Разположението на кошерите е идеално. Правиш го както ти подсказва и Милков. Използваш една и съща "есенция" и за двата. Оставяш ги 5-10 минути да се "напарфюмират" и след това ги съединяваш както си го замислил - осиротялото към майката. Поставяш майката с нейните пчели в лявата част на кошера и до нея преградна дъска, но да има свободно място между нея и кошера. След това поставяш останалите пити от осиротялото в дясната част от кошера. Може и преградна дъска, може и без. Оставяш ги и след ден - два проверяваш за резултата. Другият начин е с клетка.
Аз бих качил осиротялото отгоре.Феромоните и миризмата на пило ако има такова ще свършат същата работа.
Днес беше страхотно време и реших да си взема отпуск и да прегледам семействата, тъй като не бях ги преглеждал след студовете. 19 градуса почти цял следобед, и пчелите носеха прашец като луди.Основно 2 вида светло и тъмно жълт. Почти всички семейства прегледах, като косвените белези по летеж и вкарване на прашец се оказаха на 100% верни и правилни. Там където бях видял преди това силен летеж , се оказа, че семействата са много добре и откъм пчели и откъм храна, и откъм пило. Майките вече са наедряли и захранени добре и имаше доста прясно пило във всички семейства. Повечето имаха по 2 рамки пило, колкото консерва и чистеха трета. Силните(само 2-3 ровнах) имаха по 3 рамки пило , но като че ли обема на пилото беше по-плътен и повече. Като цяло съм доволен от видяното, всички се опитват да се развиват, има доста излязла млада пчела. По-слабите ги стесних с преградна дъска на толкова, колкото покриват и затворих всички дъна. Това го правя всяка година всеки март месец и ги отварям след 10 април. На по-слабите разпечатах и преместих срещу пилото пита с повече мед , за да имат като застуди.
Все пак семействата са по-слаби от миналата година, но динамиката , която видях днес ме обнадежди. До тук съм назад с 3 семейства, едно слабо ми умря декември, едно намерих без майка и го обединих с един слабак и едно ми нападнаха и убиха. Дано да няма изненади Баба Марта.
Успешен сезон, колеги!
Днес видях на едно-две места, джанката започнала да отваря. Предполагам до края на месеца да цъфне. Миналата година цъфна на 12-13 март, а акацията на 8-10 май. Ако приемаме, че времето между цъфтежа на различните видове е едно и също всяка година, то трябва да очаквам акацията около 28-и април. Ама дали ще стане точно така!??
Бях се зарекъл да не казвам и тихичко да се откажа от пчеларството ... но... не става. Ми то като краста, все ме гложди и сърби - вече се не трае...
Та да си споделя, пък белким ми олекне.
Края на Август и началото на Септември си почистих семействата от излишният мед, свалих магазините, третирах ги за нозематоза и акари, и до 20 Септември ги подхранвах за пило, както обикновено правя всяка година. Към средата на Октомври им сипах ударно по 3 пълни хранилки инвентиран сироп за попълване на запасите и ги оставих на мира. За моя зла участ по коледа установих че смъртността ми е почти 90 %, а на 3 Януари ударих 100 % смъртност. С две думи от обгрижени и зазимени 42 кошера - умрели 42. Към края на Януари след споделяния се установи че в наше село /ама буквално в населеното място/ 90 % от пчелините са в това състояние, отървали са се само два които са на разстояние от селото - единия е на 2 км а другия е на 5 км. Стигнах до извода че някой от текезарите напръска с НЕЩО СИ и резултата е на лице. Бях решил да се отказвам от пчеларството но вътрешният сърбел е голям и не мога да го направя, особенно като се има в предвид че още от ученическа възраст тичам и се разправям с тях...
То хубаво да се хвърля вината на земеделците, ама... Ама що не помисли и за друго. Районирането на смъртността може да говори, както за пръскане, така и за манова августувска паша. А срещу природата не можеш нищо да направиш. Докато е време, вземи проби от меда и вижте дали не е манов. Друг е въпросът, с какво си третирал за нозематоза и акари. Поне това да беше написал.
В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 6 гост (и))