Ако все пак искате с нещо да подпомогнете семейството в топлинно отношение през зимата и пролетта, сложете НАЙЛОН върху рамките. Пчелите ще ко заклеят (залепят) по горния ръб на рамките, и така глобалната конвекция (движение на въздуха) ще се превърне в ЛОКАЛНА (само в едно междурамие).
За който не знае, топлия въздух над кълбото се издига нагоре. И ако над рамките има място (достатъчен е дори и 1 мм), то тогава този топъл въздух се придвижва настрани, и после пада надолу покрай студените стени на кошера, където се охлажда. В долната част на кошера той вече е охладен до нивото на външната температура, и именно поради тази причина в този кръговрат няма никакво значение дали дъното на кошера е мрежесто или плътно. И в двата случая там въздуха е с температура, равна на външната. Този студен въздух се засмуква нагоре и заема освободеното място от издигащия се топъл въздух.
Та това е ГЛОБАЛНИЯ кръговрат на въздуха във всеки един кошер - в центъра нагряване и нагоре, а покрай стените - охлаждане и надолу.
Слагането на найлон превръща ГЛОБАЛНИЯ кръговрат в ЛОКАЛЕН - само в рамките на едно междурамие. Въздуха пак се върти от центъра към периферията на междурамието, но охлаждащата част от маршрута вече е с много по-малка площ. В същото време затоплящата част си остава същата (пчелите в междурамието).
При тази концепция с найлона преградните дъски вече биха могли да помогнат с нещо, но тяхната полза ще е само за пчелите от последното междурамие. Ако там няма пчели, ползата от преградните дъски е никаква.
И тука идва основния проблем - есенно време поставяме дъските на някаква позиция, определена от размера на кълбото, но през зимата в големите студове кълбото става по-малко. Причината - вече има умрели пчели, пък дори и да нямаше, при студ кълбото се стяга по-плътно. И ще се получи ефекта, че в последните меджурамия при дъските пак няма да има пчели. Тогава защо въобще ги слагате тези дъски?