Спорен е въпросът дали отглеждането в инкубатор дава толкова качествени маточници колкото отглеждането в пчелно семейство. Инкубаторът осигурява подходяща температура и влажност, но дали това е достатъчно. Ами ако ларвата се нуждае и от нещо друго? Например феромоните на майката или жуженето на пчелите или химическия състав на въздуха, който диша?
Ако ще се използва инкубатор, то това е най-добре да се прави само през последните 24 часа от развитието на ларвата. Иначе ако изпитваш дефицит на отглеждачи, много по-добре е да прехвърлиш ларвата в нуклеуса не на 11-тия ден, а още на 6-тия. Това е възможно, ако се прави внимателно.
Това също според мене е грешна практика. Базов принцип е, че майката не трябва да се докосва с ръце преди да се е оплодила. Иначе рискуваш много - първо да и нанесеш някакви повреди, които да попречат на нейния полет, и второ - с това маркиране вдигаш вероятноста майката да не се завърне от брачен полет.
Та това са минусите на инкубатора и маркирането преди оплождане. Има си обаче и плюсове:
1. Излюпването в инкубатор позволява на ранен етап да се отбраковат неизлюпилите се маточници или некачествените майки.
2. Излюпването в инкубатор е единственото, при което може да се гарантира расовата принадлежност и селекционираната линия при елитните майки. Иначе ако говорим за свободно оплождане, не се знае дали чужда майка от друга линия не е налетяла в нуклеуса, или дали не е някоя стара майка с изтрита маркировка.