Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
Изгоря резистора а не трансформатора.Но няма значение.Явно не трябваше да влизам в такива подробности.
Нещата са прости.Последователно на първичната намотка съм включил лампа с нажежаема жичка 220V 100W.

С риск Матеев пак да ми се расърди искам да попитам - Някой направил ли си е генератор на ток по схемата която той препоръча с DC-DC конвертора и какви са му впечатленията. Не поставям под съмнение компетентноста на Матеев,напротив почти съм съгласен с него, но мисля че болшинството от хората предпочитат по простите неща. Това което описах е такова - изпробвано и практично.
Здравейте колеги и за много години, вчера попаднах на тази тема и се зарибих да си направя описаното от Матеев устройство. разполагам с компютърно захранване с мощност 240 вата. Днес поръчах от Ebay въпросните DC-DC устройства. Обаче тъй като не съм особенно на ти с електрониката ми изникнаха някои глупави въпроси в главата на които ще се радвам да получа отговор.

Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
За да накараме втория стабилизатор на напрежение да работи като ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да свържем в изхода му резистор и така да подберем този резистор, щото тока през него да бъде такъв, какъвто ние го желаем - 1А или 2А или 3А. При ток 1А ще имаме бавно лепене за начинаещи, при ток 2А ще имаме средно по скорост лепене за напреднали и при ток 3А ще имаме бързо лепене за експерти. Бас ловя, че всеки един пчелар ще премине през обучението от начинаещ до експерт лепейки първите 10-20 основи, и при това няма да допусне повредата на нито една основа. Поне при нас така се получи. Надявам се, че ще е така и при всички останали.

Та за да накараме втория стабилизатор на напрежение да стане ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да настроим изхода му на напрежение от 1.0V. След това трябва да се сдобием с два резистора - 1 Ом 1W и 0.5 Ома 2W. Когато включим първия резистор, тока ще е 1А. Когато включим втория резистор, тока ще е 2А. Когато включим и двата резистора в паралел - тока ще е 3А. Това е всичко. Друго няма. Който иска - може да си сложи 2 ключета и да си ги щрака тези резистори, за да си сменя тока по време на работа. Според мене обаче това е безсмислено, защото всеки пчелар бързо-бързо ще се убеди, че най-добрия ток за него е 3А. Поне при нас така беше. Този ток го избрахме буквално след 5-тата залепена основа.

Ако искате директно да преминете на ток 3А и да не си играете на шикалки, директно можете да си търсите един единствен резистор със съпротивление 0.33 ома и мощност, не по-малка от 3W.
1. Как се вързва резистора на изхода на + на - или на късо?
2. Защо се настройва изхода на 1.0V?
3. В процеса на работа напрежението само ли се регулира в зависимост от съпротивлението на дадената тел?
4. Какво се случва ако дадем двете клеми на късо?

Предполагам като започна да го сглобявам и други въпроси ще излязат. Ако има възможност и някаква схема да покаже Матеев ще съм му много благодарен (а ако някой ден някъде се засечем ще почерпя).

На снимката е показано описание на 12A 200W Adjustable DC-DC Step Down Converter Buck Module 4.5-30V to 0.8-32V

Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Generator na tok.jpg
Прегледи:      356
Размер:	97.2 KB
ID:	2965

До скоро лепих основи с едно универсално зарядно за лаптоп което се регулираше от12 до 24 волта и 4.5 ампера . Всичко беше 6 докато един колега не ми подари няколко рамки обтелени с някаква по дебела тел. Като пробвах за загрея единия хоризонтален тел адаптера изпуши. Явно съпротивлението се оказа твърде малко и се укъси. С тънката тел се получаваше без проблем. Това ме кара да се замисля за правотата на колегата да се ползва така наречения генератор на ток (стига да не струва 200лв.)