Вече намерих начин (с по малък брой пити в плодници) защото нямам избор, само дадани при мен.
Български колеги отдавна работят (и споделят опит) по тази технология:
https://youtu.be/lUtAmvcTRIU
https://youtu.be/85KfXGfkj7Y
Тоест ако работиш с 2 плодника 12/10 ДБ рамкови няма да е хибрид ли ?
И защо трябва да се намаляват рамките ? То ясно че в дивата среда на семейството не му трябва такъв обем за да е се размножи, ама нали нашата цел е експлоатация,трябва ни много и здрава работка ръка.
Здравейте колега!
Това ли имате предвид? Може наричаме как то искаме, обаче работа не върши.
Основната, цел в тази технология - принудим пчели да складират мед само в магазини (за нас), а в плодник бъде само пило. Обаче тези пчели с които ние работим в България, основно от порода "селска превъзходна". По-хубави, по-лоши, обаче основно мелези от вид Карника. Как да направим 10 пити (от летва до летва!!!) в плодник с пило с ДБ? Повече от 6 такива в плодник на нямал за своя практика.
![]()
С една дума, да постигнем тази цел, трябва намалим плодник - или с височина на рамка (ЛР 10 бр.), или с брой ДБ пити в плодник. За зимното кълбо обикновено повече от 6-7 пити ДБ не трябва. И ако не искаме есенни/пролетни "гимнастики" със стесняване/разширяване - трябва изберем или един ЛР 10 бр. за плодник (като в хибридна технология" ), или плодник от 6-7 рамки ДБ. Аз, като имам ДБ десетки, за тях избрах последно (стесняване до 7 пити плодник с преградни табли)
![]()
А за новия модел (6 рамков ДБ) това вече не трябва
Това моя начин, начин на млад хоби пчелар.
Успех!
Колега не зная къде и как пчеларстваш,но имаш големи пропуски в практическото приложение на ДБ и неговата рамка.
Това от първата снимка трябва да го виждаш като 1 плодник и 2 магазина.
По повод размишленията ти.
Нашата,местна пчела не развива семейстото,така както е на тази снимка,нито както ти се иска на тебе.Просто тя е адаптирана за нашия климат,зимува на 3-4 рамки, и при поява на паша се развива експлоазивно.
Твоя начин на пчеларстване,който си показал е много добър за райони с ниски температури,но не намира приложение в продукивното пчеларство тук.
.... освен това, адаптираната пчела свива/спира пилото при първото пролетно застудяване. А, ако застудяванията са три, а пет? При нашия климат са често срещани голями температурни амплитуди. Питам се, какво продуктивно пчеларство се прави с ранни паши, променлив климат и пчела, която се развива не както иска пчеларя? Правят се гимнастики и компромиси, които оскъпяват и са в разрез с продуктивността. В темата, бъдещ пчелар търси насоки за мерака си!
Към питащия в темата, освен теоретичната подготовка трябва да знаеш, че с калпави инструменти може да очакваш посредствен резултат! Ще ти се наложи да избираш и да харчиш, избирай разумно за да се радваш на похарченото. Успех!
А тази "нашата" - тя каква е точно? От какъв точно майкопроизводител? Каква е линия, откога и кой селекционира? Тази, която лесно развежда (дори майка може облети/оплоди и живе извън кошера)? Коята може да направи рояк и от нуклеус с сега годишна майка? Но все пак, дава и мед и прашец? Само колку струва тоя мед на пазара и какви расходи изисква пчелно семейството през година... Три последни години работя само с купешки майки (спрял вече със свои мелези). Доста известен майко производител и т.н.т. (няма да правя реклама, разбирасе) За хоби пчеларство става. Но сметки не излизат, ако поискаш да си живееш с този занаят, ако не дигниш на стотици бройка (при тази медопродуктивност). Обща посока, която забелязал при колегите, взимаме за основа "нашата пчела" и после чудим с един куп технологии, оборудване и начини за работа, как да искараме не 1-2, а 3 магазина мед...
![]()
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))