Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 747

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нека все пак да кажа какво точно се случи. Като за начало ще копирам текста на Куменов от Facebook, а после ще разяснявам в подробности:

    Относно изменение на наредба 10 или по-точно казано новите регистрационни номера на пчелните семейства.
    Ще го обясня с прости думи така, че да е разбираемо.

    Ще се въведат нови табели, на които ще е изписан регистрационния номер на всяко едно пчелно семейство. Пчелното семейство си остава с този номер докато не загине или по-скоро казано докато пчеларя не обяви, че е загинало, което може да не се случи никога естествено. Самата табела ще има избор да се закупи от около 30 производителя на подобни табели и цената ще е около 0,30лв.

    При първоначално купуване на табелите се регистрират само при ветеринарния ви лекар и никъде другаде.

    Ако да речем Иван, реши да си премести пчелите от Каспичан до Берковица, то в такъв случай Иван отива до ветеринарния си лекар и му заявява, че ще ги премести в друг район, като ветеринара от тук натам поема всичко свързано с това да въведе в база данни, че определените пчелни семейства се местят от точка А до точка Б без каквито и други бумащини да попълва пчеларя. Пчелните семейства си остават със същия номер, като не е нужно да се вадят нови номера без значение, колко пъти ги е местил или продавал.

    Ако си купувате отводки те ще са придружени с номера без да е необходимо в последствие да си купувате табели, просто казвате на ветеринара си, че искате да регистрирате пчелни семейства с дадените номера и той въвежда всичко в база данни без вие да се ангажирате с нищо.

    Ако продавате пчелни семейства новия собственик ползва същите номера и само заявявате на вет. Лекар, че искате да регистрира пчелни семейства с еди-кои си номера.

    Номера на пчелното семейство си остава такъв до като не се обяви, че е загинало или принудително умъртвено. Ако е загинало пчелното семейство то трябва да се отпише при ветеринара, но естествено, че може да се засели кошера с други пчели без да се отписва този номер- просто няма да е отразено, че имате смъртност.

    Всеки може да си купи колкото иска табели и да регистрира само тези, които е поставил на кошери със заселени пчелни семейства, а другите табели да си стоят на склад докато не реши да ги регистрира.

    На всяка табела ще има баркод и уникален идентификационен номер на пчелното семейство. Всичко това ще влезе в сила след март 2017год.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Съществуващата система на номерация на пчелните семейства има следните недостатъци:

    1. Номерата на кошерите НЕ СА УНИКАЛНИ. Ако кошера се премести в друг пчелин, неговия номер може да се дублира със същия номер в другия пчелин.
    2. Също така при преместване в друг пчелин трябва да се сменя табелата с НОМЕРА НА ПЧЕЛИНА, което е тъпо. Нима проверяващите не виждат, че пчелина е друг.
    3. При продажба на семейството новия собственик маха старите номера и слага нови, което разкъсва връзката между стария статус на семейството, описан в стария ветеринарно-медицински дневник и новия.
    4. При подвижно пчеларство възникват същите проблеми.
    5. Има и проблеми със самата ВЕТИС, която не е пригодена за такива групови анонимни операции. Самият факт, че ветеринарите пишат ръчни транспортни билети, защото не могат да разпечатват автоматичните, говори за същото.
    6. Невъзможноста ВЕТИС да поддържа пчелните семейства е трън в очите на всички държавни институции, така че беше въпрос на време нещо да се направи по въпроса.

    Новата система на номерация в стил ВЕТИС премахва веднъж завинаги всички проблеми на държавните институции, и облегчава страшно много пчеларските операции местене на семейства, продажба на семейства, проследяване на статуса на семейства и т.н.

    Идеята е двете табелки на кошера (лявата и дясната) да се заместят от една единствена, която да отговаря на следните условия:
    1. Нейния номер ДА Е УНИКАЛЕН на територията на цялата страна, която ще позволи произволно местене или продаване без да се сменя този номер.
    2. Всяко едно пчелно семейство вече ще може да се въвежда във ВЕТИС като животно, което автоматично ще облегчи безкрайно много работата на пчларите, ветеринарите и всеки един държавен служител, който се нуждае от статистическа информация
    3. Ветеринарните лекари вече няма да пишат протоколи на ръка, а ще ги разпечатват наготово, ползвайки функционалноста на ВЕТИС. Това пък ще поевтини услугите към пчеларите.
    4. Самите пчелари продължават да имат пълната свобода сами да се разпореждат с номерацията на пчелните си семейства, с обяваването или не на умрелите, с направата на нови семейства и всичко останало.

    Единствената промяна е, че номера вече ще е с 10 цифри и ще е УНИКАЛЕН за територията на България, и освен това ще е СТАНДАРТИЗИРАН (на всички кошери ще изглежда по един и същи начин). Самият стандарт (как да изглежда) го оставиха изцяло в нашите ръце и в следващите почивни дни трябва съвместно да разработим и обсъдим няколко варианта на дизайна, и да си изберем най-добрия. Каквото го решим, това ще бъде, стига в този дизайн да включим задължителните полета, които се изискват от ВЕТИС и от Евродирективите.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Първите 3 цифри от УНИКАЛНИЯ НОМЕР на пчелното семейство всъщност представляват НОМЕРА НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ НА ТАБЕЛКАТА. В другите въдства вече има 15 или 20 такива производители (търговци) и един от тях беше занесъл в БАБХ празна табелка, която я разглеждахме и обсъждахме. Той им е казал, че продажната цена на тази табелка ще е от порядъка на 30 стотинки. Такива табелки обаче вероятно ще предложи всеки един от съществуващите търговци, така че ще има предостатъчно конкуренция и няма как цената да стане висока и нереална.

    Нещо повече - от БАБХ ни увериха, че всеки един пчелар, който пожелае да стане производител на такива табелки, ще може лесно да го направи това. Просто ще трябва да им се обади, за да му дадат (резервират) уникален номер за първите 3 цифри, а за всички останали той сам ще се грижи никога да не произведе две табелки с еднакви номера. Така че ако ви е мерак, ставайте производители на табелки, стига разбира се да спазвате стандарта, който заедно с вас трябва да го измислим в следващите няколко дена.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По останалите текстове на проектонаредбата - имаме пълната свобода да даваме разумни предложения за промяна, и най-вероятно те ще бъдат приети, стига разбира се да спазим основния дух и основната идея на предлаганата промяна, а именно НОМЕРАЦИЯТА НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ДА СТАНЕ СЪВМЕСТИМА С ВЕТИС.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ние пчеларите имаме още една екстра, която другите въдства я нямат. В техните Наредби изрично е заложено табелките да се слагат (монтират) така, щото да няма начин те да бъдат премахнати без да се повредят. Поради тази причина при тях има необратимо закопчаващи се механизми или неразвиващи се видии или саморазрушаващи се марки. При пчеларите в това отношение се прави КОМПРОМИС, като се разрешава пчеларя по свое усмотрение свободно да може да развива (размонтира) табелката от един кошер и да я слага на друг, ако например реши да премести семейството в нов кошер.

    Също така се разрешава табелката ПРОСТО ДА СЪПРОВОЖДА СЕМЕЙСТВОТО, без да бъде физически монтирана на транспортното сандъче. Това най-вече заради отводките, които трябва да имат табелка, но е безсмислено тя да се монтира на кекавата транспортна опаковка.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всеки има правото да си закупува колкото си иска табелки. Имаме дори правото да си ги продаваме (разменяме) един с друг. Все пак това е само една евтина пластмаса с някакви драсканици по нея.

    Тази табелка става на законно пчелно семейство само тогава, когато ветеринарния лекар впише нейния номер във ВЕТИС. От този момент нататък тази табелка трябва да съпровожда пчелното семейство чак до неговата смърт (което разбира се може никога да не се случи). Ако обаче се случи (това го решава пчеларя), то тогава тази табелка се носи при ветеринарния лекар и той трябва да я унищожи и да отбележи във ВЕТИС, че семейството вече е умряло и се снема от отчет.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Два въпроса по същество:
    1. Държат ли на дадените в проекта размери на табелката или те могат да се редуцират до стандартния размер на банкова карта?
    2. Настояват ли на ползването на баркод, който никой не чете или са съгласни да се замени с по-съвременния и информативен QR код?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По останалите текстове на проектонаредбата - имаме пълната свобода да даваме разумни предложения за промяна, и най-вероятно те ще бъдат приети, стига разбира се да спазим основния дух и основната идея на предлаганата промяна, а именно НОМЕРАЦИЯТА НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ДА СТАНЕ СЪВМЕСТИМА С ВЕТИС.
    Би било добре, да има в наредбата някакъв краен срок(няколко месеца), след който ЖО(пчелини), които не са се снабдили с новите табелки, и съответно пререгистрирали във ВеТИС, да бъдат заличени. В списъка на БАБХ, и от 2014год. и от 2015год. има много пчелини, които физически не съществуват, но там излизат с по няколко стотин броя семейства, а също и такива на отдавна починали хора.
    Също така трябва да се уточни, ако под един капак има повече от едно семейство по няколко табелки ли ще му се закачат?!? - на капака ли ще се фиксират или на корпусите(плодниците).
    По какъв начин ще се закрепват, ще може ли да се коват с такер?!?

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Първите 3 цифри от УНИКАЛНИЯ НОМЕР на пчелното семейство всъщност представляват НОМЕРА НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ НА ТАБЕЛКАТА. В другите въдства вече има 15 или 20 такива производители (търговци) и един от тях беше занесъл в БАБХ празна табелка, която я разглеждахме и обсъждахме. Той им е казал, че продажната цена на тази табелка ще е от порядъка на 30 стотинки. Такива табелки обаче вероятно ще предложи всеки един от съществуващите търговци, така че ще има предостатъчно конкуренция и няма как цената да стане висока и нереална.

    Нещо повече - от БАБХ ни увериха, че всеки един пчелар, който пожелае да стане производител на такива табелки, ще може лесно да го направи това. Просто ще трябва да им се обади, за да му дадат (резервират) уникален номер за първите 3 цифри, а за всички останали той сам ще се грижи никога да не произведе две табелки с еднакви номера. Така че ако ви е мерак, ставайте производители на табелки, стига разбира се да спазвате стандарта, който заедно с вас трябва да го измислим в следващите няколко дена.
    За първите 3 цифри разбрахме. Какво представляват останалите 7. Извинете, ако съм пропуснал да прочета.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    343
    Пчеларски район
    Павликени
    Останалите са пореден номер от 0000001 до 9999999

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •