Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 4956

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    За голямо съжаление си прав.Все пак си оптимист като визираш,че е нужно едно поколение за да могат чужденците да си сменят отношението към нас.По трудно ще бъде ние самите кога ще се променим,може би след няколко поколения.Самия манталитет трудно ще бъде изменен защото се предава от поколение на поколение.Има обаче и друго,много хора с ниско интелектуално ниво и мутренско поведение бързо просперираха и даже заеха управленчески постове,защото народа понякога харесва и такива субекти.Младите започнаха да им подражават.Започна се опростачване и мутризация.Чрез чалгакултурата тези субекти се превърнаха в герои и после другото всеки от нас го знае.Повечето от младите с висока степен на културно и образователно ниво тръгнаха за чужбина виждайки,че при създалата се обстановка нямат място тук.Аз трудно виждам как ще се изменят нещата тук.Извинявам се ,че излизам извън темата.А колкото до цената на меда,щом арменците започнаха внос в Европа,то ина нашия в скоро време ще вдигнат цената като екологичен/само трябва малко да спрат с пръсканията/.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от HINAP Виж публикацията
    ...Аз трудно виждам как ще се изменят нещата тук.
    Според мен вероятността за промяна клони към нула...

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    15.06.2011
    Мнения
    115
    Пчеларски район
    Община Дулово, област Силистра
    НА тези пет държави излиза че България продава 81.2% от меда. Останалите 18.8% са за вътрешният пазар и други пазари, но с мн. по малък процент. Ако забелязахте има и др. държави, които си продават и купуват мед помежду си, не само Германия на Франция. Осемдесет и един процент износ към Европа не е малка цифра. Колко фирми или отрасли могат да се похвалят с подобен процент? И дали ако наистина сме се ос...ли пред Европа процента ще е подобен? Дали всеки от вас ако продава по 80% от продукцията си на буркан по 12.00 лв. ще го интересува какво говорят др. за него- мафиот, измамник,лъжец или др. Това, че ние си продаваме продукцията за почти без пари не ни е виновен никой.Всички казват че цената е ниска, но всеки продава на тази цена. Матеев мисля беше предложил всички да спрем да продаваме за определен период докато не ни предложат изгодна за нас цена и сам отговори, че ще има и такива които ще псуват ниските цени и пак ще продават. Ние сме едно такова племе дет са ни създавали пет века, а сега искаме да се оправим за пет години ама ни мързи.Като бях в Германия не съм виждал захаросан мед, но не се продава само Акация.

  4. #4
    Щом сте тръгнали да нищите темата - преди около две седмици бях в едно село в Силистренско там местен земеделец отглежда животни (овце, агнета , крави , телета ), та моята работа с тоя земеделец бе да му продам селскостопанска машина от фирмата в която аз работя.Така по време на наши разговор влязоха четирима господа , единия ветеринарен лекар , другия синът на местен земеделец , и двама Белгийци.Започна се разговор за това, че Белгийците искат да изкупят крави телета и агнета и да ги затътрят до Белгия преди байряма и прочие това не ни интересува , та дойде време и Белгиеца видя двете кофички мед дето бях занесъл на арендатора , та Белгиеца запита - ако си докарам камион 20т. мога ли да набавя такова количество мед за да го натоваря, и каква цена трябва да дам - и сега стана нашия тарикат ветеринара и като отявлен дажмбазин отсече 4 лв. за килограм.
    За останалото сами си правете изводите .
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Бог да го прости,ветеринара предполагам.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Имам нова информация. По стечение на обстоятелствата имах шанс да проведа една среща с човек, който е много навътре в нещата с експорта, в резултат на което успях да получа информация какво точно се случва с меда, след като някой изкупвач го изкупи от нас. Накратко меда, изпупуван от прекупвачите, има един единствен път за достигане до крайните клиенти по света, и той е следния:

    1. Окрупняване в големи партиди
    2. Разфасоване в различни видове опаковки
    3. Намиране на краен клиент на едро и продаване

    Окрупняване в големи партиди

    Колкото и невероятно да звучи, това се оказа че е една от най-трудните и най-скъпите операции. Първо да си изясним какво означава термина ПАРТИДА? Ами това е едно голямо количество мед, който има ЕДНАКВИ ПАРАМЕТРИ !!!

    В тези две червени думички е заключен целият проблем на дребните пчелари, а от там и ниската цена, по която се изкупува меда от тях. Като начало големите западни фирми, които продават разфасован мед по веригите, са създали ТЪРГОВСКИ МАРКИ, под които продават, и в рамките на дадена търговска марка те стриктно следят меда да е с ЕДНИ И СЪЩИ ПАРАМЕТРИ. Това го изисква крайния клиент - не може да си купиш мед марка например КЛЕВЕР и веднъж да жълтее, друг път да червенее, веднъж да е с повече липа, а друг път с повече слънчоглед. След като веднъж е създадена дадена марка мед и тя се продава добре, от този момент нататък меда на тази марка ВИНАГИ трябва да е с едно и също съдържание !!!!! За да постигнат тази еднаквост, големите западни фирми комбинират (смесват) различни видове мед, като с това смесване се мъчат да достигнат до предварително зададените им параметри. Например меда на дадена марка съдържа 17% липа, 12% слънчоглед, 35% акация и т.н. Западната фирма прави огромни партиди и в един момент се оказва, че съдържанието на липа е малко. Хоппа - западната фирма обявява на партньорите си, че търси 100 тона мед от липа. Друг път се случва със слънчогледа или с акацията или с ливадния - кога както се случи.

    Вида на меда е само едната страна на въпроса. Има една редица други показатели, които също трябва да са в съответния диапазон от предварително зададени параметри. Чрез правилното комбиниране на различни видове мед е възможно тези показатели да се вкарат в норми. Дори и меда с антибиотици може да се използва, стига да бъде разреден с достатъчно количество друг мед без антибиотици.

    В цялата тази история е важно едно единствено нещо - западняка иска от Българските прекупвачи да му подготвят мед със СТРОГО ОПРЕДЕЛЕНИ ПАРАМЕТРИ на партиди от по МИНИМУМ 10 тона. Още червени думички, защото са изключително важни.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Как се прави партида от 10 тона?
    Ами единственият възможен начин е да притежаваш 10-тонен хомогенизатор. Това е едно огромно съоръжение от хром-никел с водни ризи, мотори, бъркачки със строго определени по размер и форма перки, компютърно управление и ВЯРНАТА ТЕХНОЛОГИЯ НА ХОМОГЕНИЗИРАНЕ. Добави и помещението, складовете за суровина и готова продукция, ХЕИ сертификатите, GMP и разните му други европейски сертификации за качество и ето ти инвестиция за половин или един милион лева, заедно с 20-30 човека персонал. Не знам колко точно фирми в България имат такива цехове за хомогенизиране, но знам че ги има и функционират. Може би говорим за 5 или 10 фирми. Постепенно ще ги разбера кои са.

    Та тези са единствените фирми, които имат шанс да изнасят мед на световните пазари, защото те и само те имат необходимото оборудване да подготвят ГОЛЕМИ ПАРТИДИ МЕД С ЕДНАКВИ ПАРАМЕТРИ.

    Пазара на тези фирми е несигурен, защото изискванията на западняците непрекъснато се менят. Тези фирми имат контакти със западняците, но поръчките, които получават, непрекъснато се менят, и тези фирми непрекъснато трябва да си променят политиката - това търся, това не го търся. Цената, по която продават тези фирми, се диктува от западняците, и обикновенно е в диапазона между 2.2 и 2.6 EUR/kg. Рядко се случва западняка да е готов да даде малко повече и то само в случаи, когато е притиснат и бърза и му трябва някакъв точно определен вид мед. Така че тези фирми не печелят много като процент на надценката. Тяхната печалба идва от големите обеми, които при повечето от тях надхвърлят 500 или 1000 тона на година.

    В миналото е имало опити тези фирми да се опитват да договарят помежду си изкупната цена, но тези опити винаги са се проваляли по причина недоверие помежду им. На едната фирма не и вървят покупките, защото дава ниска цена, и тя си мисли, че някоя от останалите лъже и изкупува по-скъпо. В същото време е притисната от конкретна поръчка и за да не се провали, тази фирма се отказва от договорката и вдига изкупната цена. С две думи - можем да бъдем спокойни, че договаряне на ниски изкупни цени НЯМА. То не е и възможно, и това ще го разберете от следващия постинг.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Между тези 5-6 големи Български фирми-износителки и пчеларите стои едно междинно ниво, наречено ПРЕКУПВАЧИ. Такива има стотици в България, като тяхната роля е да влизат в контакт с дребните пчелари, да изкупуват малки количества мед в тенекии, да го окрупняват (без да го хомогенизират) и да го продават на фирмите-износителки на партиди от по 5-10 тона. Прекупвачите обикновенно са малки местни фирми, които се познават с пчеларите от региона, и които извършват мръсната работа по търчане, вземане на проби, уедряване и после продажба малко по на едро. Един и същи прекупвач обикновенно се явява доставчик на повече от една фирми-износителки, като той също се опитва да играе някаква игра на спазаряване на цените както отдолу (с пчеларите), така и отгоре (с фирмите-износителки). За 1 или 2 стотинки разлика той е готов да изостави взаимоотношенията си с една фирма износителка и да се прехвърли към друга.

    Общата надценка, за която се борят прекупвачите, рядко надхвърля 20-30 стотинки. Половината от тези пари са разходи за транспорт и заплати, а останалата половина е чиста печалба. Данъци обикновенно не се плащат и това е добре за пчеларите, щото иначе ако държавата стегне ситуацията с изкупвачите, за да плащат данъци, това автоматично ще доведе до НАМАЛЯВАНЕ НА ИЗКУПНИТЕ ЦЕНИ.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Каква е изкупната цена на Китайският и Аржентинският мед?

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от BleX Виж публикацията
    Каква е изкупната цена на Китайският и Аржентинският мед?
    Не знам. Ако знаех, щях да я кажа. Знам обаче със сигурност, че е по-евтина от Българския мед може би с 10-20 евроцента. Може дори и да е с 30 евроцента, но това е малковероятно. 20 евроцента са достатъчно голяма разлика, щото десетките хиляди тонове мед да се изкупуват от там, а България да попадне в девета глуха и да бъде използвана само в случай на нужда с цел да подобри някой влошен параметър от евтиния мед.

    Истината е, че не ги знам какви са точните сметки на изкупвачите и на фирмите-износителки. Имам съвсем груба представа от знанието за изкупна цена от 4.20 (2.15 EUR) и знанието за световна цена от статистиките (2.20-2.60 EUR). От разликата на тези две цени си вадя заключението, че прекупвачите и износителите се вместват в един много тесен диапазон от 20-40 евроцента. Ако приемем съвсем грубо, че половината са разходи, то тогава като печалба остават 10-20 евроцента, разделени между две категории фирми - прекупвачи и износители. Тоест по 5-10 евроцента на фирма. Именно затова и казах печалба ПОД 10%, по-точно 3-5%, което е смешно малко в света на бизнеса. Трябва обаче да се отбележи факта на големите обеми и факта, че едни и същи пари се превъртат няколко пъти в рамките на годината. Това вероятно докарва на тези фирми 10-12% годишна печалба, което вече си е съвсем в реда на нещата.

    Щях да се учудя, ако беше нещо по-различно. Пазарната икономика в повечето случаи винаги довежда нещата дотам, щото фирмите да имат годишна печалба от порядъка на 10%. Тези фирми, които прилагат по авангардни технологии в управлението на ресурсите, могат да постигнат 12-13% печалба. По-мурдарските фирми падат на 6-7% печалба и техните собственици непрекъснато се чудят защо не го захвърлят целия този бизнес с хилядите главоболия и не си сложат парите на депозит в банката. Това са естествени процеси и пазарната икономика ВИНАГИ (с малки изключения) свежда нещата до такива разчети.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •