Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 402 от 403 ПърваПърва ... 302352392400401402403 ПоследнаПоследна
Резултати от 4,011 до 4,020 от общо 4029
  1. #4011
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    736
    Аз още не съм вадил мед и не съм гледал какво е положението. Продължавам да им давам 1:2 меден сироп, даже изкарах един стар мед на слънцето и го пълня в буркани и после им давам, ама по-малко де, не да се задръстят. Тази вечер им давам последно и после началото на август започвам да действам, да изкарвам меда и да ги преглеждам. Но така като гледам са добре семействата и покрай тези жеги хич не ми се занимава сега да ги правя тези неща. Очаквам към началото на август 2-3 температурите да се успокоят около 30 градуса и не-повече.

  2. #4012
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    736
    Ами днес започнах да взимам меда от семействата. Не знам какво да кажа. Като се прибрах нашите ме караха да ходя да видя пчелите че нещо не летели. Ами то как да летят като няма нищо за събиране.

    Та какво да кажа, има достатъчно много пчели и чак сега от 1-2 дни по поилките се събират пчели, значи са започнали пилото. Мед има доволно добре, не е това което очаквах. Но семейство на 3 магазина даде 2 пълни. Семейства на 2 магазина дадоха 1 пълен и малко. А имаше и семейство което на 1 магазин даде 1. И да спомена че този мед е събран според мен до началото на юли първата седмица. Оттам насетне едва ли е имало принос.

    Друго което не мога да си обясня за всичките години откакто съм набеден пчелар и то е от 2018-та да кажем, е че семействата са супер кротки .. Няма нито едно агресивно и това не знам доре ли е или зле. Днес ги тръсках смитах, една пчела не избръмча и не тръгна да ме хапе. Може би и времето уцелих кога да ги отварям.. А и не съм ги подпушвал ..

    Най-интересното е че съм гледал клипове на разни хора дето гледат породи и ходят да ги пипат и се хвалят с това, а тази година моите пчели са същите, без да разбирам грам кое какво да пипна. Има достатъчно много като бройка.

    П.С - та за мен тази година е много добра. Не е е много мед, но си имаше и от акация и сега. Чудя се дали пчелите сега не са по- спокойни заради това че им давах рядък меден сироп в големите жеги, когато нямаше паша ... Даже бях прекъснал понеже бях по софия, ама сега след акто изкарам меда, може пак да им наливам по малко меден много рядък сироп по 200 мл ..

  3. #4013
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    866
    Пчеларски район
    Брезово
    Не ти препоръчвам,по това време да храниш с меден сироп.Заложи на захартта.

  4. #4014
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    736
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Не ти препоръчвам,по това време да храниш с меден сироп.Заложи на захартта.
    Аз спрях отдавна това подхранване. А каква е причината ако не е тайна ?. Иначе до преди половин час не мога да смогна да оправя меда, много работа ... Така като гледам състава тази година ще имам най-хубавия мед досега.... Горе - долу около 30 процента най-много е слънчоглед, другото е дъбова мана, липа, билки ... даже ме е яд че не го отделих, ама така си направих нещата че не останах с никакво време.

  5. #4015
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    866
    Пчеларски район
    Брезово
    Аромата на меденя сироп привлича и в това безпашно време може да си вкараш автогол...

  6. #4016
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    736
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Аромата на меденя сироп привлича и в това безпашно време може да си вкараш автогол...
    А ако давам вечерта на мръкване по малко, пак ли важи това? Мисълта ми е те да си го взема през ноща докато няма летеж ? Мерси за пояснението.

  7. #4017
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    238
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Зависи колко е малкото. Има разлика 5-3-1 литра сироп и това дали е 2:1 или 3:1 ,то зависи целта каква е ....
    По това време захарен сироп се ползва за да направиш есенно/зимно пило и да зазимиш младата и здравата пчела на тоя мед,а ако е инверт още по добре.
    Изобщо сметката е различна според вида и начина на работа.....

  8. #4018
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,283
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Сироп давам, колкото да внеса някои "подправки".
    Ако целта е стимулиране на майката, най-добро при мен, се оказа разцепване на пилото с пита с предимно незапечатан мед...

  9. #4019
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    736
    Ами пак странна работа, днес ги преглеждах. Имат много мед в плодниците и много малко пило, не съм сигурен че и майка иска особено да снася, не знам защо е така. Дали заради липсата на нектар, но както казах има много мед има и незапечатан. Някои дори са се позадръстили, но няма да вадя пити от плодника и да центрофугирам. Оставам ги да се оправят. Бяха и с магазини, и имаше достатъчно място. Като са наблъскали плодниците, да се оправят сега. Както казах изключително кротки, и от всичките 14, все пак се намери един проклет, който си беше така още след като рои. От кротък стана психопат .. Ама е само един, може и майката да иде зян и да го обединя на по - късен етап с един дето е по-слабичък на 4 пити...

    Чудя се дали да ги подхранвам пак подбудително ама вече с много малко сироп, че няма място в плодника.

  10. #4020
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,590
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами пак странна работа, днес ги преглеждах. Имат много мед в плодниците и много малко пило, не съм сигурен че и майка иска особено да снася, не знам защо е така. Дали заради липсата на нектар, но както казах има много мед има и незапечатан. Някои дори са се позадръстили, но няма да вадя пити от плодника и да центрофугирам. Оставам ги да се оправят. Бяха и с магазини, и имаше достатъчно място. Като са наблъскали плодниците, да се оправят сега. Както казах изключително кротки, и от всичките 14, все пак се намери един проклет, който си беше така още след като рои. От кротък стана психопат .. Ама е само един, може и майката да иде зян и да го обединя на по - късен етап с един дето е по-слабичък на 4 пити...

    Чудя се дали да ги подхранвам пак подбудително ама вече с много малко сироп, че няма място в плодника.
    От това подхранване почти никаква полза няма да има в ситуацията която си описал, че се намират пчелите.

 

 
Страница 402 от 403 ПърваПърва ... 302352392400401402403 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •