ТЕЦ "Марица" - Това звучи доста мъгляво и ще се опитам да хвърля малко светлина.
Марица Изток или Маришкия басеин, или Марбас, като индустриален регион включва три рудника и три електро централи - ТЕЦ-ове.
Енергийното предприятие обединяващо трите ТЕЦ-а и прилежащите им рудници беше "Марица Изток".
ТЕЦ-1 - гр. Гълъбово. Най-малката ТЕЦ. Мисля, че беше приватизирана първа. Прилежащия и рудник - "Рудник 1" - Трояново.
Въглищния пласт в рудник 1 - Трояново се намира под пет-десет метра земна маса и представлява 10-15м. въглищен пласт.
Тец-3 и Рудник три. Бяха приватизирани след това. Тец-3 - най-новата, най-модерната и най-мощната ТЕЦ. Рудник 3 - Под 2 до 5м земна маса се намира въглищен пласт с дебелина 15-20м.
Тец-2 - Коларово. Добра ТЕЦ, но остана държавна- на България - на народа.
Рудника който я снабдява с въглища е Рудник-2 - Коларово. Под земна маса с дебелина 30-40м. се намира въглищен пласт с дебелина 5-10м. Доста не ефективно, но родно.
Най скъпите ремонти ги плаща ТЕЦ 2. Нормално е, нали е собственост на финансовомогъща държава.
Крупен акционер на ТЕЦ 2 е жената на Р-точка-Овч. Сигурен съм, че последния няма нищо общо със жена си.
Затова пък курицата имала нещо общо с него. Може и по комшийски да е било.
П.п. Метрите са мерени на око, та може да има грешка, но поради стремежа за обективност грешката няма да бъде голяма.
На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
"Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин
Те хората ни харизваха милиарди и ни оставяха да преценим как най-добре да ги похарчим. Ние ги изпокрадохме /наричаме го европроекти/, ти търсиш под вола теле. ТЕЦ-овете нямат бъдеще - бурята на въглеродната неутралност ще ги отнесе. Алтернативата е да ни отнесе бурята на глобалното затопляне, с все ТЕЦ-овете. Имайте предвид, че само 25% от парниковите газове идват от енергетиката, просто тези 25% е най-реалистично да бъдат спестени и което за малко ще отложи проблема и ще даде ценно време за действие. За останалите 75% няма решение все още, ще е нужна радикална промяна на сегашното човешко битие. Без ядрена енергия е ясно, че няма да мине, няма достатъчно време за пробив в технологиите. Глобалното затопляне не се случва изведнъж - то е постепенен процес. Ако всяка година сушавите дни се увеличават с един ден, след 20 години ще имаме 20 сушави дни повече, което може да се окаже тотален крах на съществуващите земеделски технологии.
Социолозите твърдят, че демографският срив /например у нас/ се самоподхранва на принципа на Мечо Пух "колкото повече-толкова повече". Нарича се положителна обратна връзка. Нещо подобно се очаква и с климатичните промени - колкото се повишава средната температура на Земята, толкова по-голямо затопляне предизвиква. Стопяването на ледовете намалява отражателната способност на повърхността и тя започва да поглъща повече слънчева радиация. Разтопяването на вечно замръзналата тундра ще отдели огромно количество метан - той е с 200 пъти по-мощен парников ефект от въглеродния двуокис. Климатичната промяна ще доведе до колапс много горски екосистеми - един важен абсорбатор на СО2 ще изчезне. Климатът е ужасно сложна система и точно по тази причина предсказването засега е невъзможно, но геоложките и палеонтоложки факти са налични. Знаем какво се се случило през милиони години назад и при какво съдържание на СО2 в атмосферата. Непосредствената опасност кара социално отговорните общества да искат да се вземат мерки в планетарен мащаб. Имам своите съмнения, че такива мерки са възможни, преди да настъпят катастрофични бедствия. А тогава вероятно ще е късно - положителната обратна връзка ще е бърза и безпощадна.
На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
"Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))