Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 19 от общо 19

Тема: молба

  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами аз разсъждавам така - ако гнилеца е бактерия, няма как да издържи на повече от 70-80 градуса, защото в клетката има белтъци и ДНК, които се разрушават. Най-устойчивите бактерии издържат до 100 градуса, но нагоре не могат, заради водното съдържание вътре в себе си.

    Ако гнилеца е вирус, там нещата са по-сложни. Вируса не е жив организъм. Има вируси, които издържат на космически студове, както и на големи горещини. Ако гнилеца е вирус, думата имат само учените след задълбочени лабораторни проучвания.

    Има обаче и още нещо - след като температурните методи са съмнителни и не се знае дали помагат, има още две направления, които по презумпция са много по-сигурни - РАДИАЦИЯТА и ХИМИЯТА. Малко организми могат да издържат на силна радиация и още по-малко - на концентрирана сярна киселина например.

    Та ако говорим за хромникелово оборудване, може би третирането със силна киселина или основа може да се окаже най-доброто решение. Другото добро решение са силните окислители, които по презумпция са химически много силно активни и се свързват (окисляват) едва ли не всичко, до което се докоснат. Например концентрирания перхидрол (H2O2) може да се окаже най-доброто дезинфекциращо средство или пък озона, който може да бъде получен много лесно посредством UV лампа. В болниците например използват генериращи озон UV лампи срещу грипа, който също е вирус.

    При всички случаи учените трябва да се изкажат по въпроса и на мене ми е много чудно, че до момента няма точно и ясно становище как все пак да го утрепем този гнилец.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ам.гнилец е бактерия, спорообразуваща бактерия и то със доста корави спори.

    Вирусите СА живи организми, именно затова радиацията ги убива (разрушава ДНК кода в тях). Прионите от друга страна не са жив организъм, не притежават цитоплазма, клетъчно ядро, ДНК, а представляват само протеин със абнормална структура, която пречи той да бъде метаболизиран. Радиацията не ги убива (нямат ДНК). Свързвайки се със други протеини със нормална структура ги превръщат в свои копия.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Спорен е въпроса какво е жив организъм и какво не е. Вируса не е клетка и сам не може да се размножава.

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%...83%D1%81%D0%B8

    След като не може сам да се размножава, понятието ЖИВ едва ли е валидно за него.

    Ето определение за жив организъм - трябва да има метаболизъм, способност за растеж, размножаване и чрез естествен подбор да се адаптира към средата.

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%...B2%D0%BE%D1%82

    Вируса не отговаря на част от тези условия - не расте и не се размножава (не и сам). Има и още условия, на които не отговаря - вижте линка по-горе.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ето на какво попаднах скоро.

    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Благодарение на твоя линк и на номера на проекта попаднах на оригинала, в който най-подробно е описано абсолютно всичко, свързано с хигиената и дезинфекцията на пчеларското оборудване. Описани са всички видове болести, бактерии и вируси, както и методите за борба с тях.

    http://ec.europa.eu/food/animal/live...keepers_en.pdf

    Документа е направо безценен.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Всичко което се говори за стерилноста и дезинфекцията е вярно но е и много относително.При производство на основи освен восък се използват и други съставки които са петролни продукти/парафини церезини олеини и др/Използват се и други съставки които избелват восъка.Всичките въздействат и върху спорите на гнилцовите заболявания.За да има опасност при закупуване на основи по мое скромно мнение трябва поне 10 процента от пчеларите да предават заразен восък и от друга страна производителя трябва да работи само с восък.Това става само при екоосновите.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Ето на какво попаднах скоро.
    Тука превода от оригиналния сръбски наръчник (не го помня къде беше) е направен наизуст, гледайки картинките без да си е направил труда да прочете текста към тях си е съчинил някакви обяснения към тях. Направо съм изумен, за пореден път.
    Първо - микрокристален восък, не парафин
    Потапянето е за 10-12 минути, микрокристалния восък се абсорбира от дървото СЛЕД изваждането му от казана, в процеса на охлаждане.

    Спорите на гнилеца се унищожават след 5 мин при 150 градуса???? в по-долния документ на Матеев (в една от таблиците) пише ЗАРАЗЕНИТЕ ПИТИ ДА НЕ СЕ РЕЦИКЛИРАТ/ПРЕТОПЯВАТ И ВОСЪКА ДА НЕ СЕ ПРЕДАВА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ОСНОВИ. Защо ли?

    Ето един по-надежден наръчник за стерилизация чрез "пържене" в парафини.
    https://rirdc.infoservices.com.au/downloads/01-051.pdf
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    3
    Много благодаря на колегите за високата компетентността на отговорите и разсъжденията.
    Висотата на интелекта на useer-те на сайта ще ме накара за в бъдеще да прекарвам повече време в него.
    В крайна сметка реших да купя нова центрофуга когато имам възможност за това.
    Мотивите ми са следните:
    1/ не е икономически оправдано да търся флуид около 200 литра( за загряване на варела на центрофугата) до точка на кипене над 120 градуса като с има в предвид ,че имам само три пчелни семейства
    2/ ако третирам казана на центрофугата с пистолет на топъл въздух (така между другото третирам магазините зимата) не мога да знам в зоната на обдухване каква ще е температурата поради факта ,че скоростта на топлообмена на съседните зони на метала е много голяма.
    3/ ако се опитам да третирам с радиация това би ми стривало доста разходи транспорт до Козлодуй и почерпка но най важното метала на казана след третирането би се акомолирало (натрупало) голямо количество остатъчна радиация.
    4/ако третирам с киселинни разтвори те биха реагирали и със стените на казана. Той е алпака не реагира на основни съединения т.е. вода но в реакции с киселинни разтвори няма как да остане неактивен
    ОТ СКОРО СЪМ ПЧЕЛАР БИХ ИЗКАЛ ДА ЗАДАМ НЯКОЛКО ВАПРОСА НА СТАРИТЕ ОПИТНИ ПЧЕЛАРИ

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Нещо много и се втелясваш на тая работа! Ако те съмнява ефекта на горещия въздух вземи една горелка са пърлене на прасе, бутилка пропан-бутан и редуцир вентил. После действай като с прасе, но не забравяй ако има някакви гумени уплътнения или семеринги да ги свалиш. Измий с гореща вода и веро и си готов.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •