А може ли някой да напише подробно рецепта за третиране с оксалова киселина.Видях пропорции,написани от Ангел Йосифов,но никъде не видях подробно описване на изготвянето на разтвора за третиране и самото третиране.
Предварително благодаря !
А може ли някой да напише подробно рецепта за третиране с оксалова киселина.Видях пропорции,написани от Ангел Йосифов,но никъде не видях подробно описване на изготвянето на разтвора за третиране и самото третиране.
Предварително благодаря !
http://pchelari.com/forum/showthread...иселина
Темата е голяма, но е добре да се прочете.
Разтвор за напръскване с пулверизатор- 900мл дехлорирана вода, 100гр захар 30 гр ОК. Може да се използва през целия активен сезон, по 5мл на междурамие. За накапване-600 мл чиста вода, 600 гр захар 40 гр ОК. Третира се ноември декември, като разтвора се пръска между рамките, директно върху пчелите по 5мл на междурамие. При температура от 5до 10 когато семейството е на кълбо. Използва де спринцовка.
Задължително е да се използват ПРЕДПАЗНИ ОЧИЛА, ДИХАТЕЛ и РЪКАВИЦИ за РАБОТА с КИСЕЛИНИ!
В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.
Трите най разпостранени рецепти:
Защитни мерки - очила, маска, ръкавици - задължителни за ползване. Изпарението вреди на бъбрецитен образуват се камъни.
Рецептата на Дони
35 гр. ОК
900мл вода
100гр захар.
Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.
ПРЕПОРЪКИ ЗА ТРЕТИРАНЕ С ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА ЧРЕЗ НАКАПВАНЕ, ВАЛИДНИ ЗА СРЕДНА ЕВРОПА:
Състав на разтвора: 35 г окс. киселина дихидрат в 1 л. захарен сироп 1:1
Количество на разтвора:
30 мл за слабо семейство, 40 мл за средно семейство, 50 мл за силно семейство
Това съответства на 5-6 мл за даданова рамка заета с пчели
Период на третирането: В отсъствие на пило (ноември - декември)
Забележки:
-да се накапва разтворът между рамките, директно върху пчелите
-да се третира с хладен разтвор
-при температура на околната среда по-висока от 0 С
-да се използва прясно направен разтвор или съхраняван при по-малко от 15 С не по-дълго от 6 месеца
-накапването с оксалова киселина може при определени условия да предизвика леко отслабване на семействата през пролетта
-по време на третирането да се носят ръкавици и очила
-приложението на оксалова киселина чрез пулверизация е по-добре понесена от пчелите (30 г окс. к-на дихидрат/л вода, 3-4 мл на лице на заета с пчели рамка)
източник: Френска пчела 01/2008
оксаловата киселина се използва само есента - ноември или декември при подходящо време и нещо много важно само 1 път при спазване на точна дозиравка. всяко отклонение от дозиравока и прилагане води до нежалани ефекти и до недобра борба с акара а после четем че оксаловата киселина не върши никаква работа...
оксаловата киселина се набавя от пчелите по естествен път и освен че парализира нервната система на акара тя има и едно друго свойство което не се отчита от много хора по причина че или незнаят или им все тая важното да третират пък каквото стане...
другото и свойство е че нарушава нормалното усвояване от организма на важните минерални вещества т.е. пролетта когато развитието на семейството е най-силно и се храни голямо количество пило не се дава оксалова киселина за да не се наруши изхраннаването на пилото и да доведе до умирането му или раждане на недоразвити пчели а всички знаем какви са последствията от това необходимото им количество оксалова киселина те си я набавят сами в безвредно количество не случайно из всяка книга пише че се третира само есента когато няма пило но не са обяснили защо не са третира пролетта.
И тази с малко по голямият %.
400 гр.захар + 400мл.вода + 30гр.ОК=1кг.захар + 1л.вода + 75гр.ОК
Благодаря , но не ползвам ОК .
А , дали влияе на майката ? Питам , щото съм прост даскал .
Според един мои познат пчелар които се грижи за около 800-1200бр. в Канада.ОК влияе и то не само на майката но и на пчелите но за разлика от тях тя живее по дълго. Правят тест за опаразитеност ако се налага третират за Вароатоза и след това пак правят тестове и се опитват поне малко от малко да проследят какво става с акарите но и с пчелите споделял ми е какво е неговото мнение за синтетичните пиретроиди, органофосфорни съединения, МК, и ОК.
Мнението му не знам доколко е обективно но казва че всяко едно средство има и негативни последици и няма безвредни препарати но от 2г.третират с ОК за най малко странични ефекти и най евтино каза че са завишава ли концентрацията на ОК за да се проследи нейното действие (говоря за метода с накапване когато няма пило) и че ако сложиш по голяма доза видимо няма отрицателен ефект за разлика когато повишиш концентрацията на ОК над 45гр. на литър сироп 1:1 захар -вода а когато понижиш дозата или концентрацията няма ефект тоест ОК е с терапевтичен ефект м/у 30гр.и 45гр. на 1л. сироп в доза около 50мл. на нормално силен кошер.
Но все пак това е едно субективно мнение.
Този пост е редактиран от Георги 1974; 29.07.2016 в 07:49. Причина: Допълнение
Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
"Това е моята гледна точка"
В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.
В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))