Нищо, ама масово не се вдява. Все едно да произвеждаме автомобили и у нас да се продават по-евтино, а за износ по-скъпо. Кой луд ще ги продава по-евтино, след като има пазар на по-скъпо?
С тока същата работа. Колкото струва на пазара, с който сме свързани / в случая Европа/, толкова ще струва и у нас. Всяка намеса в тази работа чрез наредби, закони и прочее само създава условия за схеми за кражба и корупция. Енергетиката не е социална служба, тя е пазарен бизнес и следва да бъде третирана като такъв. Социалните грижи за бедстващите се осигуряват по други механизми. Не че и там не крадем, но поне не съсипваме работещ бизнес. И нова АЕЦ да направим /съмнявам се да можем/, няма причина тока оттам да е по-евтин на пазара.
Токът със сигурност ще поскъпва, и то много, през годините напред. Поради стремежа към нулеви емисии на СО2 потреблението и производството на "зелен" ток ще нарастват многократно, съответно търсенето ще вдига яко цената.
На въпроса на питащия - инвестиции във въглища, газ и дърва са с краткосрочен хоризонт и следва да са временни и да не са големи. Времената са такива, че всяко моментно ценово преимущество може моментално да се обърне наобратно в кратък срок. В перспектива най-доброто е термопомпа на ток, ако електромрежа е налична в имота, особено съчетано със слънчеви и фотоволтаични панели на покрива. Инвестицията се изплаща, особено при покачване цената на тока. Дали въздух-въздух /климатик/, дали въздух-вода или вода-вода е въпрос на природни дадености и нуждите на сградата /постоянно или инцидентно ползване/. Ако имота е откъснат от електромрежата, базовата отоплителна мощност засега е най-безгрижна с котел на пропан-бутан /може и когенератор, ако си по-паралия/. Не чистиш, не мъкнеш пелети, дърва или кюмюр, зареждаш резервоара веднъж годишно, когато ти хареса текущата цена и имаш кинтите, без да зависиш от газопреносната мрежа.