Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 64

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2016
    Мнения
    20
    Още един въпрос, това лепило върши ли работа?
    006 DNK 996.jpg

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от ANARCHY Виж публикацията
    Още един въпрос, това лепило върши ли работа?
    006 DNK 996.jpg

    Това е точното лепило.


    Иначе, ако беше пчелар, нямаше да направиш ЛР кошер на 30 мм дебелина. Сърбите дори вече ги правят ня 20 мм страничните и на 25 мм предната и задната части на корпуса, заради лайсната върху която лягат рамките. Важното е да са по леки корпусите, защото при ротациите си е доста вдигане и разменяне на корпусите.
    Браво за майсторлъка и мерака , но би трябвало да знаеш , че корпусите не се правят от цели дъски, защото след първия дъжд и напичане от слънцето, страниците ще станат на дъга. Има си закони в дърводелството, че в зависимост от дебелината на материала, зависи на каква широчина може да бъде детайла. За 25 мм дебелина, широчината трябва да е максимум 70-80 мм. И отделните детайли се слепват, за да се получи нужния размер и да се намали напрежението в дървото. Да, с цели дъски е по-лесно и по-бързо. Другото е работа, много работа и затова хубав кошер под 100-120 лв няма на пазара. Както и чворовете, ако са по-големи, трябва да се махнат, защото от тях тръгват след време цепнатини в няколко посоки. Другата седмица е изложението в Плевен, отиди да си свериш часовника. Файла , който ти даде колегата за чертежите на кошерите е изключително ценен и точен. Дълбокото дъно е много ценно и само когато пчеларя се забави с разширението на гнездото, тогава пчелите пускат далаци в него. Но това няма как да го знаеш, ако не си ползвал такива дъна. Също така е много удобно точно при такава зима както е тази, да отвориш, да извадиш дънната табла и то без да безпокоиш пчелите, и да видиш колко е подмора, и по линиите на падналите разпечатки да прецениш на колко рамки е кълбото и в коя част на корпуса е то. А и в най горещите дни, пчелите висят в него, а не на грозд на прелката, както и по време на паша да разбереш кое семейство е в кондиция и кое не. Ако отвориш вратичката и видиш висящ грозд в дълбокото дъно, значи не ими се работи и мислят за глупости.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 03.02.2017 в 12:36.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,664
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Това е точното лепило.


    Иначе, ако беше пчелар, нямаше да направиш ЛР кошер на 30 мм дебелина. Сърбите дори вече ги правят ня 20 см страничните и на 25 см предната и задната части на корпуса, заради лайсната върху която лягат рамките. Важното е да са по леки корпусите, защото при ротациите си е доста вдигане и разменяне на корпусите.
    Браво за майсторлъка и мерака , но би трябвало да знаеш , че корпусите не се правят от цели дъски, защото след първия дъжд и напичане от слънцето, страниците ще станат на дъга. Има си закони в дърводелството, че в зависимост от дебелината на материала, зависи на каква широчина може да бъде детайла. За 25 мм дебелина, широчината трябва да е максимум 70-80 мм. И отделните детайли се слепват, за да се получи нужния размер. Да, с цели дъски е по-лесно и по-бързо. Другото е работа, много работа и затова хубав кошер под 100-120 лв няма на пазара. Както и чворовете, ако са по-големи, трябва да се махнат, защото от тях тръгват след време цепнатини в няколко посоки. Другата седмица е изложението в Плевен, отиди да си свериш часовника. Файла , който ти даде колегата за чертежите на кошерите е изключително ценен и точен. Дълбокото дъно е много ценно и само когато пчеларя се забави с разширението на гнездото, тогава пчелите пускат далаци в него. Но това няма как да го знаеш, ако не си ползвал такива дъна. Също така е много удобно точно при такава зима както е тази, да отвориш, да извадиш дънната табла и то без да безпокоиш пчелите, и да видиш колко е подмора, и по линиите на падналите разпечатки да прецениш на колко рамки е кълбото и в коя част на корпуса е то. А и в най горещите дни, пчелите висят в него, а не на грозд на прелката, както и по време на паша да разбереш кое семейство е в кондиция и кое не. Ако отвориш вратичката и видиш висящ грозд в дълбокото дъно, значи не ими се работи и мислят за глупости.
    Много изчерпателен и точен коментар.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •