Четох, четох и си трая, за да видя още какви бисери, ще се родят в главите на всеки един.
Всеки се напъва, поглеждайки от неговата камбанария - нормално. И се сещам за моя "приятел" - инджинерина, който май ще се окаже прав. Първоначално трябва да се класифицират пчеларите:
- любител пчелар е до ен броя бр. пчелни семейства или кошери
- ........;
- ..........
- професионален пчелар е над ен брой .....
За първата категория пчелари, основни изисквания, болести, третирания, лекарства и т.н.
За всяка следваща категория, изискванията да стават все по-сериозни. Като по-висшите категории ще могат да се възползват от т.н. европейски помощи.
В такъв вариант и контрола ще е необходимо да бъде сериозен от страна на държавата, а не от някакви си частни дружества, както сега с биото.
Един елементарен пример: Гледаш 30-40-50 кокошки, никой не ти влиза в двора, ако имаш проблеми викаш ветеринара, продаваш си яйцата на комшии, познати, по-пазари като производител. Някой друг петел по петльов ден на познати. Квачката излюпила пиленца - продаваш (подаряваш) на приятел. Нямаш право да го правиш в търговската мрежа. Та така и с любителите пчелари, продават си някой друг буркан мед, майка, отводка и т.н. Да се върна пак на кокошките - във всяка селска къща има кокошки, които обаче не са конкуренция нито на селекционните центрове, нито на птицецентрове за носачки или центрова за угояване на пилета (кокошки) и т.н. Стига толкова, че сценария много се удължи. Та така, който иска да се занимава професионално с пчеларство, да отговаря на куп изисквания, за което ще има възможност да се възползва от държавна - европейска помощ, който иска да е от по-долна категория, ще има възможност да си пласира стоката, но няма да има помощи.