - от слънчогледа не чакай нищо. Но пък опрашване правим и ето тук е мястото на министерството в такива години да помага.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Много хубаво че се сетихте за пчеларските организации. Ами колко са организациите в цялата страна. Колко от тях са потърсили контакти с полевъдите. Много малко. И като цяло колко пчелари членуват в пчеларски сдружения по места. - някъде около 20% и то 90% от тези членове са малко над третата възраст. (над 65 години). Как очаквате тези хора да участват активно в пчеларски мероприятия. Какво му дреме на бай Ставраки с двата кошера ще го бъде ли пчеларството. Той ходи на сбирки, щото няма какво друго да прави, пчелите се му е тая. като ги отровят все ще хване някой рой и пак ще ги засели. На бай Ставраки даже не му дреме кой е шеф на пчеларската организация. Ще дойде големия бос, ще му направи една софра с неговия членски внос и бай Ставраки ще му даде едно голямо рамо защото го е почерпил бира и кебапче. та даже му е дал и 10 лв за билетче. Е как очаквате да се решат пчеларските неволи като уж все се правиме на умни, ама по-големи глупаци от нас няма.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Много добри постове от колегите iskren, kirschman и Димитър Бонев, но ако можехте или ако можехме да впрегнем цялата енергия излята в коментарите си в ефективни действия, то тогава сектора щеше да бъде много по-добър.

    Истинската причина (според мен) да играем ролята на девета дупка на кавала в земеделието е, че сме страхливи. Страх ни е да протестираме, страх ние е да отстояваме и искаме.
    Повечето от нас не ги е еня за опрашването а се интересуваме от добивите, които ще получим или пропуснем поради някакви причини. Морковите, които ни се дават на края на тоягата са нито много, нито малко и това ни държи в такова безтегловно състояние.

    Някога, преди време си говорихме, че да се оправи нещо то трябва да има - " Бой, е..н и сръбска музика" и повярвайте, това е единствения начин. Така се прави в държави, където има силно развито гражданско общество и хората не са "Вакли агънца" винаги готови за стригане и доене. Не се ли мине през сръбската музика и другите и спътници, трудно би се променило нещо за добро.

  7. #37
    Забранен
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Повечето от нас не ги е еня за опрашването а се интересуваме от добивите, които ще получим или пропуснем поради някакви причини.
    Как да му пука на някого за нещо от което поне засега няма преки доходи(изключая някой колеги практикуващи пчелоопрашване срещу заплащане). Добивите и количествата на получената продукция са важните към момента, защото те формират основният доход от дейността(тука пък трябва да изключим майкопроизводителите и тея на отводките, въпреки че и те добиват мед). Въпреки че количествата добита продукция(мед) са пряко свързани с опрашванията, то докато не се плаща за опрашване всеки ще си гледа меда първо.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Искам да поздравя абсолютно всички които пишат и четат тук, защото се придвижваме към целта. Ето какъв план за действие предлагам аз: 1. Може би няма да се учудите ако ви кажа, че най-големия ни враг са търговците на мед. Те не искат такива като нас дори да са живи. Защо ли? За да им работим само за мед, държавата да не ни субсидира и така още след приключването на сезона меда да е при тях (задължително на ниска цена) и да си правят износа и печалбите. ЗАТОВА АЗ ПРЕДЛАГАМ ДА СЪЗДАДЕМ ЕДНО НАЦИОНАЛНО ЕЛЕКТРОННО СДРУЖЕНИЕ И САМИ ДА СИ ИЗНАСЯМЕ МЕДА. Всички съюзи и пчеларски вестници са на търговците за мед. Когато отсечем главата на змията и държавата да остане без мед - всички ще се втурнат да ни помагат. Ще започнат първо да ни пречат да изнасяме, после ще се опитат да ни подмамят като наиста издействат от подкупните министри да ни се заплаща за опрашване и по тоя начин да им даваме меда. Всякакви тактики са възможни от тях. Но и в двете направления ние ще сме победители. НЕДАВАНЕТО НА МЕДА НА ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ТЪРГОВЦИ Е ОСНОВНОТО НИ ОРЪЖИЕ. ЗА ЦЕЛТА ОБАЧЕ ТРЯБВА ДА ИЗЛЕЗЕМ ОТ КАЗИОННИТЕ ПЧЕЛАРСКИ СЪЮЗИ И ДА ТРЪГНЕМ ПО СВОЙ ПЪТ. 2. Трябва да имаме юристи, които да ни научат за абсолютно всички законови начини да изнасяме меда си навън без да имаме проблеми, на какви изисквания да отговаря този износ и т.н. 3. Ще ни трябват и чужди фирми, които да купуват меда ни. Просто България не трябва да бъде спирка за нас. Хайде да умуваме по въпроса. Задава се титанична борба. Ще цитирам Уолъс от филма "Смело сърце", който надъха своите войници преди битката на Стърлинг: -Да, днес може да се разотидете и да се спасите. Но това е временно. Те пак ще изнасилват вашите дъщери и жени, ще грабят от вас. Но един ден, умирайки грохнали от старост като роби вие ще си спомните тоя ден че сте имали възможността днес и сега да се биете и да бъдете свободни...свободни....свобо ни". И като протестират нашите колеги от другите браншове знаят че са прави. Защото да вземем само окрадените пари са в пъти повече от исканата от нас субсидия. Пари има. Няма правителства за нас. Войната може да я водим по телевизии и радиа. Забележете - телевизиите особено Канал1, търсят за интервюта само дърти пчелари, на които им харесва робството, а не такива като мене и вас.
    Този пост е редактиран от kirschman; 07.11.2013 в 16:22. Причина: грешки

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от kirschman Виж публикацията
    Искам да поздравя абсолютно всички които пишат и четат тук, защото се придвижваме към целта. Ето какъв план за действие предлагам аз: 1. Може би няма да се учудите ако ви кажа, че най-големия ни враг са търговците на мед. Те не искат такива като нас дори да са живи. Защо ли? За да им работим само за мед, държавата да не ни субсидира и така още след приключването на сезона меда да е при тях (задължително на ниска цена) и да си правят износа и печалбите. ЗАТОВА АЗ ПРЕДЛАГАМ ДА СЪЗДАДЕМ ЕДНО НАЦИОНАЛНО ЕЛЕКТРОННО СДРУЖЕНИЕ И САМИ ДА СИ ИЗНАСЯМЕ МЕДА. Всички съюзи и пчеларски вестници са на търговците за мед. Когато отсечем главата на змията и държавата да остане без мед - всички ще се втурнат да ни помагат. Ще започнат първо да ни пречат да изнасяме, после ще се опитат да ни подмамят като наиста издействат от подкупните министри да ни се заплаща за опрашване и по тоя начин да им даваме меда. Всякакви тактики са възможни от тях. Но и в двете направления ние ще сме победители. НЕДАВАНЕТО НА МЕДА НА ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ТЪРГОВЦИ Е ОСНОВНОТО НИ ОРЪЖИЕ. ЗА ЦЕЛТА ОБАЧЕ ТРЯБВА ДА ИЗЛЕЗЕМ ОТ КАЗИОННИТЕ ПЧЕЛАРСКИ СЪЮЗИ И ДА ТРЪГНЕМ ПО СВОЙ ПЪТ. 2. Трябва да имаме юристи, които да ни научат за абсолютно всички законови начини да изнасяме меда си навън без да имаме проблеми, на какви изисквания да отговаря този износ и т.н. 3. Ще ни трябват и чужди фирми, които да купуват меда ни. Просто България не трябва да бъде спирка за нас. Хайде да умуваме по въпроса. Задава се титанична борба. Ще цитирам Уолъс от филма "Смело сърце", който надъха своите войници преди битката на Стърлинг: -Да, днес може да се разотидете и да се спасите. Но това е временно. Те пак ще изнасилват вашите дъщери и жени, ще грабят от вас. Но един ден, умирайки грохнали от старост като роби вие ще си спомните тоя ден че сте имали възможността днес и сега да се биете и да бъдете свободни...свободни....свобо ни". И като протестират нашите колеги от другите браншове знаят че са прави. Защото да вземем само окрадените пари са в пъти повече от исканата от нас субсидия. Пари има. Няма правителства за нас. Войната може да я водим по телевизии и радиа. Забележете - телевизиите особено Канал1, търсят за интервюта само дърти пчелари, на които им харесва робството, а не такива като мене и вас.
    Подкрепям напълно това предложение и предлагам като за начало да сме наясно с това как можем да изнесем пчелният мед и според мен това в обединена Европа може да стане свободно и без проблеми в рамките на ЕС. По важно е кои ще получи закупи меда.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    "Искам да поздравя абсолютно всички които пишат и четат тук, защото се придвижваме към целта. Ето какъв план за действие предлагам аз: ...."


    Другаря Матеев , да запрята ръкави и да създаде пчеларски ТВ канал , там на воля всеки, ще участва и споделя своите тревоги и успехи .Този канал ще е по - силен от всички сдружения, комитети и так дале организацйки взети заедно.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •