Проблемът явно не е само в цената на меда. При наличие на свръхпроизводство (свръхпредлагане) страдат и много други браншове. Например това в момента е така и с млякото. На пазара на мляко ИМА СВРЪХПРОИЗВОДСТВО и в момента всички млекопроизводители в Европа РАБОТЯТ НА ГОЛЯМА ЗАГУБА. Държавата (Европа) не само че не им помага, колкото и да реват по протестите, но дори прави точно обратното - заплашила ги е, че ако някой се опита да разшири производството си, ЩЕ МУ БЪДЕ ПОВДИГНАТА ОТГОВОРНОСТ за действията му.
Така че ако благодарение на украинския мед в Европа настъпи свръхпроизводство на мед, не очаквате никаква милост от МЗХ или от Евросъюза или дори от Господ Бог. Без да им мигне окото властимащите ще ограничат сектора и ще въведат драконови мерки с цел да намалят производството на мед. Протест ли - ха-ха - за всичко друго можем да правим протест, но не и за ниски цени.
Вижте сами прессъобщението:
Прессъобщение: Невероятно големи загуби при германските млекопроизводители
Данни за текущите разходи : януари 2016 г., производствените разходи - 44.94 цента е цената мляко, а се купува за 28.66 цента.
(Брюксел, 15/04/2016) Цифрите за германското производство на мляко, което се изчислява на всяко тримесечие от Службата на селските райони социология (БАЛ), също така показват, през януари 2016 г., огромен натиск върху производителите на мляко: В допълнение към по-ниски цени, защото на свръхпроизводството на пазара на мляко и млечни продукти, загубите в производството на мляко стават все по-големи. 44.94 цента струва производството на един килограм мляко през януари. Средната цена за изкупуване е 28.66 цента / съотношението е 0.64 и съответно, разходите се покриват само около 64 процента от изплащането на млякото.
Германските цени за март са междувременно паднали допълнително и се движат сега 21-29 цента. Само някои по-малки мандри изплащат по-високо. Въпреки това, германските производители не са толкова зле, ако може така да се каже в Европа . За да пример например в Дания производителя в момента получава 27 цента, а в Белгия, цената е вече на 22 - 23 цента за килограм мляко.
Прогнозата за следващите месеци продължава да бъде много лошо. Ромуалд Шабер, президент на Европейския млечен борд (EMB) казва:: "Има приети настоящите мерки на политиката на ЕС през март, но те не са задължителни нито за всички държави-членки, нито за всички производителите на мляко. "Сега така наречените доброволни доставки които дават организациите на производители и кооперации имат възможността да ограничат производството , но това в целия ЕС не може да се осъществи. За един е възможно ограничаване на производството, използвайки бонус система за кооперациите, за други обаче това е невъзможно.
На второ място, силните страни при производството на мляко, като например Германия и Ирландия вече обявиха, че тази мярка със сигурност няма да се дава на тях. Следователно може да се очаква, че спадът на производството в някои страни, да бъде от увеличено от други. Състоянието, че всички производители от ЕС ще им бъде предложено за определен период от време, да намалят производството си с няколко процента за финансова компенсация. В същото време за всички други производители на мляко по време на прилагането на програмата в случай на разширяване на производството трябва да бъде им бъде повдигната отговорност.