Вчера и аз питах същото, но имаше само едно мнение с отнасяне на нещата към пулверизиране и окъпване на всички рамки по цялата им площ, а не само отгоре.
Колеги, доколкото помня от различните мнения, които съм чел, скутелатор е привърженик на пулверизирането на ОК отгоре върху рамките и твърди, че резултатите му са доста добри. Той не предпочита накапването. Единственото, което не запомних, или не ми стана ясно е, колко пъти третира есенно време, по кое време, август, септември, октомври или ноември, и по колко милилитра средно на семейство - като стандарт, по колко милилитра слага на средно по сила семейство? Аз също съм привърженик на пулверизирането, но с уговорката, че пулверизирането на площта на цялата рамка, човек може да се занимава, единствено, ако има малко кошери - при над 50 семейства ти трябват много човекочасове.
Моят опит. Миналата година за първи път третирах еднократно с ОК с накапване в края на октомври по рецепта 900/100/35, като преди това опушвах четири пъти с амитраз. Както неведнъж казвах, при тест тази година в края на август, намерих 1,22 акара на 100 пчели, което е доста добро количество опаразитени пчели, но... Но както и преди казвах, имах голям проблем пролетта, когато 70 процента от семействата излязоха много слаби, някои почти бяха останали без пчели, и не можах да хвана рапицата. По информация на колега от региона с над 200 семейства, при него през март положението беше абсолютно същото, като имате в предвид, че той е био пчелар и е длъжен да третира само с биологични средства; казвал ми е, че от миналата година до момента е третирал с ОК осем пъти.
И като извод: ОК, употребена в късна есен с накапване, оказва негативно влияние цялостно на семействата и по-специално на зимните пчели, отслабва ги и ги прави нежизненоспособни, майките късно започват да снасят. Правя този извод с предварителната уговорка, че не съм правил изследване за наличие на нозема, тъй като масово в кошерите ми тази зима нямаше подмор, а тъй като от шест години ползвам амитраз, до момента не съм имал чак такъв проблем с чак толкова много отслабнали семейства. Но пък миналата година не им давах витамини, чесън и масла, не бях правил опити да повиша имунитета на пчелите. Все си мисля, че ОК употребена през средата август и евентуално началото на септември е по-добрия вариант; колкото и да отслабне яйцеснасянето, при добро подхранване, семействата ще успеят да произведат достатъчно зимни пчели, които като се излюпят след средата на септември, няма да има увреждания, каквито имат пчелите, третирани през август и началото на септември. Затова догодина ще третирам вече само през август и началото на септември.