Още в петък нов опит ще направя.Повторението е майка на знанието.
Още в петък нов опит ще направя.Повторението е майка на знанието.
Колеги колко е най добрата дължина на августовите маточници
Каква разлика правиш, в добивите на мед в зависимост от вида на маточниците?
В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.
Критерия ДЪЛЖИНА НА МАТОЧНИКА не е определящ, както през Април, така и през Август. Естествено е, че много късите маточници са дефектни, но също така са дефектни и много дългите. Дефектни са и лошо (слабо) гравираните, или пък дълбоко гравираните (та чак изградени). По-лошото качество се определя дори и от цвета на маточниците - дали са от светъл или от тъмен восък.
Има няколко разумни критерия за определяне на качеството на маточници (а от там и на майките):
1. Маточниците по цялата рамка да са еднакви по дължина, която зависи от много фактори, но понеже не ги знаем, правим сравнителен анализ. По-късите ги изхвърляме (нещо не е наред с тях), по-дългите също ги изхвърляме (ларвата е паднала и се е развивала далече от пчелното млечице).
2. Маточниците трябва да са светли на цвят. Това означава, че са правени с пресен восък от восъчните жлези на млади пчели, а това е гаранция, че в кошера има достатъчно на брой млади пчели, способни да захранят и отгледат наличните маточници. Ако маточниците са тъмни, то това означава, че са правени с краден (преместен от друго място) восък. Това означава малко млади пчели, което също така означава и малко или некачествено пчелно млечице, генерирано от закърнелите жлези на стари пчели.
3. В маточниците има ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ В ИЗЛИШЪК. Това се вижда при пластмасовите полупрозрачни чашки или след излюпване на майката при восъчните чашки. Ако една майка е била добре хранена, след нейното излюпване на дъното на маточника трябва да остане излишно пчелно млечице. Ако една майка е НЕДОХРАНЕНА, на дъното няма нищо.
4. Оценка може да се направи и по броя на приетите маточници от едно семейство. Много на брой маточници означава силно семейство с много на брой млади пчели. Такова семейство прави чудеса. Малко на брой приети маточници означава недостатъчно млади пчели. Визуално пчелите може да са много, но явно това са застаряващи изтощени пчели.
Тази година аз направих много на брой различни експерименти със семейства с най-различни конфигурации. Успях да постигна както отглеждане на много на брой качествени маточници от 3-рамкови семейства, така и пълен провал при 20 рамкови силни семейства-отглеждачи. Имам подробни записи ден по ден и кошер по кошер (отглеждачи и нуклеуси) на всяка една операция и на количеството приети и отгледани маточници. Тепърва през измата ще правя подробни анализи и ще си вадя съответните изводи.
На пръв поглед обаче се набиват в очите няколко крещящи извода, които няма как да не бъдат забелязани:
1. Младите пчели трябва да бъдат достатъчно на брой - в общия случай достатъчни са и само 3 междурамия с пчели, но само ако са млади.
2. Младите пчели не трябва да бъдат занимавани с отвличащи дейности, като например силна паша и нужда от обработка на нектара (меда) или пък нужда от градеж на восъчни основи. Специално градежа трябва да се регулира от пчеларя. Когато го има в излишък, слагат се восъчни основи. Когато е слаб или никакъв, слагат се готово изградени пити.
3. Старите пчели в отглеждача по скоро пречат, отколкото помагат. Те задръстват майката, която е заключена под ханеманова решетка в долния корпус. Също така с приноса на нектар те отклоняват млади пчели от маточниците и ги карат да се занимават с обработка и натрупване на хранителни запаси. Затова е хубаво от време на време отглеждача да се мести на друго място, за да се оттърве от старите пчели.
Благодаря ви г-м Матеев за разяснението. Добре че има хора като да обяснят не като други да се подиграват с младите пчелари като мен.
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))